Koniec płatnego wsparcia dla systemu Windows 7

Od dziś Microsoft nie zapewnia już płatnego wsparcia dla systemu operacyjnego Windows 7. Oprogramowanie odchodzi na emeryturę po nieco ponad 13 latach od debiutu.

Windows 7 to jedno z najbardziej udanych wydań systemu operacyjnego giganta z Redmond. Zaprezentowany 22 października 2009 roku system operacyjny jest ostatnią klasyczną wersją oprogramowania z rodziny Windows opartą na Menu Start bez pełnego wsparcia dla dotyku.

Koniec wsparcia dla Windows 10
Źródło: techadvisor.co.uk

Koniec wsparcia dla Windows 10

Źródło: techadvisor.co.uk

Na przestrzeni lat Windows 7 zyskał na popularności ze względu na rewolucyjnego Windowsa 8 z interfejsem Metro, który nie został ciepło przyjęty na rynku. Nie bez znaczenia była również możliwość bezpłatnego przejścia z Windows 8 Pro na Windows 7 Profesional, z której korzystało wiele organizacji modyfikujących swój sprzęt komputerowy.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

Od 10 stycznia 2023 roku firma Microsoft nie wydaje już rozszerzonych, płatnych aktualizacji zabezpieczeń dla systemów operacyjnych z rodziny Windows 7. Gigant z Redmond nie będzie już wydawać aktualizacji typu ESU - Extended Security Updates.

Firma Microsoft informuje o konieczności aktualizacji systemu operacyjnego Windows 7 do Windows 10 lub Windows 11, aby w dalszym ciągu otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń oraz rozwojowe. Gigant z Redmond w dalszym ciągu oferuje darmową aktualizację do Windowsa 10.

Darmowe aktualizacje dla systemu operacyjnego Windows 7 przestały być wydawane w 2020 roku. Ze względu na popularność oprogramowania przez ponad 2 lata Microsoft wydawał płatne łatki zabezpieczeń dedykowane dla odbiorców instytucjonalnych.

Kolejnym systemem Microsoft, który przestanie być wspierany jest Windows 10. Zakończenie bezpłatnego wsparcia poprzez aktualizacje rozwojowe i zabezpieczeń zapowiedziano na 14 października 2025 roku. Microsoft prawdopodobnie przedłuży ten termin dla firm z wykorzystaniem płatnych aktualizacji ESU tak, jak zrobiono to dla Windowsa 7.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200