Koniec joint venture firmy Sony i Ericsson

Sony wykupi - należące do Ericsson - 50% udziałów w spółce Sony Ericcson. Wartość transakcji to ok. 1,5 mld USD. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2012 roku. Po jej zamknięciu Sony Ericsson ma stać się spółką zależną koncernu Sony.

Według zapowiedzi, marka Sony Ericsson zostanie utrzymana przynajmniej przez kilka miesięcy. Przez ten czas trwać będą jednak prace nad stworzeniem nowej marki dla telefonów komórkowych. Na mocy zapowiedzianej transakcji - obok należących do szwedzkiego koncernu udziałów w Sony Ericsson - japoński gigant przejmie też prawa do stworzonych wspólnymi siłami rozwiązań technologicznych. Na mocy zapowiadanej transakcji Sony i Ericsson połączy wzajemna umowa licencyjna w zakresie technologii mobilnych.

"W ciągu ostatniej dekady rynek urządzeń mobilnych zasadniczo się zmienił. Telefony komórkowe przeszły drogę od prostych urządzeń komunikacyjnych do zaawansowanych technicznie i funkcjonalnie urządzeń multimedialnych pozwalających m.in. na swobodny dostęp do treści internetowych" - czytamy w oświadczeniu kierownictwa Sony. Przejęcie Sony Ericsson pozwolić ma na uzupełnienie oferty Sony o zaawansowane telefony komórkowe i umożliwić realizację długoterminowej strategii rynkowej japońskiego giganta. Zakłada ona m.in. uruchomienie zintegrowanych usług przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, telewizorów cyfrowych, tabletów i komputerów przenośnych. Planowana jest m.in. integracja oferty usług multimedialnych oraz możliwości dystrybucyjnych koncernu w zakresie treści filmowych i utworów muzycznych.

"Przejęcie kontroli nad Sony Ericsson jest ostatnim elementem układanki pozwalającej na realizację naszej strategii rynkowej" - podkreśla Howard Stringer, dyrektor generalny koncernu Sony. Jego zdaniem, transakcja dobrze wpisuje się także w strategię rynkową dotychczasowego partnera. "To naturalny krok dla Ericssona, która planuje skoncentrować się na działaniach rynkowych związanych z rozwojem infrastruktury i usług utrzymania sieci komórkowych" - twierdzi. Sony chce zaś nawiązać bezpośrednią konkurencję z liderami rynku urządzeń mobilnych - m.in. firmami Samsung, Apple i HTC. Sony Ericsson jest dopiero na 10. miejscu wśród producentów zaawansowanych telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200