Konsolidacja systemu IT

Oprócz tego, jak wynika z praktycznych doświadczeń, w większości projektów poziom konsolidacji (stosunek liczby maszyn wirtualnych do liczby serwerów fizycznych) jest istotnie przeceniany. A zdaniem specjalistów kluczowe znaczenie dla sukcesu projektu konsolidacyjnego ma zapewnienie zgodności elementów platformy, sprzętu i oprogramowania, a także maksymalna możliwa ich standaryzacja - wykorzystanie tych samych hyperwizorów oraz jednolitej warstwy sprzętowej.

Jednym z największych błędów popełnianych już po zakończeniu wdrożenia projektu konsolidacyjnego jest brak lub zbyt mały nacisk na analizę logów systemowych, które mogą dostarczyć cennych informacji o problemach. W systemie mogą być bowiem programy, które są rzadko uruchamiane i ich działanie nie zostało dokładnie zweryfikowane. A, na przykład, wykorzystują one nazwę serwera zdefiniowaną przy zastosowaniu nazwy domeny i po konsolidacji okazuje się, że wysyłane przez nie wiadomości nie mogą być dostarczone do adresata. Analiza logów pozwala najczęściej na łatwe wykrycie i naprawienie tego typu problemów.

Michał Jędrzejczak, Główny Architekt Rozwiązań Infrastruktury IT

Wypowiedź eksperta Microsoft

Technologie wirtualizacyjne (Hyper-V) wymagane do projektu konsolidacji serwerów są wbudowane w Windows Server 2008 R2. Wystarczy uruchomić odpowiednią rolę serwera Windows Server 2008 R2 i można tworzyć wirtualne maszyny dla systemów serwerowych i klienckich. Wszystkie podstawowe narzędzia administracyjne są również zawarte w Windows Server 2008 R2. Każdy administrator, który zetknął się z Windows Server, w szybkim czasie opanuje zarządzanie środowiskiem wirtualnym.

Konsolidacja serwerów pozwala osiągnąć oszczędność kosztów i podnieść dostępność świadczonych usług. Nie jest jednak uniwersalnym rozwiązaniem. Rozważmy np. scenariusz systemu rozproszonego i potrzebę pracy użytkownika bez podłączenia sieciowego do zasobów firmy. To częsta sytuacja u klientów. W takich przypadkach model całkowicie scentralizowany jest nieefektywny. Wtedy lepiej posłużyć się innymi technologiami wirtualizacyjnymi: App-V lub MED-V, aby dostarczyć aplikacje jak najbliżej użytkownika, zachowując jednocześnie kontrolę nad ich centralnym wersjonowaniem. Taką kontrolę nad aplikacją daje również środowisko terminalowe, ale wymaga połączenia sieciowego pomiędzy użytkownikiem i serwerem. Podobnie VDI. Stosujemy to rozwiązanie wtedy, kiedy chcemy dać użytkownikowi swobodę "wewnątrz" jego systemu (np. prawo instalacji oprogramowania lub restartu systemu). Wdrożenie VDI wymaga jednak rozbudowy systemu dyskowego w serwerowni, a to dodatkowe koszty. Tym bardziej że użytkownik i tak musi mieć do dyspozycji urządzenie klienta terminalowego, którego koszt jest porównywalny z podstawowymi wersjami laptopów.

Środowisko wirtualne, podobnie jak fizyczne, wymaga odpowiednich rozwiązań do monitoringu, aktualizacji i zarządzania, zintegrowanych z istniejącą infrastrukturą. Jednym z takich narzędzi jest System Center Virtual Machine Manager, który umożliwia zarządzanie zarówno wirtualizacją Microsoft, jak i VMware.

Systemy informatyczne naszych klientów są złożone i zróżnicowane pod względem wymagań biznesowych. Wybór platformy Microsoftu pozwala tworzyć zintegrowane rozwiązania dopasowane do dowolnego scenariusza pracy, a jednocześnie zmaksymalizować wykorzystanie mocy obliczeniowej serwerów i stacji roboczych.


TOP 200