Koniec Instagrama w Rosji już dziś

Po Facebooku czas na Instagrama. Roskomnadzor wyłącza kolejną usługę Meta.

Dokładnie tydzień po wprowadzeniu zakazu działalności Facebooka w Rosji, Roskomnadzor poinformował, że od poniedziałku - 14 marca 2022 roku w Rosji nie skorzystamy z platformy Instagram.

Instagram na iPhonie 
Źródło: Kate Torline / Unsplash

Instagram na iPhonie

Źródło: Kate Torline / Unsplash

Rosyjska agencja do spraw komunikacji zablokowała Facebooka w związku z "dyskryminacją rosyjskich mediów".

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • Prezes przeglądarki Vivaldi ma pomysł na reklamy w sieci
  • WhatsApp może opuścić Wielką Brytanię

Na temat całej sprawy wypowiedział się już szef Instagrama. Uważa on, że "ta decyzja odetnie od Instagrama 80 milionów ludzi z Rosji od siebie na wzajem oraz reszty świata, ponieważ około 80% użytkowników Instagrama z Rosji śledzi zagraniczne konta." Adam Mosseri dodał, że jego zdaniem to zła decyzja.

Do sieci trafił także oficjalny komunikat Roskomnadzoru:

Jak wiadomo, 11 marca 2022 roku firma Meta Platforms Inc. podjęła bezprecedensową decyzję, zezwalając na umieszczanie na swoich portalach społecznościowych Facebook i Instagram informacji zawierających wezwania do przemocy wobec obywateli Rosji.

Na portalu społecznościowym Instagram krążą wiadomości zachęcające i prowokujące do aktów przemocy wobec Rosjan, w związku z czym rosyjska Prokuratura Generalna zażądała od Roskomnadzoru ograniczenia dostępu do tego portalu społecznościowego.

Ponieważ przeniesienie materiałów zdjęciowych i wideo do innych sieci społecznościowych oraz powiadomienie o tym swoich kontaktów i subskrybentów zajmie aktywnym użytkownikom Instagrama trochę czasu, Roskomnadzor postanowił zakończyć procedurę nałożenia ograniczeń w dostępie do Instagrama o godzinie 00:00 14 marca, zapewniając użytkownikom dodatkowe 48 godzin okresu przejściowego.

W oficjalnym oświadczeniu nie wspomniano, że Instagram jest medium społecznościowym, za pomocą którego oligarchowie sprzeciwiają się inwazji na Ukrainę.

Informacja o zakazie korzystania z Instagrama pojawiła ile kilka dni po przekazaniu przez Meta, że media państwowe będą oznaczane z wykorzystaniem specjalnych logotypów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200