Kontratak na imperium

Młot robi wyłom

Aby tego dokonać, AMD wszystkie swoje wysiłki skupił na projekcie Hammer - pierwszej kompletnej architekturze, która nie kopiowała rozwiązań Intela.

Szczegóły dotyczące tego procesora AMD ujawnił dużo wcześniej przed jego zaprezentowaniem. Ale Intel nie spodziewał się, że wprowadzanie procesora - które planował zneutralizować odpowiednią strategią - AMD połączył z wieloma efektywnymi działaniami rynkowymi: solidnymi umowami partnerskimi, pomysłowym marketingiem, wielkim zaangażowaniem się w środowiska projektantów i mniejszych producentów oraz - co najważniejsze - w Windows.

W kwietniu 2003 r. AMD urządził konferencję prasową, by zaprezentować oficjalnie swój pierwszy procesor Hammer - 64-bitowy Opteron. Od chwili, gdy Hammer stał się Opteronem, Microsoft umieścił go obok Itanium w swych planach związanych z 64-bitowym Windows. Zobowiązanie się Microsoftu do wbudowania nieintelowskiej architektury w 64-bitowe klienckie i serwerowe wydania swego systemu operacyjnego było tym, na co AMD czekał od czasu, kiedy Intel zerwał z tą firmą umowy.

Największy sceptyk przekonany?

W ciągu roku Opteron z technologii dwuprocesorowej, opracowanej z jednym z partnerów OEM, rozwinął się w czteroprocesorową, oferowaną przez takie firmy, jak HP, IBM i Sun. Ten ostatni zaangażował się w wydanie swojego systemu Solaris z rosnącą serią serwerów z Opteronami. Obecnie AMD wprowadza na rynek swoją architekturę ośmioprocesorową, a 64-bitową technologią objął środowisko notebooków, desktopów i stacji roboczych.

Długo presji klientów opierał się najlepszy klient Intela - Dell. Dopiero w listopadzie ub.r. prezes Kevin Rollins oznajmił, że jego firma poważnie rozważa sprzedaż serwerów z procesorami Opteron. Układy AMD miałyby być wykorzystane w serwerach Della, wysoko wydajnych stacjach roboczych i komputerach dla graczy. Dostawy regularnych desktopów z tymi układami nie wchodziłyby w grę ze względu na ograniczone moce produkcyjne AMD. Analitycy spodziewają się pierwszych serwerów Della w pierwszej połowie tego roku.

Choć na 64-bitowe Windows trzeba jeszcze poczekać (wydanie tych wersji XP i Server 2003 miało nastąpić jeszcze w 2004 r., ale teraz mówi się o pierwszej połowie tego roku), to obsługa AMD64 już jakiś czas temu została wbudowana w jądro Linuksa. Większość komercyjnych i darmowych dystrybucji tego systemu - w tym Suse (Novell), Red Hat, Mandrake, Gentoo i Turbo Linux - już pracuje na Opteronach w trybie 64-bitowym. FreeBSD w najnowszych wydaniach również. Pełen zestaw linuksowych narzędzi projektowych GNU kompiluje i debuguje kod Opterona.

Ścieżki migracji

Obecnie można bez obaw kupować serwery z Opteronami i zastępować nimi mniej wydajne systemy. Administratorzy otrzymują w jednej architekturze możliwość trzech dróg migracji: pracę w środowisku 32-bitowym, uruchomienie 32-bitowych aplikacji w 64-bitowym OS i czyste środowisko 64-bitowe. Żadna z nich nie wymaga więcej niż zamontowanie nowego serwera w stelażu.

Ten zachowawczy charakter nowego układu może stanowić o jego atrakcyjności. Intel miał przed wprowadzeniem 64 bitów do świata x86 prostą strategię - Itanium. Decyzję o przejściu do architektury IA64 - jeśli nie bierze się pod uwagę różnic w cenach między Itanium a x86 - utrudnia przede wszystkim świadomość radykalnych skutków tej migracji oraz wciąż ograniczonych w tej fazie rozwoju portfolio aplikacji. Nie tak łatwo rezygnuje się przecież z dużych inwestycji w dotychczasowe oprogramowanie. Tymczasem AMD64 umożliwiła uruchamianie bez emulacji i strat na wydajności zarówno 64-, jak i 32-bitowych systemów i aplikacji.

