Konsolidacja trwa

Kilkanaście dni temu okazało się, że Ster-Projekt połączy się z ABG. Celem fuzji jest stworzenie silnej organizacji działającej na rynku produkcji oprogramowania oraz rozwiązań IT dla administracji publicznej, w szczególności finansowanych z funduszy europejskich. Później Prokom poinformował, że zainwestuje w warszawski Comp. Pod sam koniec roku Prokomowi udało się także pozbyć aktywów internetowych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie spółki należące do grupy zarządzanej przez Ryszarda Krauzego rozdawały w mijającym roku karty w procesach konsolidacyjnych w branży IT.

Kilkanaście dni temu okazało się, że Ster-Projekt połączy się z ABG. Celem fuzji jest stworzenie silnej organizacji działającej na rynku produkcji oprogramowania oraz rozwiązań IT dla administracji publicznej, w szczególności finansowanych z funduszy europejskich. Później Prokom poinformował, że zainwestuje w warszawski Comp. Pod sam koniec roku Prokomowi udało się także pozbyć aktywów internetowych. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie spółki należące do grupy zarządzanej przez Ryszarda Krauzego rozdawały w mijającym roku karty w procesach konsolidacyjnych w branży IT.

Bez drugiej grupy

Tymczasem jeszcze 12 miesięcy temu Ster-Projekt prowadził negocjacje z poznańskim Emaxem, które miały doprowadzić do stworzenia drugiej pod względem wielkości grupy kapitałowej IT w Polsce. W marcu spółka przejęła 21,9% akcji Telmaxu oraz poinformowała o porozumieniu z mającymi się połączyć Telmaxem i Spinem. Na początku grudnia można jednak było już domyślać się, że planów budowy wielkiej grupy kapitałowej nie udało się zrealizować. Zapadła decyzja o rozwiązaniu działającej od 2002 roku spółki EDB-Ster Polska, która powstałą w wyniku umowy warszawskiego integratora z norweską firmą EDB Business Partner. Ster-Projekt pozbył się również udziałów w spółce TICONS.

Niemniej fuzja Telmaxu i kontrolowanego przez Prokom Spinu doszła do skutku. W nowej firmie udziałowcy Spin posiadają 80% akcji. Jej szefem jest Michał Górski, dotychczasowy szef Spinu. Zbigniew Kuliński, kierujący dotychczas Telmaksem, objął stanowisko wiceprezesa. Transakcja wzmocni pozycję Prokomu na rynku rozwiązań dla sektora energetyki i przedsiębiorstw komunalnych, zwłaszcza wobec konkurencyjnego ComputerLandu. Oferta obu firm była w znacznej mierze komplementarna. Obie oferowały systemy dla sektora energetycznego, w tym systemy billingowe i wspomagające zarządzanie.

Obie firmy w ciągu roku dokonywały transakcji na mniejszą skalę. Spin kupił firmę WiedzaNet - dostawcę rozwiązań e-learningowych, natomiast Telmax przejął firmę Informa oraz większościowe udziały w firmie Kom-Pakt (obie działały w sektorze energetycznym).

W kraju i za granicą

Sporo zamieszania wywołał Comp Rzeszów. Wchodząc na giełdę spółka zebrała fundusze niezbędne do budowy grupy kapitałowej wspólnie ze słowacką firmą Asset Soft. W wyniku sfinalizowanej ostatnio transakcji rzeszowska spółka objęła 55% akcji słowackiej spółki. Grupa kapitałowa Comp-Asset zarządzana przez połączoną radę dyrektorów obydwu integratorów ma podzielić się rynkiem wschodnioeuropejskim. Asset Soft zajmie się rynkami słowackim, czeskim i węgierskim, natomiast Comp skoncentruje się na Polsce i jej wschodnich sąsiadach.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że nie ma to nic wspólnego z Prokomem. Od września, udziałowcem Comp Rzeszów jest Softbank, który nabył akcje w ofercie publicznej. Nie trzeba dodawać, że 25% akcji Softbanku posiada Prokom. Choć Softbank planował nabycie pakietu, który umożliwiłby konsolidowanie wyników Comp Rzeszów, z powodu redukcji udało się nabyć jedynie 17,5% (prawdopodobnie wkrótce jednak zwiększy swój udział do zaplanowanego poziomu). Z chwilą nabycia akcji weszła w życie umowa pomiędzy obiema spółkami. Reguluje ona zasady współpracy przy projektach informatycznych w sektorze bankowym. Softbank skoncentruje się na największych przedsięwzięciach, podczas Comp Rzeszów będzie działał na rynku średnich i małych banków, w szczególności banków spółdzielczych. Przedstawiciele Compu podkreślają jednak, że porozumienie z Softbankiem gwarantuje im jednocześnie udział również w dużych projektach.

