Konkurencja na rynku cloud open source

OpenStack to wciąż największy projekt open source związany z przetwarzaniem w chmurze, ale zainteresowanie i aktywność uczestników konkurencyjnego projektu CloudStack rośnie znacznie szybciej niż dotąd.

Jeden z chińskich blogerów, Qingye (John) Jiang opracował program Java do monitorowania dyskusji, list mailingowych i aktywności osób zaangażowanych w projekty open source dotyczące technologii cloud computing. Przy jego wykorzystaniu, próbuje on ocenić perspektywy rozwoju różnych platform open source cloud.

Pierwsze, oryginalne projekty open source cloud - Eucalyptus i OpenNebula pojawiły się na rynku jeszcze przed 2009 rokiem. Natomiast OpenStack i CloudStack zostały uruchomione w roku 2010 jako wspólny projekt, który rozdzielił się na dwa niezależne dopiero na początku 2012 r.

Przez ostatnie półtora roku OpenStack zdobył szczególnie dużą popularność i wsparcie ze strony wielu znanych producentów, jak Rackspace, Dell, HP, Cisco, VMware i Red Hat. Natomiast CloudStack został wsparty przez Citrix i inne mniejsze firmy. Z kolei Eucalyptus to projekt rozwijany przez niewielką prywatną firmę, która opracowuje własną platformę open source cloud, a OpenNebula to czwarta, kolejna koncepcja technologii chmurowej.

Polecamy OpenStack: siła w modułowości i skalowalności

Pod względem aktywności marketingowej, najwięcej rozgłosu zyskał projekt OpenStack. Ale, jak zwraca uwagę Qingye Jiang w swoim raporcie, wydaje się, że zainteresowanie tą platformą w IV kw. 2012 przestało rosnąć. Choć w dalszym ciągu projekt ten może się pochwalić największą liczbą uczestników, ale w ciągu ostatnich 6 miesięcy CloudStack i Eucalyptus systematycznie rosną pod tym względem, a zainteresowanie OpenStack spada.

Liczbę osób zaangażowanych w projekty OpenStack i Eucalyptus, Qingye Jiang szacuje na odpowiednio 2500 i 2250. CloudStack wspiera około 1500 programistów, a projekt OpenNebula - 1000.

Ostatnio liczba aktywnych dyskusji w środowisku CloudStack, choć jest nieco mniejsza niż w wypadku OpenStack, ale podobna pod względem całkowitej liczby wątków i wiadomości. Oznacza to, że uczestnicy projektu CloudStack są średnio bardziej aktywni. Do tego typu uśrednionych danych trzeba jednak podchodzić z rezerwą, przyznaje Qingye Jiang.

Aktywność uczestników tych projektów zmienia się bowiem istotnie, gdy pojawia się na przykład nowa wersja kodu lub organizowane są duże konferencje takie, jak spotkanie OpenStack w San Diego na jesieni 2012. Kolejne, dotyczące nowej wersji platformy OpenStack o kodowej nazwie Grizzly zostało zaplanowane na kwiecień w Portland.

Polecamy VMware toczy walkę w chmurze

CloudStack zorganizował konferencję pod koniec 2012 roku, co mogło się przyczynić do większej liczby dyskusji i aktywności uczestników projektu w porównaniu do OpenStack.

Z kolei Eucalyptus, jest bardziej aktywny pod kątem częstego wprowadzania aktualizacji i zmian w kodzie, a także zapewnienia zgodności platformy z systemem AWS (Amazon Web Services).

Popularność OpenStack i CloudStack wydaje się rosnąć obecnie w podobnym tempie. OpenStack ma wciąż przewagę pod względem liczby osób zaangażowanych w rozwój tej platformy, ale jednocześnie widać, że ostatnio projekt CloudStack szybciej przyciąga nowych programistów.

Co to oznacza dla końcowych użytkowników? Przede wszystkim wydaje się, że wszystkie te platformy mają zapewnione perspektywy stabilnego rozwoju zwiększającego ich niezawodność i łatwość użytkowania, a także dotyczące wprowadzania nowych, przydatnych funkcji takich jak na przykład mechanizmy wirtualizacji systemów sieciowych opracowywane w ramach projektu OpenStack, uważa Qingye Jiang.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200