Koniec dominacji Windows do 2020 r.?

W ciągu najbliższych 10 lat Windows przestanie być dominującym systemem operacyjnym. Wymusi to na cyberprzestępcach zmianę strategii działania, zarówno jeśli chodzi o cele, jak i o metody ataków - informuje Kaspersky Lab.

Firma Kaspersky Lab opublikowała prognozę bezpieczeństwa na lata 2011 - 2020. Analitycy spółki oparli swoje przewidywania na zmianach w bezpieczeństwie IT, trendach i informacjach o incydentach z ostatnich dziesięciu lat. Najważniejsze z owych tendencji to:

- Mobilność i miniaturyzacja. Możliwość połączenia z Internetem oferują coraz mniejsze urządzenia w zasadzie w każdym miejscu na świecie. Sieci bezprzewodowe stają się najpopularniejszą metodą łączenia się z Internetem.

- Tworzenie wirusów przekształciło się w cyberprzestępczość.

- Windows utrzymało czołową pozycję wśród systemów operacyjnych dla komputerów osobistych.

- Duża konkurencja na rynku platform mobilnych.

- Portale społecznościowe i wyszukiwarki stały się głównymi usługami we współczesnym Internecie.

Zobacz również:

  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?

- Zakupy przez Internet - sektor generuje rocznie ogromne przychody.

Jak zatem może wyglądać krajobraz bezpieczeństwa IT w następnej dekadzie?

Zmierzch ery Windows

System Microsoftu w najbliższej dekadzie pozostanie główną platformą biznesową, jednak zwykli użytkownicy będą przebierać w coraz liczniejszych alternatywnych systemach operacyjnych - spodziewają się progności z Kaspersky Lab. Trend ten widać na przykładzie urządzeń zapewniających dostęp do Internetu - udział platform windowsowych i nie-windowsowych jest niemal identyczny, z okazjonalną przewagą tych ostatnich. Co ważne, wzrost liczby nowych systemów operacyjnych wywrze wpływ na proces tworzenia zagrożeń. To oznacza, że cyberprzestępcy nie będą w stanie tworzyć szkodliwych programów dla wszystkich platform.

Twórcy szkodliwego oprogramowania i wszelkiej maści sieciowi oszuści w tej sytuacji najprawdopodobniej wyspecjalizują się w atakowaniu przedsiębiorstw, korzystających z systemów Windows - ocenia Kaspersky Lab. Wydaje się, że atakowanie wielu różnych systemów operacyjnych i kontrolowanie wielu urządzeń będzie nieefektywne, poza tym rozwój technologiczny może to znacznie utrudnić (np. jeśli biometryczna identyfikacja użytkownika znajdzie powszechne zastosowanie w systemach płatności elektronicznych i e-bankowości).

"Zmiany dotyczące systemów operacyjnych oraz ich specyfikacji wpłyną na techniki tworzenia wirusów. Wielu cyberprzestępców, którzy wcześniej atakowali urządzenia z systemem Windows, będzie musiało podszkolić się, tak aby móc wykorzystywać systemy operacyjne nowej generacji" - spodziewa się producent oprogramowania antywirusowego. Dzisiejsi cyberprzestępcy będą musieli zaangażować przedstawicieli młodszego pokolenia, którzy potrafią pisać szkodliwy kod dla nowych platform. Jednak ten stan rzeczy nie może trwać bez końca, dlatego być może będziemy świadkami wojen między różnymi hakerami lub ich grupami - ocenia Kaspersky Lab.

Rozłam wśród cyberprzestępców

W 2020 roku cyberprzestępczość będzie można podzielić na dwie grupy - spodziewają się analitycy. Jedna z grup będzie specjalizować się we wspomnianych wcześniej atakach na firmy - w tym również przeprowadzanych na zamówienie. Będzie to wyznacznik dużego popytu na szpiegostwo przemysłowe; w cenie będą nadal kradzież baz danych i ataki wymierzone w reputację przedsiębiorstwa. Należy się też spodziewać silniejszego zaangażowania w zwalczanie cyberprzestępczości wyspecjalizowanych państwowych agencji.

Druga grupa cyberprzestępców będzie atakowała systemy i usługi, które maja wpływ na codzienne życie użytkowników (np. transport). "Ataki na takie systemy, kradzież i wykorzystywanie ich zasobów oraz danych dotyczących zwyczajów klientów to działania, na których skupi się nowe pokolenie hakerów, zarabiając w ten sposób na swoje utrzymanie" - czytamy w raporcie Kaspersky Lab.

Internet do wszystkiego

Najbliższe dziesięciolecie to dalszy wzrost liczby użytkowników Sieci, w której coraz liczniejszą grupę będą stanowić osoby łączące się z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego lub smartfonu. Czeka nas także dalszy rozwój nowoczesnych technologii komunikacyjnych, w tym znaczny przepustowości i nowe interfejsy komunikacji i wprowadzania danych.

Eksperci Kaspersky Lab spodziewają się daleko idącej ewolucja sieci botnet (sieci zombie będą składały się z coraz większej liczby urządzeń, przede wszystkim urządzeń mobilnych oraz innych umożliwiających dostęp do Internetu; komputery zombie w postaci znanej nam dzisiaj przestaną istnieć). Ponadto "do 2020 roku komunikacja za pośrednictwem Internetu przy użyciu klawiatury będzie należała do przeszłości". Postawi to w "trudnej" sytuacji spamerów, którzy będą musieli poszukać nowych sposobów dostarczania niechcianej korespondencji (dlatego wzrośnie ilość spamu wysyłanego na urządzenia mobilne).

Komentarz redakcji

Prognozy, zwłaszcza dotyczące zmian i trendów w okresie kilkunastu lat, mają to do siebie, że trzeba je traktować ze sporą dozą rezerwy. Zwiastowany przez Kaspersky Lab koniec dominacji systemu Windows jako platformy dla użytkowników domowych nie wydaje się wcale przesądzony. Mimo powtarzanych od wielu lat zapowiedzi nie następuje m.in. zrównoważenie udziałów rynkowych systemów Windows, Mac OS X i Linuksa. Schyłek epoki Windows czy też masowe zastosowanie biometryki w zabezpieczaniu sieciowych transakcji finansowych jest realne, ale raczej w dłuższej perspektywie czasowej niż dziesięć lat.

A może się mylimy? Co wy sądzicie na ten temat?

Więcej informacji: Kaspersky Lab

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200