Konkurencja dla zestawu Intel 440BX

Jeszcze przed premierą nowego chipsetu Intel 440BX, Acer i VIA zapowiadają wprowadzenie, tańszych zestawów, przeznaczonych do współpracy z Pentium II.

Jeszcze przed premierą nowego chipsetu Intel 440BX, Acer i VIA zapowiadają wprowadzenie, tańszych zestawów, przeznaczonych do współpracy z Pentium II.

Wzrost wydajności procesorów i liczby urządzeń peryferyjnych spowodował, że "wąskim gardłem" systemów komputerowych stała się 66 MHz szyna danych. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest interfejs AGP - bezpośrednia komunikacja systemu graficznego z procesorem i pamięcią komputera. Drugim - przyspieszenie szybkości transmisji danych przez szynę danych. Wprowadzane obecnie nowe zestawy układów Intel 440BX, Acer Alladin Pro oraz VIA Apollo Pro wykorzystują oba rozwiązania.

Acer Laboratories i VIA Technologies zapowiadają wprowadzenie na rynek zestawów układów wspomagających (chipset) nowej generacji, przeznaczonych do współpracy z procesorami Pentium II, instalowanym w gnieździe typu Slot 1. Będą to układy obsługujące szynę danych o częstotliwości 100 MHz, konkurencyjne w stosunku do zestawu Intel 440BX, który ma się pojawić w kwietniu br. wraz z premierą nowych wersji procesora Pentium II 350 i 400 MHz.

Zestaw Alladin Pro II firmy Acer Laboratories ma składać się z dwóch układów scalonych w obudowach BGA (470 i 328 nóżek) i obsługiwać pamięci DRAM oraz SDRAM, a także dwa porty AGP. Natomiast podwójny układ Apollo Pro firmy VIA Technologies, również w obudowie BGA (472 i 324 nóżki), umożliwi instalację nowego typu pamięci DDR SDRAM o wyższej wydajności niż SDRAM, które już obecnie są oferowane przez Samsung Electronics.

Masowa produkcja Alladin Pro ma rozpocząć się już w maju, a Apollo Pro w II kw. br., czyli wkrótce po premierze 440BX. Cen nowych zestawów jeszcze nie ujawniono, ale przedstawiciele obu firm zapewniają, że na pewno będą one tańsze od układów Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200