Koniec pewnej epoki

Z Tomaszem Surmaczem, dyrektorem Novell Polska, rozmawia Michał Szafrański.

Z Tomaszem Surmaczem, dyrektorem Novell Polska, rozmawia Michał Szafrański.

Dzisiaj ma miejsce rynkowa premiera pakietu NetWare 5.1, poprzedniej wersji systemu wzbogaconej o wiele narzędzi internetowych. Dla kogo będzie przeznaczony ten system? Czy będzie on konkurował z NetWare 5?

NetWare 5.1 zastąpi NetWare 5. Jest to nowy serwer w naszej ofercie zamykający pewną epokę. Dostarczamy internetowy serwer aplikacyjny, wzbogacony o wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia aplikacji, opierających swoją pracę na WWW, i dodatkowe serwery usług internetowych, m.in. serwer News i serwer multimedialny.

System ten ma pomóc w poszerzeniu grona naszych klientów o firmy, które tworzą rozwiązania dla handlu elektronicznego. Jest wydajną platformą do tworzenia serwisów internetowych, przeznaczoną dla takich firm, jak operatorzy internetowi, twórcy portali i sklepów elektronicznych. Umożliwia przejście z epoki aplikacji klient/serwer do epoki aplikacji WWW. Jest to znakomita szansa dla polskich firm.

Zbliża się termin premiery konkurencyjnego serwera Windows 2000. Czy Novell ma już konkretne plany dotyczące promocji cenowych NetWare 5.1, ofert migracji dla nabywców systemu Microsoftu?

Nie możemy wybiegać poza horyzont, czyli premierę Windows 2000. Szczegóły dotyczące ofert cenowych podamy dopiero w chwili, gdy system Microsoftu będzie dostępny na rynku. Na razie nie czujemy jeszcze na polskim rynku "oddechu" Windows NT na plecach. Odpowiadając na pytanie dotyczące promocji. Wkrótce wprowadzimy na rynek częściowo zlokalizowaną wersję Novell Small Business Suite 5. W Polsce będzie ona miała specjalną cenę - do końca kwietnia br. 925 USD za licencję dla serwera i pięciu użytkowników, tj. o ponad 300 USD mniej niż za wersję międzynarodową.

Novell podjął niedawno kontrowersyjną dla niektórych klientów decyzję zrównania cen starszych wersji systemu NetWare z ceną najnowszego systemu - NetWare 5. Co skłoniło firmę do tego kroku?

Zmiana ceny NetWare 3.2 była kosmetyczna. Jest to stary system, którego sprzedaż jest niewielka i wyrównanie ceny do poziomu NetWare 5 nie wpływa na rynek. Staraliśmy się raczej pokazać użytkownikom, którzy nadal trzymają się starego systemu, że w tej samej cenie jest dostępny nowy NetWare oferujący znacznie większe możliwości. Chcieliśmy przekonać ich do migracji.

Statystyki ogólnoświatowe mówią, że co 10 użytkownik NetWare na świecie korzysta z NetWare 5. Pozostali nadal zostają przy starszych wersjach. Jak na tle tych statystyk wygląda polski rynek?

W ub.r. sprzedaliśmy więcej licencji Net-Ware 5 niż łącznie NetWare 3.x i 4.x. Było to spowodowane m.in. tym, że zaoferowaliśmy Novell Small Business Suite 5 - pakiet dobrze dostosowany do potrzeb polskiego rynku. Klienci z małych i średnich przedsiębiorstw, którzy dotychczas kupowali NetWare 4.2, bo nie było innej propozycji, zaczęli kupować Novell Small Business Suite 5.

W Polsce nie zauważyliśmy także bariery spowodowanej nowością systemu. Być może istniała ona przez pierwsze 2-3 miesiące sprzedaży, ale potem klienci szybko zaakceptowali ten system.

Na świecie Novell promuje produkty dla Windows NT, m.in. NDS i FireWall dla NT. Promocji tych produktów nie widać w Polsce. Jaki udział w sprzedaży Novella w Polsce stanowią produkty inne niż NetWare?

NetWare rzeczywiście stanowi znaczną większość naszej sprzedaży. Niemniej Polska jest "zdrowym" rynkiem Novella, jeśli chodzi o strukturę przychodów. Pod względem sprzedaży produktów, takich jak BorderManager, GroupWise, NDS dla Windows NT czy ZENworks, nie odbiegamy od innych krajów. Nie jesteśmy wcale "NetWare-centryczni".

Charakterystyczne dla Novella jest to, że oferuje rozwiązania wieloplatformowe i heterogeniczne. Staramy nie ograniczać się do jednej platformy i to procentuje w przypadku największych polskich klientów. Oprócz NDS-u stosują oni również dodatkowe wieloplatformowe usługi, takie jak BorderManager czy FireWall dla NT.

Małe przedsiębiorstwa nie mają rozbudowanych środowisk i tam NetWare jest nadal platformą do wszystkiego. Ponadto jest ich w Polsce bardzo dużo i to właśnie dlatego tak duży udział w sprzedaży ma NetWare.

Wiele z małych firm na polskim rynku nadal stosuje NetWare 3.x i ze względu na ograniczone potrzeby informatyczne nie planuje migracji do nowszych wersji. Nowe dla nich usługi katalogowe NDS nie ułatwiają podjęcia decyzji o migracji i nie są im specjalnie potrzebne. Co robicie, by firmom takim ułatwić taką decyzję i przekonać je do zakupów nowych wersji NetWare?

Staramy się dzisiaj dostarczać tym firmom pakiet, który zawiera nie tylko system operacyjny, ale niesie też pewną wartość biznesową, np. dostarcza usługi komunikacyjne, oprogramowanie wspomagające pracę biurową, zabezpiecza przed wirusami. NDS jest również dostarczany w tym pakiecie, ale nie jest bezpośrednio widoczny. Dzięki jego użyciu pracuje np. narzędzie NetWare Easy Administration Tool, które zapewnia łatwe zarządzanie systemem nawet niedoświadczonym użytkownikom komputerów.

Wiele polskich firm, które dotychczas pracowały z NetWare 3.x, "przeskakuje" jeden poziom i migruje bezpośrednio do Novell Small Business Suite 5, ponieważ dopiero teraz zaczynają postrzegać konieczność podłączenia się do Internetu, posiadania własnego konta pocztowego, potrzebę elastycznej rozbudowy sieci, udrożnienia wewnętrznej komunikacji itp. A cena tego pakietu zawierającego wiele dodatkowych aplikacji, w tym bazę danych Oracle'a, jest dla nich bardzo atrakcyjna.

--------------------------------------------------------------------------------

System NetWare 5.1 opisaliśmy w CW 46/99.


TOP 200