Komunikacja mobilna

Standard WAP, przyjęty jako globalne zalecenie przesyłania transportu informacji drogą bezprzewodową oraz przez sieć telefonii komórkowej, może działać we wszystkich uznanych sieciach komórkowych 2G, takich jak GSM, TDMA, CDPD, IS-95, a wkrótce również i trzeciej generacji IMT-2000 (UMTS). Ponadto środowisko aplikacyjne WAP można implementować do systemów operacyjnych różnorodnych platform: Windows CE, EPOC, PalmOS czy MacOS, co daje użytkownikowi komfort niezależności od określonych platform.

Jedną z bardziej poszukiwanych usług w tych aplikacjach jest szybki dostęp do różnorodnych informacji lokalnych - ściśle związanych z obecnym miejscem pobytu abonenta ruchomego. Dotyczy to w szczególności realizacji bezzwłocznych połączeń automatycznych i natychmiastowego uzyskiwania bieżących informacji o najbliższych abonentowi punktach pomocy - w sytuacji zagrożenia życia - takich jak: pomoc drogowa, policja, pogotowie ratunkowe czy straż pożarna, o najwyższym priorytecie łączeniowym. Inną grupę podobnych usług będą stanowić aplikacje udostępniające lokalnemu abonentowi ofertę lokalizacji najbliższych mu restauracji, taksówek czy najbliższego miejsca rozrywki (np. kin, teatrów czy muzeum) - bez zbędnego przeglądania setek możliwych propozycji.

Nowe scenariusze

Komunikacja mobilna

Rys.3 Licencje UMTS/IMT - 2000

Technologie bezprzewodowego przekazu o szerokim pasmie przenoszenia są już właściwie opracowane i będą wkrótce powszechnie dostępne. Pierwsze oferty nieco szerszego pasma pojawiły się w ubiegłym roku i w Polsce, w cyfrowych sieciach krajowych operatorów komórkowych, najpierw pod postacią transmisji z komutowaniem kanałów radiowych HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), a następnie z bardziej efektywnym przełączaniem pakietów GPRS (General Packet Radio Services). Jeszcze w tym roku w Japonii będą miały miejsce pierwsze światowe premiery szerokopasmowych aplikacji systemów komórkowych trzeciej generacji IMT-2000 (3G), a rok później w Europie pod zmienioną nazwą UMTS (Universal Mobile Telecommunication System).

Głosowy przekaz informacji będzie stopniowo uzupełniany stereofonicznym przekazem dźwiękowym oraz obrazem transmitowanym łącznie z dźwiękiem w czasie rzeczywistym do urządzeń i terminali mobilnych. Chociaż tradycyjne głosowe urządzenia stacjonarne prawdopodobnie będą potrzebne zawsze, to oferta nowych usług bezprzewodowych zdominuje przekazy w niedalekiej przyszłości. A do tego celu będzie się używać wszystkich nadal projektowanych w laboratoriach rozwiązań terminali mobilnych, obejmujących: komórkowe zestawy samochodowe, interaktywne odbiorniki telewizyjne, szerokopasmowe modemy klasy xDSL (Digital Subscriber Line), stereofoniczne systemy dźwiękowe, kieszonkowe odtwarzacze muzyczne, stacjonarne i mobilne wideoterminale oraz nową generację multimedialnych telefonów komórkowych.

Scenariusze pierwszych bezprzewodowych aplikacji mobilnych są od dawna przygotowane przez wizjonerów i futurologów, a uwzględniają one wiele sytuacji z życia przyszłego użytkownika - już nie związanego kablem z jakąkolwiek siecią (zob. ramka na końcu artykułu).

Technologie informatyczne, potrzebne do budowy większości tu przytoczonych dobrodziejstw telekomunikacyjnych niedalekiej przyszłości, są w większości dokładnie opracowane i znane, ale ich instalowanie dopiero się zaczyna. Już w najbliższych pięciu latach będzie można powiedzieć, które z nich rzeczywiście znajdą zastosowanie, a które po pierwszej euforii ulegną zapomnieniu. Propozycje aplikacji mają bowiem taką nie zdefiniowaną cechę, że stają się prawdziwymi dopiero, jeśli zostaną faktycznie zaakceptowane przez użytkowników i jest na nie odpowiednie zapotrzebowanie. Sama nawet piękna oprawa nie wystarczy. A nie każda aplikacja może cieszyć się wielkim powodzeniem, czego przykładem jest wdrażana ostatnio i głośno reklamowana medialna usługa komórkowa WAP (Wireless Application Protocol) - walcząca o przetrwanie w sieci.

Wiele strategii firmowych

Funkcjonowanie ponad miliarda bezprzewodowych urządzeń komunikacyjnych około 2005 r., postawi całkowicie nowe wymagania na infrastrukturę przewodowych i bezprzewodowych sieci teleinformatycznych. Nowa, niedawno dopiero zdefiniowana, bezprzewodowa architektura 3G (W-CDMA, TD-CDMA) o światowym zasięgu ma zespół wyjątkowych cech, które można w wielkim skrócie określić jako: jeden globalny numer abonenta mobilnego, jedna skrzynka pocztowa użytkownika - wspólna dla wszystkich sieci komunikacyjnych, jeden terminal mobilny działający z różnymi sieciami oraz jeden sposób transmisji - za pośrednictwem sieci pakietowych. I chociaż ogólny kierunek postępowania jest dobrze znany, do tego samego celu dochodzi się na różne sposoby, często indywidualnie rozwijane przez każdą z liczących się firm telekomunikacyjnych.

Komunikacja mobilna

Rys.4 Ewolucja w kierunku sieci trzeciej generacji

Największe doświadczenia w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej dla telefonii bezprzewodowej mają koncerny Ericsson i Nokia, od lat zajmujące się opracowywaniem i dostawą na rynek nie tylko sprzętu mobilnego dla telefonii komórkowej, ale i kompletnych zestawów do tworzenia takich sieci. Dopiero na dalszych miejscach plasują się dotychczasowi tradycyjni producenci telefonii stacjonarnej, przechodzący od niedawna przyspieszony kurs telefonii komórkowej - najpierw infrastruktury sieciowej, a później i samych telefonów. Poniżej przytoczę parę wybranych przykładów.


TOP 200