Koniec darmowych SMS-ów?

Dwaj najwięksi holenderscy operatorzy telefonii komórkowej planują wprowadzenie opłat za przesyłanie wiadomości SMS za pośrednictwem Internetu.

Być może już niedługo trzeba będzie płacić za przesyłanie SMS-ów za pośrednictwem Internetu. Wprowadzenie odpłatności za tę usługę planują dwie holenderskie firmy: KPN Mobile oraz Dutchtone. Firmy te to dwaj najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w tym kraju - z ich usług korzysta 6,2 mln klientów (w Holandii jest ok. 11 mln użytkowników telefonów komórkowych). Do tej pory przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych przez Internet nie przynosiło im dochodów. Teraz ma się to zmienić.

Obydwaj operatorzy zablokowali już możliwość przesyłania SMS-ów do ich abonentów za pośrednictwem popularnych w zachodniej Europie witryn Mtnsms.com, Swisscom oraz BT Cellnet. "Ponad 80% internetowych SMS-ów, otrzymywanych przez naszych abonentów, pochodzi z tych właśnie witryn. To nie przynosi nam żadnych dochodów, za to przyczynia się do wydatnego zmniejszenia przepustowości naszych sieci" - tłumaczy przedstawiciel Dutchtone.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida otrzymują fałszywe SMS-y na temat Covid-19

Nie wiadomo na razie, jakie będą opłaty za przesyłanie SMS-ów z witryn WWW i na jakiej zasadzie będzie działał system opłat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200