Konsolidacja wokół ERP

Asseco Poland przejął firmę Softlab i planuje kolejną transakcję. Celem jest pozycja lidera wśród polskich producentów ERP.

Asseco Poland przejął firmę Softlab i planuje kolejną transakcję. Celem jest pozycja lidera wśród polskich producentów ERP.

Jeśli Adam Góral podtrzyma w Asseco Poland doskonałą passę, jaką rozpoczął kilka lat temu jako prezes Comp Rzeszów, to z całą pewnością na rynku wydarzy się jeszcze wiele ciekawego. Występująca pod nową banderą firma z Rzeszowa zamierza przenieść sukcesy w sprzedaży oprogramowania dla sektora bankowego na rynek systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami. Pierwszym poważnym krokiem w tym kierunku jest przejęcie przez Asseco 96% udziałów w spółkach Softlab i Softlab Trade. Do końca stycznia Asseco ma przejąć 70% udziałów w innej firmie zajmującej się produkcją systemów wspomagających zarządzanie.

Lider na rynku...

Koszt transakcji z Softlab wyniósł 29 mln zł. Ta suma w połączeniu z kwotą, którą Asseco wyłoży za przejęcie kolejnej firmy, będzie ceną zdobycia pierwszego miejsca wśród polskich producentów oprogramowania dla przedsiębiorstw. Tak przynajmniej twierdzą przedstawiciele spółki.

"W 2004 r. przychody Grupy Asseco Poland z sektora przedsiębiorstw wyniosły ok. 23 mln zł. W 2005 r. przychody samego Softlab Trade to ok. 17 mln zł. Znaczące są również przychody następnej firmy, która przyłączy się do naszej grupy. Powinno to dać Grupie Asseco czołową pozycję wśród polskich producentów oprogramowania dla przedsiębiorstw" - mówi Romuald Rutkowski, prezes Softlab - "Osiągnięcie tego celu jest całkowicie realne, bo ma odzwierciedlenie w już zawartych umowach długoterminowych" - dodaje.

Przedstawiciele Grupy Asseco Poland wzbraniają się przed ujawnieniem nazwy przyszłego partnera. Zdradzają jedynie, że ma być to spółka, której produkty "przeznaczone są dla innej grupy klientów niż rozwiązania Softlab". Być może chodzi więc o producenta rozwiązań dla małych firm, zwłaszcza że - według nieoficjalnych informacji - rozmowy z potencjalnymi inwestorami prowadzą obecnie silne na tym rynku spółki - Insert i WaPRO. Z kolei prezes śląskiej firmy BPSC, jednego z najprężniej rozwijających się krajowych producentów ERP, przyznaje, że rozmawiał z Asseco, ale jak twierdzi teraz jest bliżej wprowadzenia firmy na giełdę niż fuzji.

... lider w grupie

Konsolidacja wokół ERP

Romuald Rutkowski

Dzięki przejęciu Softlab, Asseco Poland włącza do oferty linię produktów ERP Softlab , do którego prawa posiada Softlab Trade. Softlab będzie kontynuować rozwój tej aplikacji. Chce też zwiększyć zespół ludzi i uruchomić dwa nowe oddziały - najpierw w Łodzi i Rzeszowie. "Zarząd i zespoły merytoryczne firmy Softlab będą stopniowo przejmować dotychczasową naszą działalność na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw" - mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco. Szczegółowa strategia działania - obejmująca zasady integracji firm i produktów Grupy Asseco Poland - zostanie podana do publicznej wiadomości w pierwszej połowie lutego br. Opracowywana jest obecnie w zespołach roboczych złożonych z przedstawicieli poszczególnych firm.

"Docelowym produktem naszej grupy dla przedsiębiorstw, które wymagają dostosowania rozwiązania do własnych potrzeb, będzie ERP Softlab SQL. Nie oznacza to jednak dramatycznych zmian dla klientów innych firm grupy, szczególnie . Poza dotychczasową ofertą uzyskają oni dodatkowo dostęp do usług ponad stu naszych specjalistów i szerokiej gamy produktów Softlabu, które będą mogli nabyć na preferencyjnych warunkach" - wyjaśnia Romuald Rutkowski. "Naszym celem na ten rok jest uzyskanie maksymalnego efektu synergii w zakresie technologii, know how i marketingu" - dodaje.

Połączone wysiłki

Jak wspominają przedstawiciele Softlabu, podstawową przyczyną przyłączenia się tej firmy do Grupy Asseco była idea budowy centrum oprogramowania, zatrudniającego polskich informatyków. "Połączenie kilku firm oferujących podobne systemy ERP pozwoli przy tych samych kosztach wzmocnić zespół pracujący nad jednym produktem, a uwolnione zasoby przesunąć do wdrożeń i prac badawczo-rozwojowych. Przypuszczam, że wiele firm ma tę świadomość, ale do przeprowadzenia konsolidacji i integracji niezbędny jest lider taki jak Asseco, dysponujący zarówno odpowiednim kapitałem, jak i doświadczeniem na tym rynku" - komentuje podjętą decyzję prezes firmy Softlab.

