Komunikaty za plecami informatyka

Rodzime i bezpieczne

Komercyjne usługi w zakresie technologii IM oferuje firma first3 związana z MediaOne, właścicielem komunikatora Tlen.pl. Plany przygotowania komercyjnej wersji systemu zgłasza również firma sms-express.com, właściciel najpopularniejszego polskiego komunikatora Gadu-Gadu. Przedstawiciele firmy twierdzą, że zgłaszają się przedsiębiorstwa zainteresowane zintegrowaniem aplikacji Gadu-Gadu z różnymi systemami informatycznymi.

Przedstawiciele polskich firm oferujących usługi IM potwierdzają, że podstawową przyczyną zakazu wykorzystywania komunikatorów w przedsiębiorstwach jest obawa przed spadkiem produktywności pracowników. "Użytkowanie i instalowanie Gadu-Gadu jest w pełni bezpieczne. Administratorzy ograniczają możliwość instalowania aplikacji raczej w celu ograniczania trwonienia przez pracowników czasu na sprawy inne niż służbowe" - uważa Krzysztof Szalwa z sms-express.com.

Planów tworzenia komercyjnych wersji aplikacji nie mają natomiast Onet i Wirtualna Polska. Zarówno OK Onetu, jak i Kontakt Wirtualnej Polski traktowane są przez te portale jako programy o charakterze "lojalnościowym", mającym zachęcić do korzystania z innych usług.

Przedstawiciele portali również przekonują o bezpieczeństwie programów IM. "Zagrożenie nie jest większe niż przy korzystaniu z poczty elektronicznej. Nasz system OK umożliwia szyfrowanie komunikacji" - mówi Krzysztof Kudłacik, odpowiedzialny w Onet za rozwój OK. Wiadomości wysyłane z programu, transmisja oraz archiwum prowadzonych rozmów szyfrowane są z wykorzystaniem algorytmu AES. OK nie daje również możliwości przesyłania plików, co eliminuje ryzyko otrzymania wirusa.

"Nie wydaje mi się, że korzystanie z komunikatorów jest niebezpieczne. Z WP Kontakt przesyłany jest tekstowy strumień XML i nie jest możliwe jakiekolwiek wykorzystanie tego połączenia do włamań czy innych celów niż przesła- nie wiadomości tekstowej na okienko drugiej aplikacji" - uważa Daniel Pawelski, kierownik projektu Kontakt w Wirtualnej Polsce.

Wiadomość dla konkurentów
  • Aplikacja Kontakt Wirtualnej Polski umożliwia komunikację nie tylko z innymi użytkownikami tego systemu, ale również z użytkownikami ICQ i Gadu-Gadu. "Zdecydowaliśmy się na zapewnienie współpracy z innymi systemami IM, ponieważ wielu użytkowników zwracało się do nas z taką prośbą" - mówi Daniel Pawelski, odpowiedzialny w Wirtu- alnej Polsce za rozwój komunikatora.

  • Dodanie obsługi ICQ i Gadu-Gadu wymagało zaimplementowania w Kontakcie protokołów transmisji obu popularnych programów IM. Moduł transportowy ICQ jest dołączony do serwera obsługującego Kontakt. Inaczej problem rozwiązano w przypadku Gadu-Gadu. "Moduł transportowy zaszyty jest w aplikacji klienckiej. Gdybyśmy dołączyli taki moduł po stronie serwera, informacje przychodzące na serwer Gadu-Gadu od użytkowników Kontaktu mogłyby być zablokowane" - tłumaczą przedstawiciele WP.

  • Protokoły Kontaktu, ICQ i Gadu-Gadu znacznie się różnią. Programiści WP musieli je samodzielnie "rozpracować". Dołączenie obsługi ICQ zostało zrealizowane na drodze analizy kodu jednego z linuxowych klientów ICQ, który dostępny jest wraz z kodem źródłowym, oraz dokumentacji programu, jaką udało się znaleźć w Internecie. Natomiast zapewnienie współpracy z Gadu-Gadu zlecono zewnętrznej firmie. Firma nie planuje na razie dodania do Kontaktu obsługi kolejnych komunikatorów.

  • WP Kontakt zbudowano na podstawie platformy Jabber. "Kontakt jest zgodny z Jabberem w 90%. Początkowo rozważaliśmy wykorzystanie oryginalnego serwera Jabber, ale nie spełniał on wszystkich naszych oczekiwań. Dlatego zdecydowaliśmy się napisać własny serwer zgodny z tym standardem" - mówi Daniel Pawelski.


  • TOP 200