Komunikacja na małej poczcie

Novell proponuje polską wersję nowego pakietu do obsługi pracy grupowej.

Novell proponuje polską wersję nowego pakietu do obsługi pracy grupowej.

Na tle Lotus Notes i Microsoft Exchange oferta oprogramowania Novella do obsługi pracy grupowej wygląda mniej więcej tak, jak wspomagający zarządzanie system SAP w zestawieniu z programem do prowadzenia księgowości i finansów. Funkcjonalność dwóch pierwszych daleko wykracza poza obsługę korespondencji elektronicznej, w głównej mierze dzięki wysiłkom tzw. firm trzecich, które opracowały tysiące aplikacji dla Notes i Exchange'a. Novell, świadomy swojej drugo-, a właściwie trzeciorzędnej pozycji na rynku groupware, próbuje uczynić z niej atut. GroupWise mniej rozbudowany niż produkty konkurencji jest, jak podkreślają przedstawiciele Novella, przeznaczony dla małych, co najwyżej średnich przedsiębiorstw. W skład pakietu wchodzą: oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej, kalendarz, program do zarządzania zadaniami i dokumentami. Najnowszą wersję GroupWise 6.5, wyposażono w polski interfejs. Wkrótce doda polski słownik do klienta GroupWise.

Zmiany w komunikacji

GroupWise 6.5 przynosi zmiany w interfejsie użytkownika. Usprawniono zarządzanie korespondencją poprzez dodawanie do wiadomości pól i komentarzy oraz tworzenie historii kontaktów. Nowością jest kategoryzowanie listów poprzez oznaczenie ich różnymi kolorami. Odbiorca może na własny użytek modyfikować pole tematu listu, nie usuwając przy tym oryginalnego tematu korespondencji prezentowanego np. w wysyłanej odpowiedzi na e-mail.

Novell rozszerzył funkcje filtrowania poczty elektronicznej. Obok umieszczania na czarnej liście adresów i domen, z których napływa spam, nowy GroupWise umożliwia korzystanie z publikowanych w Internecie list serwerów rozpowszechniających śmieci elektroniczne. Możliwa jest integracja ze specjalizowanymi aplikacjami, m.in. GWAVA, IronMail, RAV, MimeSweeper, blokującymi listy na podstawie analizy załączników, słów kluczowych czy źródłowych adresów DNS.

Nowością jest moduł do obsługi komunikacji instant messaging (IM). W przeciwieństwie do większości dostępnych komunikatorów IM program Novella zawiera narzędzia niezbędne administratorom sieci. Pozwalają one m.in. na rejestrowanie wiadomości, ich przesyłanie w tunelach VPN, blokowanie dostępu, jeśli użytkownik nie uzyskał autoryzacji. W przyszłości Novell zamierza rozszerzyć funkcjonalność pakietu o współpracę z programami IM innych firm.

Obecnie standardowym elementem pakietu są programy do obsługi urządzeń przenośnych. GroupWise 6.5 współpracuje z programami instalowanymi na palmtopach PalmOS i , w telefonach komórkowych z WAP.

Ma być bezpieczniej

Nowe narzędzia dla administratorów mają ułatwić zarządzanie serwerem, w tym odtwarzanie przypadkowo usuniętych skrzynek pocztowych. Administratorzy mogą tworzyć logiczne grupy użytkowników oraz definiować ich opcje i ustawienia.

Baza danych GroupWise 6.5 jest chroniona za pomocą funkcji TAA (Trusted Agent Application), która pozwala na dostęp tylko wskazanym przez administratora programom. Zwiększa to bezpieczeństwo, a jednocześnie pozwala na realizację dodatkowych funkcji, np. skanowanie antywirusowe bazy lub jej przeszukiwanie przy wykorzystaniu aplikacji innych firm.

Ulepszenia wprowadzono również do programu GroupWise Web Access umożliwiającego zdalny dostęp do serwera pocztowego. Obecnie obsługuje on m.in. protokół SSL i serwery Apache Web Server. Oferuje funkcje pełnotekstowego przeszukiwania zawartości skrzynki pocztowej na WWW.

W pogoni za konkurencją

Exchange działa pod kontrolą Windows. Notes/Domino jest dostępny również w wersjach dla Solarisa, AIX i Linuxa. GroupWise, podobnie jak poprzednie wersje, działa pod kontrolą NetWare lub Windows. Mało prawdopodobne, by zrealizowano plany wprowadzenia wersji dla Unixa i Linuxa. Obecnie Novell ma w ofercie tylko program pocztowy NetMail dla Net-Ware, Linux i Solaris. Serwer Group-Wise może natomiast obsługiwać nie tylko programy klienckie Novella, ale też Microsoft Outlook.

Novell, choć unika bezpośrednich porównań z IBM-em i Microsoftem, nie ukrywa, że zamierza konkurować z nimi ceną i sposobem licencjonowania. GroupWise 6.5 jest sprzedawany jako pakiet zawierający oprogramowanie dla serwera i stacji klienckich. Jego cena zależy od liczby użytkowników (każdy może korzystać z kilku urządzeń, np. komputera osobistego i palmtopa). Przykładowo, pakiet z licencją na pięć stanowisk kosztuje ok. 3000 zł. Dla porównania, za Microsoft Exchange 2000 PL z licencją na pięć stanowisk trzeba zapłacić ok. 5500 zł, a oprogramowanie klienta Outlook 2000 kosztuje ok. 500 zł.

Układ sił w systemach do pracy grupowej

Na światowym rynku przewaga IBM i Microsoftu jest przygniatająca. IDC szacuje udział trzeciego w kolejności Novella na niewiele ponad 6% (w ostatnich latach udało się zwiększyć udział GroupWise z poziomu zaledwie 3,4%). Ostatnio tej trójce przybył konkurent. Także Oracle ma w ofercie systemy wspomagające pracę grupową i komunikację.


TOP 200