Konsolidacja wokół billingu

Spin stał się potentatem na rynku rozwiązań billingowych, lecz dąży do dywersyfikacji oferty.

Spin stał się potentatem na rynku rozwiązań billingowych, lecz dąży do dywersyfikacji oferty.

W grudniu br. z tabel giełdowych ostatecznie zniknie nazwa Telmax, a w jej miejsce pojawi się nowa spółka - Spin SA. To efekt połączenia firm PUP Spin i Telmax, które wkrótce powinno zostać sfinalizowane.

Potrzebna jest tylko zgoda udzielona przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd notowanemu na giełdzie Telmaxowi na emisję 4,3 mln nowych akcji dla akcjonariuszy PUP Spin sp. z o.o. Decyzja KPWiG spodziewana jest jeszcze w listopadzie br.

Od nowego roku Spin SA ma w planach kontynuację polityki przejęć. Zapowiadana na pierwszy kwartał 2005 r. kolejna emisja 0,5-1,2 mln akcji mogłaby przynieść spółce nawet 70 mln zł. Głównym przeznaczeniem pozyskanych pieniędzy będzie sfinansowanie zakupów kolejnych firm i rozwój produktów.

Konsolidacja wokół billingu

Michał Górski wiceprezes PUP Spin sp. z o.o., kandydat na prezesa Spin SA

W tym roku PUP Spin i Telmax przejęły cztery inne spółki. Spin kupił firmę WiedzaNet - dostawcę rozwiązań e-learningowych. Telmax wchłonął firmy Informa i Galkom oraz przejął większościowe udziały w firmie Kom-Pakt. Wszystkie trzy są producentami systemów billingowych dla zakładów użyteczności publicznej. Dzięki transakcjom w ofercie Spinu znajdują się cztery rozwiązania billingowe, w tym opracowany przez PUP Spin system dla telekomunikacji i energetyki. "Będziemy dążyć do unifikacji rozwiązań billingowych w ramach konkretnych grup klientów. Na pewno powstanie jedno rozwiązanie dla zakładów energetycznych i gazowych. Brane są pod uwagę aplikacje Energos firmy Informa i Handel Max Galkomu" - mówi Michał Górski, wiceprezes PUP Spin sp. z o.o. i kandydat na stanowisko prezesa w nowej spółce Spin SA. "Dodatkowo będziemy oferować system billingowy dla firm dystrybuujących wodę i centralne ogrzewanie oparty na rozwiązaniu Kom-Paktu. System Spinu pozostanie podstawowym w ramach oferty dla operatorów telekomunikacyjnych" - dodaje Michał Górski.

Firma szkoli także pracowników w zakresie wdrożeń systemu mySAP ISU - modułu billingowego systemu SAP dla zakładów energetycznych.

Kierownictwo nowego Spinu chce doprowadzić do dywersyfikacji przychodów. Obecnie większość pochodzi z wdrożeń systemów billingowych (ok. 60%) i sprzedaży placówkom służby zdrowia (ok. 20%). W drugim przypadku głównymi klientami firmy są NFZ i centra krwiodawstwa. Firma liczy, że szpitale i inne placówki służby zdrowia będą inwestować w informatykę dzięki funduszom z Unii Europejskiej.

Spin chce także rozwinąć sprzedaż do sektorów finansowego i przemysłowego. Firma stawia na systemy do zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw. "Wspólnie z czeską spółką LOGIS chcemy wejść na polski rynek z produktem typu Supply Chain Management amerykańskiej firmy i2. Interesują nas zwłaszcza klienci z sektorów hutniczego i maszynowego" - mówi Michał Górski.

Zapewne nie dojdzie do połączenia ze Ster-Projektem, w wyniku którego miał powstać drugi co do wielkości polski integrator z obrotami na poziomie 500-600 mln zł. Przypomnijmy, Ster-Projekt, Telmax i Spin zawarły na początku marca br. trójstronne porozumienie, którego efektem miało być połączenie tych spółek.

Na koniec 2004 r. przychody nowego Spina mają wynieść ok. 120-130 mln zł. W przyszłym mają wzrosnąć o ok. 20%.


TOP 200