Kończy się czas DVD?

Być może już wkrótce nośniki DVD przestaną być podstawowym medium dystrybucji filmów - wynika z raportu przygotowanego przez firmą analityczną In-Stat. Eksperci sugerują, że za kilka lat częściej niż płyty DVD kupować będziemy nośniki Blu-ray i HD DVD, a także (a może raczej - przede wszystkim) - prawo do pobrania pliku z internetowego serwisu filmowego.

Swoje prognozy In-Stat opiera na statystykach, z których wynika, że od kilku lat sukcesywnie maleje dynamika sprzedaży płyt DVD. W roku 2005 na całym świecie sprzedano filmy na DVD za ok. 17,3 mld USD - o 12% więcej niż w 2004 r. Ale z prognoz wynika, że 2006 sprzedaż nie przekroczy 18,9 mld USD - wzrost będzie więc niższy o 3%.

"W sektorze dystrybucji filmów coraz większy udział będą zdobywać wszelkiego rodzaju serwisy Video on Demand, z których za odpowiednią opłatą będzie można pobrać najnowsze filmy. Ich popularność będzie rosła wraz z popularyzowaniem się cyfrowych magnetowidów, na których dyskach będzie można magazynować takie filmy" - tłumaczy Gerry Kaufhold z In-Stat.

Zdaniem Kaufholda, niebagatelne znaczenie będzie miało również upowszechnianie się formatów Blu-ray i HD DVD, które będą stopniowo wypierały z rynku tradycyjne płyty DVD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200