Koniec z ciągłym wpisywanie kodu odblokowującego smartfon

Google wprowadził do smartfonów Android nową funkcjonalność, która ułatwia użytkownikom ich odblokowywanie. Do tej pory aby odblokować smartfon (wpisując odpowiedni kod), użytkownik musiał to robić za każdym razem, po tym gdy urządzenie nie było używane przez określony czas. Obecnie wystarczy to zrobić tylko raz – ale pod warunkiem, że dalej będziemy nosić cały czas smartfon ze sobą, np. w kieszeni lub torebce.

W takim przypadku wystarczy wyciągnąć smartfon np. z kieszeni i będzie on od razu gotowy do użycia, bez konieczności powtórnego wprowadzania odblokowującego go kodu.

Nowa funkcjonalność nosi nazwę „On-body detection” i wykorzystuje akcelerometr, który informuje system Android o tym, czy użytkownik odłożył smartfon na bok, czy też nosi go cały czas ze sobą. Jeśli akcelerometr odpowie, że użytkownik ma smartfon ze sobą, to procedura powtórnego wprowadzania kodu odblokowującego urządzenie jest pomijana.

Zobacz również:

  • Google przygotowuje specjalne wersje swoich aplikacji na tablety
  • Błąd w AppGallery pozwala pobierać płatne aplikacje za darmo
  • Kolejne urządzenie z elastycznym ekranem od Huawei w Europie

Gogle nie informował wcześniej, że pracuje nad taką funkcjonalnością, ale kilka dni temu na rynku pojawiły się pierwsze telefony wspierające opcję „On-body detection”. Należy jednak pamiętać, że opcja ta rozpoznaje, czy smartfon znajduje się aktualnie w kieszeni jego właściciela, czy też osoby postronnej. Zadziała w każdym z tych dwóch przypadków.

Pierwsza opcja tzw. inteligentnego odblokowywania smartfonów (smart lock) pojawiła się w systemie Android 5.0 KitKat. Pozwala ona definiować strefy zaliczone do tzw. zaufanych miejsc, w których Android nie blokuje urządzenia. A zaufanym miejscem może być dom, biuro czy środowiska w których pracuje konkretne urządzenie Wi-Fi lub Bluetooth. Gdy smartfon znajduje się wewnątrz takiej strefy, wystarczy go odblokować raz. Android nie zablokuje urządzenia tak długo, jak nie opuści ono strefy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200