Opteron stał się też przeszkodą dla Itanium na drodze tego procesora na serwerowy rynek masowy. Intel miał w planach konsekwentne przechodzenie od Xeonów do Itanium. Tymczasem został zmuszony do rozwijania tych pierwszych i wprowadzenia technologii EM64T.

Co dalej?

Teraz przed AMD stoi trudne zadanie przełożenia sukcesu technologicznego na handlowy, a następnie na kolejne technologiczne. Firma musi przede wszystkim przekonać klientów, że potrzebują 64-bitowej funkcjonalności wszędzie, nie tylko w wydajnych serwerach. A z tym związanych jest wiele spraw niezależnych od AMD. Wielu potencjalnych klientów będzie czekać na 64-bitowe Windows, na więcej aplikacji. W przypadku serwerów AMD musi jeszcze bardziej wryć się w świadomość klientów korporacyjnych, że ma dobrą ofertę na ten rynek.

Dużo zależy od wprowadzenia nowych technologii i zwiększania mocy produkcyjnych. Niebawem nastąpi całkowite przejście na technologię 90 nm, które nie powinno sprawić problemów. Trudniejszą operacją będzie zapewne wprowadzanie dwurdzeniowych procesorów, zapowiedziane na drugą połowę tego roku. A to dałoby kolejny atut w rywalizacji z Intelem, który zamierza wprowadzić na rynek swoje pierwsze dwurdzeniowe układy Xeon dopiero w przyszłym roku. W dalszej perspektywie realizacja planów dotyczących technologii 65 nanometrów, nad którą AMD współpracuje z IBM. A przecież Intel nie będzie próżnował. Rywalizacja tych dwóch firm dostarczy nam jeszcze wielu emocji.

Opteron z Linuksem, Nocona z Windows

Analitycy zarówno z IDC, jak i Gartnera odnotowują przechodzenie rynku x86 z 32 na 64 bity. Dostawy serwerów 64-bitowych na tym rynku wzrosły w ciągu roku o 14% pod względem wartości i 18% pod względem liczby sprzedanych systemów. Dochody ze sprzedaży systemów platformy RISC spadły w ciągu ostatniego roku o 10%.

IDC ocenia, że sprzedaż procesorów Opteron wzrosła na świecie w ciągu roku o 400%. Wprowadzenie przez Intela 64-bitowej technologii EM64T do procesorów Xeon zaowocowało sprzedaniem do września ub.r,. 60 tys. tych CPU.

IDC zwraca też uwagę na interesujący podział, jaki stworzył się wśród sprzedawanych systemów 64-bitowych: 60% serwerów z Opteronami działa z systemem Linux. Z kolei technologia EM64T w przeważającej części jest dostarczana z Windows i jako taka jest uruchamiana w dotychczasowym środowisku 32-bitowym.

Jak podaje IDC, dynamika rynku serwerów x86 jest bardzo duża. W ciągu ostatniego roku wpływy producentów wzrosły na świecie o 14,2%, osiągając w trzecim kwartale ub.r. 5,4 mld USD. Już przez trzy kwartały z rzędu wartość sprzedaży serwerów x86 przekracza wpływy ze sprzedaży systemów RISC.

AMD ma apetyt, a Intel - moc

IDC podało, że w trzecim kwartale ub.r. do AMD należało niemal 10% rynku procesorów - najwięcej od ponad trzech lat. Producent kontrolował 18,4% rynku procesorów dla desktopów oraz 9,3% dla notebooków. Na rynku serwerów x86 udział AMD sięgał 8%.

Właśnie na tym ostatnim rynku AMD ma duży apetyt. Zdaniem Henriego Richarda, odpowiedzialnego w AMD za sprzedaż, firma do końca tego roku chce opanować jedną trzecią rynku serwerów x86 i być "bardzo liczącym się graczem w segmencie korporacyjnym".

AMD ma jednak jeszcze wiele do zrobienia, zanim będzie mógł obwieścić sukces w batalii z Intelem. IDC szacuje, że w trzecim kwartale ub.r. do giganta należało 81,2% rynku procesorów PC (pod względem liczby dostarczonych CPU).


TOP 200