Konkurencja dla wyświetlaczy LCD

Producenci stawiają na rozwój EL TFT.

Producenci stawiają na rozwój EL TFT.

Podczas targów CEATEC Japan 2001 zaprezentowano organiczne wyświetlacze elektroluminescencyjne (EL) nowej generacji, które w przyszłości mogą zastąpić technologię matryc ciekłokrystalicznych LCD stosowanych w przenośnych urządzeniach elektronicznych.

W porównaniu z typowymi wyświetlaczami LCD ekrany elektroluminescencyjne mają szerszy kąt widzenia obrazu, wyższą jasność i rozdzielczość, a przede wszystkim krótszy czas reakcji na sygnały sterujące, co oznacza lepszą jakość odwzorowania obrazów ruchomych, np. wideo. Ponadto panele EL pobierają dwukrotnie mniej mocy niż LCD, co nie tylko oznacza wydłużenie czasu pracy urządzeń przenośnych, ale również powoduje, że ekrany są lżejsze i cieńsze.

Największą przeszkodą w popularyzacji wyświetlaczy EL, zwłaszcza modeli o wymiarach odpowiednich dla odbiorników TV, jest ich wysoka cena. Sanyo uruchamia już jednak masową produkcję 2,2" ekranów, które mają znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych trzeciej generacji. Podczas targów producent przedstawił również przenośny odbiornik TV z 5,5" ekranem EL TFT, który ma się pojawić w sprzedaży w 2003 r.

Technologię EL TFT rozwija również Sony, która zaprezentowała prototypowe wyświetlacze: 13" o rozdzielczości 800 x 600 i 10" - 864 x 480 pikseli. Oba mają grubość zaledwie 1,4 mm. Do sprzedaży trafią one w 2003 r.

Natomiast firma Tohoku Pionier opracowuje zarówno technologie wyświetlaczy EL z matrycą aktywną, jak i pasywną. Pierwsze modele ekranów z matrycą pasywną wprowadziła do produkcji już w 1997 r. Znalazły one zastosowanie m.in. w niektórych modelach telefonów komórkowych Motoroli, wprowadzonych w ub.r. na rynek amerykański. W porównaniu z wyświetlaczami TFT mają one prostszą konstrukcję - nie wymagają tranzystorów sterujących pikselami i stosowania szklanej płytki podkładowej. Można je wytwarzać na elastycznym podkładzie z plastiku. Koszt produkcji paneli pasywnych jest niższy niż aktywnych, ale mogą one wyświetlać zaledwie 4 kolory, co znacznie ogra- nicza zakres ich stosowania. Tohoku Pionier zapowiada, że w IV kwartale przyszłego roku uruchomi masową produkcję wyświetlaczy EL TFT o rozmiarach 1,8 i 3" dla telefonów i komputerów naręcznych PDA.

Pasywne matryce EL opracowała również tajwańska firma Ritek. Ich produkcja rozpoczęła się w tym miesiącu. Przedstawiciele tej firmy przewidują, że jej wyświetlacze znajdą zastosowanie w telefonach i komputerach naręcznych, które pojawią się na rynku już pod koniec br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200