Debiuty giełdowe spółek informatycznych w 2004
Betacom19.03.2004
DGA 20.04.2004
Techmex19.05.2004
SMMedia05.07.2004
COMP Rzeszów27.09.2004
ATM28.09.2004
Efektem porozumienia jest także przejęcie przez Comp Rzeszów należącej do Softbanku spółki Epsilio. Trwają rozmowy dotyczące zakupu Novum – innej firmy z grupy Softbanku. Obie spółki – Epsilio i Novum – działają na rynku banków spółdzielczych. Jeśli rozmowy w sprawie Novum – a wszystko na to wskazuje – zakończą się porozumieniem Comp Rzeszów będzie posiadał nawet 80 proc. udziału w krajowym rynku bankowości spółdzielczej.

Comp Rzeszów rozważa również zakup 50 proc. akcji (należących do Prokomu) w czeskiej spółce PVT. Transakcja zaproponowana przez Prokom miałaby zostać zrealizowana za pośrednictwem Asset Soft.

Kilka dni temu okazało się, że pod skrzydła Prokomu trafił także drugi z Compów – Comp S.A. Choć początkowo zapowiadano, że tajemniczy inwestor przejmie jedynie 25% udziałów, ostatecznie firma Ryszarda Krauzego będzie w posiadaniu 49% akcji warszawskiej spółki. Comp S.A. przejmie w grupie Prokomu rolę centrum kompetencyjnego w zakresie rozwoju systemów i produkcji urządzeń kryptograficznych oraz rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Spokojniej w Warszawie

Nieco mniej aktywny był Computerland. W październiku firma przejęła spółki Support oraz Global Services. Warszawska firma Support specjalizuje się w rozwiązaniach dla sektora bankowości i ubezpieczeń. Z kolei za Global Services (również z Warszawy) świadczy usługi informatyczne. W czerwcu ComputerLand objął natomiast 41% akcji geodezyjno-informatycznej spółki Geomar. Spółka zależna ComputerLand, PB Polsoft zawarła natomiast umowę dotyczącą przejęcia 70% udziałów w warszawskiej firmie ZETO Rodan, należącej wcześniej do grupy Softbank.

Krakowski ComArch konsolidował swoją grupę. Połączył się ze swoimi spółkami zależnymi - ComArch Kraków S.A. oraz CDN-ComArch S.A. Ponadto firma aktywnie działa na rynkach zagranicznych, gdzie otwierane są przedstawicielstwa (ostatnio w Panamie).

Przejmowała także warszawska Computer Service Support. Najpierw kupiła pakiet kontrolny warszawskiej spółki BiG Vent SA, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu składowania danych, a następnie specjalizującą się w świadczeniu usług bezpieczeństwa informatycznego, spółkę ArtCom oraz AT Rege, świadczącą usługi sprzętowe i wdrożeniowe dla sektora paliwowego.

Dokładnie 30 grudnia Prokomowi udało się także zrealizować plany związane ze sprzedażą projektów internetowych. Akcje Prokom Internet SA za 10,5 mln zł odkupił tymczasowo CA IB Securities. Prokom Internet kontroluje takie spółki jak - The Polished Group (systemy dostarczania treści i rozwiązania B2B), Safe Computing (systemy bezpieczeństwa), Edison (operator usług EDI), Internet Wizards (projektowanie stron WWW, usługi doradcze), Ad.net (sieć reklamowa), ce-market.com (operator elektronicznej giełdy metali kolorowych, ogólnej giełdy B2B oraz branżowego portalu informacyjnego www.ce-market.com), Stopklatka (serwis filmowy Stopklatka.pl). W grudniu 2003 Prokom sprzedał akcje Wirtualnej Polski oraz serwis internetowy pracaonline.pl. W tym roku udało się pozbyć ce-market.com. W maju udziały Prokomu przejął dotychczasowy współudziałowiec - Impexmetal.

Rynek systemów informatycznych dla banków spółdzielczych w Polsce
#Firma##Udział przychodów z segmentu##Udział w segmencie#
Epsilio35%25%
Novum Łomża 7%24%
SoftNet Kraków7%11%
COMP Rzeszów4%33%
Inni-7%

Źródło: Comp Rzeszów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200