Kontrolery ADC - wdrożenie IPv6 zaczyna się na brzegu sieci

Citrix NetScaler: w pełni funkcjonalny, łatwy w konfiguracji

NetScaler obsługuje IPv6 już od ponad siedmiu lat. Funkcjonalności związane z protokołem IP w wersji 6 są dostępne w edycji premium, enterprise oraz standard. Obecnie IPv6 jest dostępne standardowo, bez dodatkowych opłat. Testowaliśmy urządzenie NetScaler MPX75000, pracujące pod kontrolą oprogramowania w wersji 9.3-52.3 i kosztujące 22 000 USD. Firma oferuje również wirtualne appliance pod nazwą NetScaler VPX.

Konfiguracja adresów IPv6 na interfejsach a także VLAN-ów była bardzo prosta zarówno na interfejsie linii komend, jak i przez GUI. NetScaler obsługuje konfigurację IPv6 VIP z usługami IPv6 i IPv4. SSL offload działa poprawnie podobnie jak i czujki stanu. Content Switching - także na bazie wyrażeń regularnych - funkcjonuje poprawnie dla IPv6. Przepisywanie URL pracuje także na wirtualnych adresach IPv6 VIP. Udało nam się skonfigurować IPv6 dla serwera RADIUS, TACACS+, LDAP, Syslog oraz DNS.

Kontrolery ADC - wdrożenie IPv6 zaczyna się na brzegu sieci

NetScaler obsługuje IPv6 już od ponad siedmiu lat. Funkcjonalności związane z protokołem IP są obecnie dostępne standardowo, bez dodatkowych opłat.

NetScaler może być autoryzowanym serwerem DNS dla rekordów adresowych AAAA IPv6, co ma znaczenie dla funkcjonalności GSLB. Również mechanizmy wysokiej dostępności (HA) współpracują z IPv6. Mogliśmy utworzyć filtry dla ruchu, które zawierały adresy nowego protokołu, problemu nie sprawiała także konfiguracja list kontroli dostępu. Również zarządzanie urządzeniem poprzez protokół w wersji 6 nie sprawiało problemu, podobnie jak zapytania IPv6 MIB/OID przez protokół SNMP. Udało się także stworzyć specjalny format logów z użyciem adresów źródłowych i docelowych IPv6 oraz adresu wirtualnego serwera.

Wbudowany Web Application Firewall działa dla obu wersji protokołu IP. Polisy mogą być tworzone i uruchamiana dla IPv6 z równą łatwością jak dla aplikacji IPv4. NetScaler pozwala na zarówno tworzenie statycznych tras, jak i korzystanie z dynamicznych protokołów routingu OSPFv3 i RIPng, konfigurowanych w IP Infusion ZebOS - interfejsie podobnym do znanego z urządzeń Cisco. NetScaler wspiera także NAT64 i DNS64, oferuje także usługę SSL VPN Access Gateway z protokołem IPv6.

F5 Big-IP: wiele funkcjonalości, łatwy w dostosowaniu

F5 od wielu lat obsługuje IPv6 w produktach BIG-IP ADC. Urządzenie, które testowaliśmy miało oznaczenie BIG-IP 3900 Local Traffic Manager Enterprise Edition. Jego cena katalogowa to 52 995 USD. Dodatkowo testowany egzemplarz wyposażono w moduł Global Traffic Manager, wyceniany na 23 990 USD. Całość pracowała pod kontrolą oprogramowania w wersji 11.1.0 Build 1943.0. Architektura sprzętowa F5 stanowi połączenie procesorów x86_64 z procesorami FPGA/sieciowymi, co zapewnia wydajność i elastyczność.

Konfiguracja adresów IPv6 dla Self-IP okazała się dość łatwa, podobnie jak wykorzystanie interfejsu webowego do ustawienia IPv6 VIP dla serwerów aplikacyjnych zarówno IPv4, jak i IPv6. Adres Self-IP w systemach BIG-IP to adres powiązany z VLAN, który pozwala na dostęp do hostów w tym VLAN-ie.

Kontrolery ADC - wdrożenie IPv6 zaczyna się na brzegu sieci

Jedną z ciekawszych funkcji F5 Local Traffic Manager jest język skryptowy oparty na zdarzeniach, o nazwie iRules. Pozwala on administratorowi zdecydować, jak obsługiwany jest ruch danej aplikacji, także z protokołem IP w wersji 6.

F5 pozwala na konfigurację zarówno routingu statycznego, jak i dynamicznego IPv6. Obydwa się to przez interfejs CLI ZebOS, który sprawił nam jednak w przypadku urządzenia F5 pewne trudności przy zapisywaniu ustawień. BIG-IP obsługuje Route Domains (wirtualne routery), Aministrative Partitions (partycje administracyjne - mechanizm multi-tenant) a także Clustered Multi-Processing (vCMP - uruchamianie różnych wersji oprogramowania jednocześnie na jednym urządzeniu).


TOP 200