Konsolidowanie serwerów

Coraz więcej administratorów systemów informatycznych docenia korzyści płynące z konsolidowania serwerów. Nie jest to tylko nowinka techniczna, ale rozwiązanie, które przynosi konkretne korzyści.

Zwiększone zainteresowanie konsolidowaniem serwerów jest spowodowane rozwojem takich technologii jak serwery kasetowe, które nadają się idealnie do wdrażania takich rozwiązań, czy zaawansowane metody dynamicznego partycjonowania zasobów systemów obliczeniowych.

IDC przewiduje, że w 2004 roku blisko 75 % przedsiębiorstw zamierza konsolidować serwery. Użytkownicy najczęściej konsolidują serwery uniksowe, a kolejne miejsca zajmują następnie serwery Windows i Linux. Na konsolidowanie serwerów Windows użytkownicy wydali w 2003 roku 1,3 miliarda USD (w 2006 roku ma to już być 2,6 miliarda USD. Na konsolidowanie serwerów linuksowych użytkownicy wydali w 2003 roku 232 milionów USD. IDC przewiduje, że obroty na rynku aplikacji konsolidujących serwery wzrosną z 5,2 miliarda w 2003 roku do 8,5 miliarda USD w 2006 roku.

Zobacz również:

  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego
  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11

Jeśli chodzi o korzyści płynące z konsolidowania serwerów, administratorzy wymieniają trzy najważniejsze: większa dostępność systemów obliczeniowych, lepsza praca programów odzyskujących systemy po awariach i większe bezpieczeństwo. Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że największe korzyści płynące z konsolidowania serwerów odnoszą te przedsiębiorstwa, które eksploatują duże systemy informatyczne, składające się z wielu komputerów.

Duże doświadczenie w konsolidowaniu serwerów mają IBM i Unisys. IBM przebudował swoje systemy mainframe w taki sposób, że użytkownicy mogą na nich konfigurować partycje linuksowe. Unisys konsoliduje serwery w inny sposób – budując jeden duży, wieloprocesorowy system platformy Windows 2003, oparty na większej liczbie intelowskich układów CPU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200