Komunikacja IP w mobilnej firmie

Biznes szybko zaadaptował nowoczesne rozwiązania mobilne do realizacji własnych potrzeb. Stała łączność z internetem i łatwy dostęp do wewnętrznych zasobów firmy to jedne z głównych wymogów stawianych współczesnym smartfonom, tabletom i laptopom. Popularność zdobywają aplikacje MDM, pozwalające zarządzać flotą urządzeń przenośnych. Przełomem może okazać się nadchodząca era sieci komórkowych LTE, całkowicie opartych na technologii IP.

Smartfony i tablety zdobywają rynek

Czasy, kiedy mobilność była głównie kojarzona z posiadaniem laptopa powoli przemijają. Współczesne urządzenia przenośne, takie jak smartfony czy tablety, systematycznie wypierają z rynku komputery i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach tendencja ta będzie narastać.

Najnowsze smartfony są wyposażane w czterordzeniowe procesory, dysponują dużymi ekranami (nawet powyżej 5 cali) wyświetlającymi obraz w rozdzielczości HD, mają 1 GB pamięci RAM i złącza na dodatkową pamięć masową. Mogą bezproblemowo współpracować z sieciami WLAN (802.11 a/b/g/n) i komórkowymi (LTE, HSPA, UMTS, GSM). Potężne wsparcie ze strony producentów aplikacji mobilnych dodatkowo zwiększa funkcjonalność smartfonów, co bezpośrednio przekłada się na zwiększony popyt, zarówno w segmencie biznesowym, jak i konsumenckim.

Inną grupą produktów, która zyskała uznanie w mobilnym biznesie, są tablety. Eksperci DisplaySearch szacują, że w 2016 r. sprzedanych zostanie więcej urządzeń tego typu niż tradycyjnych laptopów. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu trwały spory dotyczące przydatności tabletów w biznesie. Okazuje się jednak, że mobilni pracownicy polubili korzystanie z tych produktów. Tablety są tańsze od laptopów, lżejsze, mniejsze, łatwiejsze w obsłudze. Doskonale nadają się do przeglądania internetu, tworzenia prezentacji czy czytania elektronicznych dokumentów.

Popyt na tablety ma szansę jeszcze wzrosnąć po szerszym wprowadzeniu na rynek rozwiązań opartych na systemie Microsoft Windows 8 (lub Windows 8 RT). Wielu specjalistów z firmowych działów IT jest przyzwyczajonych do obsługi komputerów pracujących na systemach operacyjnych koncernu z Redmond, więc zakup tabletów z Windows 8 na pokładzie może być dla nich interesującą alternatywą.

Komunikacja IP w mobilnej firmie
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200