Koniec pierwszego węzła

Po przeszło 10 latach funkcjonowania węzeł PLEARN został zamknięty.

Po przeszło 10 latach funkcjonowania węzeł PLEARN został zamknięty.

PLEARN był polskim węzłem akademickiej sieci EARN (europejskiej odnogi sieci BITNET). Było to pierwsze połączenie naszego kraju z międzynarodową siecią komputerową, umożliwiającą wymianę poczty elektronicznej i korzystanie z umieszczonych w sieci baz danych. Węzeł PLEARN działał w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego na komputerze IBM S/390, z wykorzystaniem terminali znakowych TN3270. BITNET była siecią, która nie korzystała z protokołu internetowego IP, a po stronie aplikacji obsługiwała wyłącznie tryb znakowy.

PLEARN uruchomiono w połowie 1990 r. Działało wówczas łącze 9600 b/s prowadzące do Danii. W pierwszych miesiącach było ono dostępne w godz. 9.00-20.00 przez 5 dni w tygodniu. Historycznie nazwa PLEARN pojawiła się po raz pierwszy w roku 1988, gdy w sieci BITNET została uruchomiona lista dyskusyjna PLEARN-L, poświęcona przyłączeniu Polski do europejskiej sieci akademickiej. Tylko w pierwszym roku z PLEARN-u skorzystało ponad 10 tys. osób. Przez następne lata był on podstawowym miejscem umożliwiającym kontakt ze światową siecią komputerową dla ogromnej rzeszy osób, nie tylko związanych ze środowiskiem naukowo-akademickim.

W roku 1992 PLEARN został podłączony również do Internetu. Z czasem stał się lokalnym rozwiązaniem dla środowiska akademickiego, zdominowanym przez rozwój Internetu. Dzisiaj technologicznie jest przestarzały. Sieć EARN zostanie zamknięta w ciągu najbliższych kilku lat.

Dotychczasowi użytkownicy systemu PLEARN mogą przenieść konta pocztowe na system uruchamiany przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania przy Uniwersytecie Warszawskim. Wszystkie listy dyskusyjne prowadzone na serwerze PLEARN zostaną zamknięte w połowie listopada br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200