Konsorcjum W3C promuje specyfikację XHTML

World Wide Web Consortium (W3C) zaleca stosowanie specyfikacji XHTML 1.0, jako sposobu na szersze wykorzystanie technologii XML bez potrzeby uznawania za przestarzałe stosowanych dotąd elementów HTML....

World Wide Web Consortium (W3C) zaleca stosowanie specyfikacji XHTML 1.0, jako sposobu na szersze wykorzystanie technologii XML bez potrzeby uznawania za przestarzałe stosowanych dotąd elementów HTML.

XHTML 1.0 został opracowany poprzez dodanie do HTML 4 funkcji XML. W ten sposób powstała specyfikacja współpracująca z przeglądarkami HTML, jednocześnie posiadająca oferowane przez XML funkcje uniezależniające od platformy sprzętowej. Zdaniem przedstawicieli W3C, nowa specyfikacja będzie stanowić pomost pomiędzy stronami WWW, budowanymi najczęściej w technologii HTML, z korzyściami płynącymi z zastosowania XML.

"Dzisiejszy świat Internetu jest światem HTML. Pozwala to na właściwe wyświetlanie strony, jednak nie umożliwia operowania danymi. Można wykorzystywać różne formaty wyświetlania strony dzięki HTML, co jednak nie zmienia samej struktury dokumentu - jedynie wpływa na sposób jego prezentacji. Wraz z kierowaniem się w stronę XML widoczne staje się dążenie użytkowników i twórców stron WWW do wykorzystywania nowych możliwości" - powiedziała Janet Daly, rzecznik W3C.

Zgodnie z informacjami konsorcjum, nowa specyfikacja jest "stabilna, zapewniająca współpracę stron WWW, i została dokładnie przeanalizowana przez członków konsorcjum, którzy zalecają jej zastosowanie w branży".

Programiści tworzący dokumenty zgodne z HTML 4 powinni bez problemu przejść na XHTML 1.0, ponieważ W3C zapewni narzędzia do konwersji dokumentów HTLM 4 na nowy format. Wraz z nową specyfikacją zlikwidowany ma być także problem konieczności przystosowywania dokumentów do pracy na różnego rodzaju urządzeniach.

"Dostosowywanie dokumentów zajmuje sporo czasu i często powoduje, że dana strona internetowa może być odczytana tylko za pomocą jednego typu urządzenia. Zamierzamy zapewnić pełną uniwersalność stron WWW, tak aby zawierały one informacje dostępne dla wszystkich platform" - dodała J. Daly.

Rosnąca liczba różnego rodzaju urządzeń przenośnych i bezprzewodowych, takich jak telefony komórkowe z dostępem do Internetu czy komputery naręczne, była głównym bodźcem stworzenia specyfikacji XHTML 1.0 i dla W3C stanowi dalszą motywację do opracowania jej kolejnej wersji, tj. XHTML 1.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200