Koniec porządków w grupie

Optimus SA przejmie polskiego integratora.

Optimus SA przejmie polskiego integratora.

Przedstawiciele Optimus SA poinformowali o zakończeniu procesu restrukturyzacji firmy. Powstały niezależne piony, które docelowo mają być wydzielone w trzy spółki: Optimus Tech (serwis, dystrybucja i produkcja sprzętu komputerowego i oprogramowania), Optinova (sprzedaż do klientów końcowych) i Optimus Enterprise (realizacja projektów informatycznych oraz prowadzenie działalności związanej z szyfrowaniem i ochroną danych). Zmiany te mają uporządkować sytuację w firmie i doprowadzić do wyraźnego podziału obowiązków wewnątrz Optimusa.

Wzrost przez przejęcia

W pionie, który zostanie przekształcony w Optimus Tech, w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmniejszono zatrudnienie z ok. 550 do 415 osób. W pionie integracji jest natomiast zatrudnionych ok. 30 osób. Do końca roku liczba ta ma się zwiększyć do 70. Przedstawiciele Optimusa zamierzają dokonać tego dzięki przejęciu jednego z mniejszych integratorów. "Z jedną z firm nasze rozmowy o połączeniu są bardzo zaawansowane" - mówi Jacek Krawczyk, prezes zarządu Optimus SA.

Wcześniejsze informacje wskazywały, że ewentualne rozmowy na temat konsolidacji będą dotyczyć działalności związanej z dystrybucją lub produkcją komputerów. Jacek Krawczyk zapowiadał przejęcie lub połączenie z Optimusem jednego z pięciu największych polskich producentów komputerów.

Nowy partner w integracji

Jedna z umów, którą Optimus ma wkrótce podpisać z Compaq Computer, będzie także dotyczyć pionu integracji. Według nieoficjalnych informacji, współpracą z Optimus Enterprise zainteresowany jest również Oracle Polska. Wszystkie trzy firmy miałyby prowadzić wspólne projekty informatyczne.

Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli polskiego oddziału Compaqa wynika, że projekty dotyczyłyby klientów branż: bankowej, telekomunikacyjnej i administracji państwowej. Compaq prawdopodobnie będzie wspomagał Optimusa w zakresie prowadzenia projektów, Oracle zaś ma dostarczać swoje rozwiązania. Nowosądecka spółka stałaby się tym samym trzecim, po ComputerLand SA i Softbank SA, partnerem Oracle'a w Polsce.

Kierownictwo nowosądeckiej spółki zapowiada podpisanie do końca czerwca br. umowy na leasing zwrotny warszawskich nieruchomości należących do Optimusa. Dzięki temu, a także restrukturyzacji spółki, już w II połowie br. miałyby poprawić się jej wyniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200