Konkurent aktywnego pulpitu

Technologia Aurora umożliwi wykorzystanie przeglądarki w dostępie do plików różnych systemów.

Technologia Aurora umożliwi wykorzystanie przeglądarki w dostępie do plików różnych systemów.

Tuż przed premierą przeglądarki Microsoft Internet Explorer 4.0 (IE 4.0), Jim Barksdale, dyrektor wykonawczy Netscape Communications, zapowiedział podczas wizyty w Budapeszcie, iż jego firma zamierza udostępnić nową technologię o nazwie Aurora. Pozwoli ona użytkownikom przeglądać pliki na dyskach lokalnych i sieciowych oraz zapewni dostęp do baz danych za pośrednictwem oprogramowania klienckiego Netscape Communicator 4.0.

Jest to bezpośrednia odpowiedź Netscape’a na działania Microsoftu, zmierzające do zintegrowania przeglądarki internetowej z systemem operacyjnym Windows. „Dzięki naszej technologii użytkownicy będą mieli łatwy dostęp do dokumentów napisanych w edytorze Word i arkuszu Excel, jak również do poczty elektronicznej” – zapewniał Jim Barksdale. Po raz pierwszy Aurora została zaprezentowana podczas targów Seybold w San Francisco, na dzień przed wprowadzeniem na rynek IE 4.0, czyli 29 września br.

Dla różnych systemów

Rozwiązanie Netscape Communications ma oferować podobną integrację z systemem operacyjnym, jak technologia Active Desktop Microsoftu. Jej podstawową zaletą - w porównaniu do rozwiązania Microsoftu - ma być dostępność dla innych niż Windows systemów operacyjnych. Technologia Active Desktop w zarządzaniu aplikacjami znajdującymi się w wielu miejscach bazuje na metodach nawigacyjnych stosowanych w serwisach WWW i dynamicznym HTML. Natomiast Aurora opiera się na standardzie Resource Description Framework (RDF), pozwalającym na porządkowanie, opisywanie i wyświetlanie informacji znajdujących się w sieciach lokalnych, Internecie, bazach danych oraz na dyskach twardych komputerów w postaci jednego, ogólnie rozpoznawalnego formatu. Zdaniem przedstawicieli Netscape’a firma „zaopiekuje się tymi użytkownikami, o których zapomniał Microsoft”.

Przeglądarka systemowa

Aurora stanie się integralną częścią przeglądarki i pakietu do pracy grupowej Netscape Communicator. Będzie ona połączona z kilkoma najpopularniejszymi na rynku systemami operacyjnymi. Wprawdzie początkowo będą to Windows 95 i 3.1 oraz - po wprowadzeniu na rynek - Windows 98, w przyszłości mają być opracowane wersje dla różnych odmian Unixa i MacOS. Jak stwierdził Jim Barksdale, nie wiadomo jeszcze, jak bardzo będą musieli zaangażować się w projekt Aurora twórcy baz danych i aplikacji tak, aby ich produkty mogły współpracować z oprogramowaniem Netscape. „W ich interesie leży, aby wszystkie produkty były zgodne z formatem RDF” – przekonywał podczas budapeszteńskiego przemówienia Jim Barksdale.

Technologia Aurora, jako integralna cześć Communicatora, pojawi się - według zapewnień szefa Netscape’a - w momencie wprowadzenia na rynek Windows 98, a więc prawdopodobnie w II kwartale 1998 r. Terminy pojawienia się wersji dla innych systemów nie zostały jeszcze ustalone. Według wizji przedstawicieli tego producenta, przeglądarki WWW mają stać się powszechnie obowiązującą platformą, do której system operacyjny będzie jedynie dodatkiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200