Komunikacja mobilna

Strategia Mobile business Siemensa

Komunikacja mobilna

Rys.6 Koncepcja łączności mobilnej Siemensa

Przyszły sukces w komunikacji bezprzewodowej 3G Siemens upatruje w rozwijaniu mobilnego biznesu, poprzez oferowanie bardziej elastycznego komunikowania się z dowolnego miejsca. Strategię mobilnego biznesu firma opiera na integracji łączności ruchowej, platform IP/ATM oraz e-biznesu - przez jednoczesne rozwijanie czterech filarów telekomunikacyjnych, stanowiących podstawę aplikacji dla Internetu trzeciej generacji. Należą do nich następujące rozwiązania:

- konwergencja z sieciami IP - realizowana za pośrednictwem systemu Surpass (protokoły TCP/IP) dla operatorów publicznych oraz systemu HiPath dedykowanego przedsiębiorstwom

- rozszerzanie routingu IP - z wykorzystaniem produktów Unisphere Solution

- wdrażanie przewodowych i bezprzewodowych sieci dostępowych - do jednoczesnej transmisji głosu z danymi oraz

- stały rozwój sieci optycznych - udrażniających szerokopasmowy przekaz w sieciach szkieletowych 3G.

Siemens jest jednym z nielicznych dostawców, którzy mają w swojej ofercie komplet rozwiązań teleinformatycznych, poczynając od wielu wersji multimedialnych telefonów komórkowych i własnych stacji bazowych w technologii GSM i WCDMA, przez nowoczesne centrale komutacyjne z przełączaniem pakietów, a na terabitowych sieciach telekomunikacyjnych do budowy sieci szkieletowych kończąc. Wielokrotnie demonstrowane przez Siemensa systemy UMTS (3G), zrealizowane w koncepcji UTRAN (Universal Terrestial Radio Access Network) - działające w obydwu trybach: FDD (Frequency Division Duplex) i TDD (Time Division Duplex) - stanowią podstawę do rozwijania aplikacji szerokopasmowych dla abonentów mobilnych.

Propozycja Alcatela

Komunikacja mobilna

Rys.7 Współczesna architektura UMTS (3G) Alcatela

Firma Alcatel, która według Dataquest zajęła trzecią pozycję na rynku usług bezprzewodowych w Europie (2000 r.), wkroczyła na rynek sieci trzeciej generacji testowym rozwiązaniem systemu UMTS - uruchomionym w 1999 r. wspólnie z japońską firmą Fujitsu. Podstawą działania szerokopasmowego systemu 3G jest unowocześniona wersja sztandarowego produktu Alcatela - Evolium Multi-Standard Node B - umożliwiającego współdziałanie wielu aplikacji, opartych na technologiach GSM, EDGE i UMTS, z protokołami IP.

Wyjątkowość koncepcji UTRAN polega na zastosowaniu dwóch różnych, wzajemnie uzupełniających się trybów dostępu radiowego: FDD - odpowiedniego dla ruchu symetrycznego oraz TDD - bardziej odpowiedniego dla ruchu asymetrycznego, generowanego podczas korzystania z Internetu.

Pokaz działania rozwiązania UMTS firma przedstawiła po raz pierwszy podczas Światowego Kongresu GSM w ubiegłym roku, a najnowsze rozwiązanie trzeciej generacji, realizowane przez Alcatel/Fujitsu w konwencji sieciowej UTRAN (Universal Terrestrial Radio Access Network) ma mieć premierę jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami będzie to w niedalekiej jedyny standard komunikacji bezprzewodowej, kontaktujący się z terminalami multimedialnymi internetowej ery.

Lucent na drodze do UMTS

Wizję komunikacji multimedialnej o wysokiej jakości usług Lucent Technologies wiąże z sieciami CDMA (Code Division Multiple Access), w których to konstrukcjach ma ona największe osiągnięcia, chociaż prototypowe rozwiązanie G3G (Global Third Generation) firma już zademonstrowała publicznie (USA, Japonia). W odróżnieniu od innych wielkich producentów Lucent Technologies do tej pory skupiała się raczej na realizacji połączeń i zwiększeniu przepływności sieci szkieletowych, produkcji systemów identyfikacji HLR (Home Location Register) oraz węzłów ISP (Internet Service Provider) do obsługi sieci UMTS. W tym też zakresie oraz dalszym ulepszaniu szybkiej techniki pakietowej VPN (Virtual Private Network) dla stacjonarnych sieci szkieletowych trzeciej generacji firma wykazuje największe zainteresowanie.


TOP 200