Komunikacja alarmowa

Wszystkie sygnały razem

Oprócz obrazu i łączności telefonicznej, bardzo ważne jest także zbieranie informacji z systemów kontroli dostępu. Chociaż nie zawsze informacje te są potrzebne wprost, inteligentne systemy nadzoru potrafią z nich skorzystać. Dane mogą być zbierane z czujników ruchu, otwarcia drzwi, zamków elektronicznych oraz innych źródeł. Dzisiejsze rozwiązania inteligentnej obróbki wideo potrafią kojarzyć sygnały dostarczane do systemów zarządzających bezpieczeństwem obiektu z innych źródeł z obrazem rejestrowanym przez kamery CCTV.

Na terenach przemysłowych istotne znacznie mogą mieć także informacje na temat warunków atmosferycznych - wilgotność powietrza, temperatura powietrza i nawierzchni lub inne wartości mierzone standardowymi miernikami przemysłowymi. Do przesyłania takich parametrów stosuje się często szeregowe magistrale RS-485, znane z rozwiązań automatyki przemysłowej i dość odporne na zakłócenia, ale coraz częściej integruje się takie czujniki i urządzenia w sieć IP Ethernet.

Bez prądu nie działa

Centrum alarmowe powinno być wyposażone w system zasilania gwarantowanego, które zapewni ciągłość pracy wszystkich urządzeń. Zasilaniem gwarantowanym należy objąć nie tylko komputery pracujące w pomieszczeniu, ale także cały system monitoringu wideo, urządzenia łączności (w tym przemienniki radiostacji VHF/UHF, jeśli występują), infrastrukturę sieciową, serwery, systemy kontroli dostępu oraz oświetlenie awaryjne.

Obraz pomaga w pracy

Dość często do centrum alarmowego trzeba przekazać obraz z kamer wideo, by usprawnić pracę dyspozytora. W starszych rozwiązaniach używano kabli koncentrycznych. Jest to nadal praktykowane w przypadku prostego monitoringu wizyjnego, którego zadaniem jest podgląd obrazu widzianego przez jedną lub kilka kamer (zazwyczaj cztery). Bez dodatkowych linii sterujących nie jest jednak możliwa manipulacja kamerą. Bardzo ciekawie zapowiada się rozwój technologii cyfrowej, która umożliwia realizację bardzo szybkiego zoomu (kamera z cyfrowym PTZ), transfer obrazu wysokiej jakości i zasilanie - wszystko pojedynczym kablem sieciowym.

Przy tworzeniu centrum alarmowego należy zwrócić uwagę, aby operator nie był przeładowany informacjami wideo. Zamiast wielu monitorów, na których cały czas coś się dzieje, lepiej wyposażyć centrum w rozwiązania, które automatyzują analizę obrazu i wykrywają anomalia. Dobrze opracowany system powinien wykrywać samoczynnie różne zdarzenia (na przykład wtargnięcie intruza na strzeżony teren). Wtedy obraz z danym zdarzeniem będzie odpowiednio oznaczany, a niektóre działania, takie jak włączenie syreny alarmowej, podejmowane automatycznie. System ten powinien posiadać zestaw już predefiniowanych reguł, które ułatwią pracę dyspozytorom lub strażnikom, na przykład informować ich o tym, jakie czynności należy podjąć zgodnie z procedurą. Reguły powinny być elastyczne i uwzględniać specyfikę obiektu, taką jak obecność ludzi lub samochodów w określonych godzinach.


TOP 200