Konkurencja komputerów sieciowych

Oracle zapowiada premierę komputera sieciowego na koniec września br.- IBM przed końcem roku.

Oracle zapowiada premierę komputera sieciowego na koniec września br.- IBM przed końcem roku.

Na jesień br. Larry Ellison, prezes Oracle'a zapowiedział premierę komputera sieciowego (NC-Network Computer). Obok Oracle, produkcję podobnych urządzeń w tym samym czasie zapowiedzieli inni producenci.

Bez opóźnienia

W ubiegłym tygodniu prezes Oracle'a potwierdził, że w ciągu miesiąca pojawi się na rynku komputer sieciowy (Network Computer). Urządzenie będzie kosztować w USA 299 USD. Prezes koncernu nie ujawnił producenta tych komputerów, powiedział tylko, że będzie to firma japońska. Larry Ellison przewiduje, że do roku 2000 sprzedanych zostanie około 100 mln komputerów sieciowych. "Komputer sieciowy nie zastąpi komputera PC" - powiedział Larry Ellison. - "Stanie się za to bardzo popularny w przedsiębiorstwach i będzie wykorzystywany jako urządzenie komunikacyjne w domach". Prezes Oracle'a zademonstrował NC wyposażony w 8 MB RAM i mysz, lecz pozbawiony klawiatury i dysku twardego. Produkt korzysta z firmowej aplikacji dla grup roboczych InterOffice.

IBM i Tygrysy Wschodu

IBM przed końcem br. wprowadzi do sprzedaży komputer sieciowy, oparty na układzie PowerPC. Urządzenie za 700 USD ma być wykorzystywane głównie w korporacyjnych intranetach, pracujących na bazie serwerów IBM AS/400 i RS/6000. Oprogramowaniem komputera, obok IBM, zajmie się nowy oddział Netscape - Navio.

Angielski Acorn Computer Group PLC wraz z tajwańską firmą Tatung zaprezentują na początku przyszłego roku własny model komputera sieciowego TNC-1000. Urządzenie wyposażone będzie w procesor Gx86 Cyrixa (120- i 133 MHz), 16 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu, 64-bitowy sterownik DRAM, podsystem graficzny zoptymalizowany do obsługi Unified Memory Architecture. Dodatkowo płyta główna urządzenia oferować ma sterownik mostka Cx5510 PCI-to-ISA Cyrixa umożliwiający montaż do 64MB DRAM. Płyta ma także gniazdo na wewnętrzny modem bądź kartę sieciową. Urządzenie można będzie podłączyć do monitorów VGA bądź telewizorów NTSC lub PAL. Opcjonalnie ma być dostępny wbudowany napęd dyskietek 3,5" i dysk twardy. Komputer sieciowy będzie miał także zewnętrzne gniazda szeregowe, równoległe oraz do podłączenia joysticka. Dostępne oprogramowanie to MS Windows 3.1, Windows 95, DOS i aplikacje rozwijane przez Tatung.

Sharp zamierza wprowadzić w przyszłym miesiącu na japoński rynek telewizor przygotowany do obsługi Internetu. 32" telewizor - Network Vision wyposażony zostanie w 32-bitowy procesor ARM RISC, 3 MB RAM, 2 MB pamięci typu flash, 2 MB Mask ROM i modem 28,8 kbps wraz z oprogramowaniem (przeglądarka, poczta elektroniczna oraz narzędzia dostępu do serwisu on-line InterTV) opracowanym przez tę firmę. Telewizor nie zostanie wyposażony w klawiaturę, a jedynie w rozbudowanego pilota. Sprzęt kosztować ma 3100 USD. Ekran można będzie podzielić na dwie części, co pozwoli oglądać jednocześnie telewizję i korzystać z Internetu.

Mimo że coraz więcej firm, zwłaszcza dalekowschodnich, ogłasza plany tworzenia własnych NC, według Larry'ego Ellisona, najsilniejszym konkurentem na rynku komputerów sieciowych będzie Sun Microsystems. Urządzenia oferowane przez Suna, oparte na procesorach Intela, będą kosztowały ok. 700 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200