Softlab zamierza włączyć do systemu ERP Softlab SQL część rozwiązań znajdujących się już w ofercie Asseco. Jak mówią przedstawiciele spółki, włączenie to rozumiane jest raczej jako wykorzystanie już istniejących funkcjonalności i pomysłów, niż fragmentów kodu programów tworzonych w odmiennym środowisku. W tym roku powstać mają też predefiniowane wersje branżowe ERP Softlab SQL. Docelowo powstać ma jeden system dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Comp Soft ma zaś pozostać samodzielną spółką z własnymi produktami, a jego współpraca z firmą Softlab ma odbywać się na zasadach rynkowych.

Rynki zagraniczne

W ramach nowej strategii planowane jest wejście Softlab na rynki zagraniczne. Do tej pory przedstawiciele tej firmy postrzegali tego typu działania jako pomysły niezwykle trudne i kosztowne w realizacji. "Lokalizacja oprogramowania ERP oznacza konieczność rozwiązania poważnych problemów związanych z odmiennymi podatkami, prawem i językiem. Dystrybucja to z kolei potrzeba zorganizowania sieci sprzedaży, wdrożeń i serwisu. Dla firmy naszej wielkości były to przeszkody trudne do pokonania. Równocześnie inwestując o wiele skromniejsze środki mogliśmy rozwinąć działalność na dynamicznie rosnącym polskim rynku, osiągając bardzo dobry wynik finansowy" - opowiada Romuald Rutkowski.

Dziś sytuacja się zmieniła. Systemy logistyczne firmy Softlab zostały zainstalowane w kilku zagranicznych przedsiębiorstwach, które ulokowały centrale w Polsce. Naturalną konsekwencją jest instalowanie tych systemów również w oddziałach za granicą.

Firma ta - ze względu na obcojęzycznych użytkowników - udostępniła też możliwość definiowania wersji językowej w oparciu o wczytywany słownik. Dzięki Asseco Softlab uzyskał niezbędną do prowadzenia wdrożeń i serwisu infrastrukturę w kilku krajach. "Dzięki temu udało się już wdrożyć nasze oprogramowania w oddziale naszego klienta na Litwie. Kolejne będą Czechy, gdzie wdrożymy system logistyczny połączony z oprogramowaniem CRM" - konkluduje prezes firmy Softlab.

<hr size="1" noshade>

Dla Computerworld komentuje: Sławomir Kosz, prezes zarządu MacroSoft

Konsolidacja wokół ERP

Sławomir Kosz

Na pewno inwestycja Asseco Poland w Softlab oznacza wzmacnianie się średniej wielkości producentów ERP. Na pewno zostanie to zauważone przez rynek, zwłaszcza jeśli za wejściem kapitałowym pójdą inwestycje w rozwój i przekazanie know how. Niedawno silne dofinansowanie ze strony osób związanych ze spółką Crone, a wcześniej InterAms, otrzymało Simple. Być może spowoduje to wzmocnienie także tej firmy. Z kolei Teta pozyskała pieniądze z publicznej emisji akcji. Polskie firmy programistyczne były zakładane przez jednego lub kilku właścicieli, którzy mieli fundusze na start. Następnie były finansowane z wypracowywanych zysków. Część otrzymała wsparcie ze strony funduszy venture capital lub z giełdy. Obecna fala konsolidacji poza aspektem finansowym ma również na celu osiągnięcie efektu synergii. Przykładem może być chociażby CDN, który dzięki inwestycji Comarchu stał się dla nas silnym i liczącym się na rynku konkurentem. Jeśli podobne środki pójdą za inwestycją Asseco Poland w Softlab można spodziewać się dużych zmian na rynku. Mówi się także o rozmowach kierownictwa Insertu i WaPRO z potencjalnymi inwestorami.

Z kolei my, jako MacroSoft, zainwestowaliśmy niedawno w firmę Kamil, która specjalizuje się w obsłudze informatycznej sieci sklepów, takich jak Beverly Hills Video, Levis, czy Adidas. My obsługujemy hurtownie zaopatrujące te sklepy. Jesteśmy otwarci na nowe, sensowne propozycje, choć nie rozglądamy się aktywnie za kolejnymi inwestycjami.<hr size="1" noshade>

Dla Computerworld komentuje: Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch

Konsolidacja wokół ERP

Zbigniew Rymarczyk

Przejęcie Softlab przez Asseco Poland to kontynuacja zapoczątkowanego już trendu konsolidacji branży producentów systemów wspomagających zarządzanie przez silniejszych graczy na polskim rynku IT. Efektem tej konsolidacji może być wzmocnienie pozycji dużych firm. Klienci mogą odwrócić się od małych, lokalnych producentów, za którymi nie stoi większy inwestor, których przyszłość nie jest znana. Nie wyobrażam sobie, aby Softlab poszukiwał inwestora, gdyby dynamicznie się rozwijał. Być może działanie jako mały, niezależny gracz jest coraz trudniejsze i mniej efektywne? Efektu synergii z połączenia sił Asseco Poland, Softlab i trzeciej firmy, o której jest mowa, należy spodziewać się jednak dopiero za kilkanaście miesięcy.<hr size="1" noshade>


TOP 200