Kontrola nad portem

Wireless USB nabiera realnych kształtów, ale przewodowe rozwiązania USB nadal są udoskonalane.

Wireless USB nabiera realnych kształtów, ale przewodowe rozwiązania USB nadal są udoskonalane.

Wireless USB zapewnia szybkość transmisji taką samą jak wersja przewodowa USB 2.0 (480 Mb/s) i wykorzystuje specyfikację krótkozasięgowej łączności radiowej UWB (Ultra Wide Band). Standard UWB został opublikowany przez WiMedia - grupę firm wspieraną przez Intela, za wsparciem organizacji standaryzacyjnej ECMA. Stało się to pomimo sprzeciwu Freescale Semiconductor (Motorola), która własny projekt specyfikacji forsowała dotychczas w ramach organizacji IEEE.

Podejście hybrydowe

Za kilka lat bezprzewodowe interfejsy USB będą standardowym wyposażeniem komputerów PC. Proces migracji potrwa zapewne kilka lat, stąd firma Wisair - pierwszy producent oferujący rozwiązania Wireless USB - postanowiła stworzyć architekturę hybrydową, umożliwiającą zachowanie wstecznej zgodności z wersją przewodową. Stworzyła też interfejs Wireless USB instalowany w porcie USB 2.0. Interfejs ten komunikuje się z dedykowanym koncentratorem wyposażonym również w złącza przewodowe.

Standaryzacja specyfikacji Wimedia Alliance przez ECMA nie kończy walki między Intelem a Freescale. Ostatecznie rozstrzygną klienci, bowiem Freescale nadal dąży do standaryzacji przez IEEE, a ponadto oparte na jej specyfikacji bezprzewodowe interfejsy firmy Icron (ExtremeUSB USB 2.0 ) - trafiły już na rynek.

USB o zasięgu 10 km

Icron oferuje też oryginalne urządzenia USB 2.0 Ranger, które umożliwiają podłączenie do portu USB urządzeń znajdujących w odległości do 10 km. Icron przewiduje, że mogą one być wykorzystane np. do podłączania odległych i koncentracji ruchu strumieniowego z wielu urządzeń w sieci optycznej lub miedzianej. Dostępne są modele USB 2.0 Ranger wyposażone w złącza światłowodowe lub Ethernet. Ranger 442 umożliwia transmisje sygnałów z pełną przepustowością USB 2.0 na odległość do 500 m przy wykorzystaniu światłowodu wielomodowego. Model Ranger 444 ma zasięg do 10 km (światłowód jednomodowy). Z kolei Ranger 140/440 oferuje zasięg jedynie ok.

50 m przy wykorzystaniu skrętki miedzianej kategorii 5. Urządzenia mogą pracować pod kontrolą Windows, Mac OS, Linux lub Solaris. Zależnie od modelu są wyposażone w 1-4 portów USB 2.0, których liczba może być zwiększana przy wykorzystaniu koncentratorów USB.

Supercienki klient

Firma Route1 wprowadziła do sprzedaży miniaturowe urządzenia MobiKey o wymiarach pamięci Flash, które w połączeniu z usługą MobiNet umożliwiają bezpieczny zdalny dostęp za pośrednictwem Internetu do danych i aplikacji działających na komputerze w firmie lub domu. Możliwy jest dostęp do maksymalnie 5 komputerów jednocześnie. MobiKey zawiera wbudowany certyfikat cyfrowy oraz funkcję tworzenia bezpiecznego kanału szyfrowanej transmisji SSL. Oprogramowanie jest uruchamiane w specjalnie chronionym obszarze pamięci odizolowanym od lokalnego systemu operacyjnego Windows, co zabezpiecza je przed wirusami i programami szpiegującymi. Jeżeli MobiKey zostanie skradziony, usługa MobiNet zapewnia, że podczas pierwszej próby połączenia nastąpi całkowita dezaktywacja urządzenia. W Stanach Zjednoczonych cena MobiKey wynosi ok. 400 USD, a miesięczny koszt usługi MobiNet to 20 USD.


TOP 200