Konflikt interesów

Singular Polska nie będzie sprzedawać systemu Baana, będzie prowadzić centrum lokalizacyjne i szkolenia.

Singular Polska nie będzie sprzedawać systemu Baana, będzie prowadzić centrum lokalizacyjne i szkolenia.

Baan Polska pod koniec grudnia 2001 r. częściowo wypowiedział Singular Polska umowę o współpracy. Firma ta nie będzie już dystrybutorem rozwiązań Baana. Partnerami firmy są: CiS, DST, Demos, Efbud, Info-Power, Optimus Enterprise, Ster-Projekt i . Na razie polski oddział Baana nie zamierza zwiększać ich liczby.

Nie łączyć kompetencji

Singular nadal jednak - będąc właś- cicielem 85% udziałów we Wschodnio- europejskim Centrum Lokalizacyjnym Baana (BEELC) - będzie odpowiedzialny za lokalizację produktów tej firmy. Centrum ma także oferować wsparcie techniczne dla polskich klientów. BEELC ma dwa oddziały: w Atenach i Krakowie.

Niewykluczone że w ciągu kilku miesięcy w krakowskim oddziale BEELC powstanie centrum szkoleniowe Baan Polska, rozszerzając obecną ofertę szkoleniową BEELC. Mają być w nim prowadzone kursy dla klientów i partnerów, którzy będą wdrażać i sprzedawać najnowsze wersje produktów tej firmy - Baan 5 i iBaan.

"Decyzja o odebraniu dystrybucji Singularowi wynika z chęci uniknięcia sytuacji, w której ten sam partner był dystrybutorem, a jednocześnie - lokalizując nasze produkty - zaopatrywał innych partnerów. Uprzywilejowanie jednego z partnerów mogło być przez innych postrzegane jako nieuczciwa konkurencja. Według moich informacji, także Singular w Grecji przestał być dystrybutorem Baana, bo w tym kraju również działa nasze centrum lokalizacyjne" - mówi Alexandre Lubomirski, dyrektor generalny Baan Polska.

Za mało klientów

"Nie byliśmy także zadowoleni ze sprzedaży naszych rozwiązań przez Singular w Polsce. Liczymy na większą aktywność naszych nowych partnerów, z którymi podpisaliśmy umowy kilka miesięcy temu" - dodaje. Alexandre Lubomirski spodziewa się podpisania już w I kwartale 2002 r. kilku nowych umów na wdrożenie systemów Baan 5 i iBaan.

W 2001 r. - oprócz kontraktów międzynarodowych - firma nie pozyskała praktycznie żadnych nowych polskich klientów, z wyjątkiem tych, którzy kupowali moduł kadrowo-płacowy firmy DST z Rudy Śląskiej. Opracowano go za pomocą narzędzi Baana i stanowi integralną część systemu tej firmy. "Nigdy nie mieliśmy własnego rozwiązania do zarządzania kadrami. Zwykle tworzyli go nasi partnerzy. Polskie rozwiązanie - dzięki temu że stworzone przy użyciu naszych narzędzi programistycznych - stanowi praktycznie integralną część naszego systemu. Dlatego chcemy, aby był sprzedawany także poza Polską. Pierwszymi jego użytkownikami będą prawdopodobnie nasi niemieccy klienci" - mówi Alexandre Lubomirski.

Być albo nie być

Nie wiadomo na razie jak zachowają się w tej sytuacji przedstawiciele Singular Polska. Według nieoficjalnych informacji, firma zwolniła większość osób odpowiedzialnych za wdrożenia Baana. Singular rozważa również sprzedaż swoich udziałów w BEELC. w

Historia Singular Polska

  • marzec 1999 r. - Baan sprzedaje greckiej firmie Singular oddziały w Czechach, Grecji, Polsce i na Węgrzech

  • październik 1999 r. - zakończenie przejęcia polskiego oddziału Baana przez Singular

  • styczeń 2000 r. - powstaje Singular Polska

  • czerwiec 2000 r. - Baan zostaje przejęty przez Invensys

  • październik 2001 r. - Baan ponownie otwiera oddział w Polsce

  • grudzień 2001 r. - Singular Polska przestaje być dystrybutorem Baana


  • TOP 200