Konkurent DVD powalczy o miejsce na rynku

Chińscy producenci podejmą kolejną próbę wypromowania standardu EVD (enhanced versatile disc), który miał stanowić azjatycką odpowiedź na DVD.

Podczas gdy rynek czeka na wynik pojedynku pomiędzy następcami DVD - formatami HD-DVD i Blu-ray, chińscy producenci uznali, że jest to dobry moment do promocji własnego standardu EVD, opracowanego już kilka lat temu. Prace nad EVD rozpoczęły się w Chinach już w 1999 roku. Standard ten powstał w odpowiedzi na wysokie opłaty licencyjne związane z technologiami implementowanymi w odtwarzaczach DVD (kodeki MPEG-2, rozwiązania ochrony przed nielegalnym kopiowaniem typu CSS, Macrovision). Enhanced Versatile Disc korzysta z czerwonego lasera i płyt takich jak DVD, ale do kompresji materiału wideo postanowiono wykorzystać technologię VP6 firmy On2. Według twórców standardu, pomimo ograniczenia pojemności płyt EVD do 9 GB, standard ten znakomicie nadaje się do zapisu materiału wysokiej rozdzielczości (HD).

Przełomowy pod względem komercjalizacji miał być 2003 rok. Wtedy lokalni producenci wprowadzili prototypowe odtwarzacze EVD, zapowiadając jednocześnie szybki podbój rynku. Skończyło się na zapowiedziach. Kilka tygodni temu postanowiono reaktywować projekt. Dwudziestu chińskich producentów (mi. Haier, Skyworth, Hisence) zapowiedziało, że zakończy dostawy urządzeń DVD i do 2008 r. przestawi się na produkcję EVD. W sumie niedługo na rynek trafić ma 54 modeli odtwarzaczy EVD. Promocji tego formatu pomóc ma wydanie wielu tytułów filmowych (azjatyckich produkcji), co zapowiedziało już kilka firm.

Specjaliści sceptycznie wypowiadają się o szansach EVD i jego ewentualnej zagranicznej ekspansji, zwłaszcza biorąc pod uwagę falstart sprzed 3 lat. Zwracają jednak uwagę na fakt, że sam chiński rynek jest na tyle potężny aby producentom opłacało się wypromować EVD choćby na skalę lokalną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200