Konkurs Intel Business Challenge Europe 2013 rozstrzygnięty

Intel ogłosił zwycięzców IBC Europe (Intel Business Challenge Europe 2013) - ośmiomiesięcznego konkursu (w którym brali udział studenci oraz absolwentów instytucji akademickich z Europy) na opracowanie nowatorskiej technologii. Konkurs rozstrzygany jest podczas Euro Nano Forum (konferencja europejskich ekspertów w dziedzinie nanotechnologii), a zwycięzcami tegorocznej edycji zostali Włosi.

W tym roku finały IBC Europe odbyły się pod patronatem irlandzkiej prezydencji w Radzie UE, W konkursie wzięły udział kilka tysięcy studentów z 27 europejskich krajów. 24 najlepsze zespoły z 9 krajów (Bułgaria, Dania, Izrael, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania) rywalizowały w finałach europejskich w Dublinie. Po serii warsztatów szkoleniowych i dwudniowym procesie prezentacji ofert, pięć zespołów zakwalifikowało się do finału (wyboru dokonało jury pod przewodnictwem Marcina Hejki, dyrektora zarządzającego Intel Capital na Europę Wschodnią, Bliski Wschód, Afrykę i Rosję). Pięć pierwszych nagrodzonych zespołów będzie reprezentować Europę podczas finałów Intel Global Challenge 2013 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w październiku 2013 r.

Pierwsze miejsce przyznano zespołowi Sensing ElectroMagnetic Plus (SEM+) z Włoch. SEM+ rozwija nową, opatentowaną technologię, która wprowadza trzeci wymiar do czujników dotyku. Zastosowana w konsumenckich urządzeniach elektronicznych, technologia ta zapewnia bardziej naturalne interakcje między ludźmi a urządzeniami.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Drugie miejsce zajęło rozwiązanie bezpieczeństwa Excalibur ze Słowacji - system uwierzytelniania, w którym wszystkie konta danego użytkownika są zabezpieczane centralnie, z wykorzystaniem jego telefonu komórkowego. Trzecie miejsce zdobyło "Tensive" (wszczepialne rozwiązanie biomateriałowe z Włoch), a czwarta pozycja przypadła bułgarskiej platformie do tworzenia gier o nazwie Gameleon. Na piątym miejscu uplasował się zespół z Danii, który opracował innowacyjną technikę powlekania cewników (projekt BioRepeller).

Żadnemu z dwóch polskich zespołów nie udało się przejść do kolejnego etapu konkursu. Polacy zaprezentowali dwa rozwiązania: POSenso (system do nagrywania tras rowerowych, w celu odtwarzania ich na rowerze stacjonarnym, stworzony przez krakowskiego studenta) oraz uBirds (wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej - kamizelka monitorująca przebieg snu u dzieci cierpiących na bezdech).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200