Komunikacja IP w mobilnej firmie

BYOD i zarządzanie flotą urządzeń mobilnych

Rosnącą popularność nowoczesnych urządzeń mobilnych, pozwalających na stały dostęp do sieci IP, najłatwiej zaobserwować wśród użytkowników indywidualnych. Stanowią oni grupę najmocniej napędzającą popyt na smartfony, tablety i laptopy. Coraz większe przywiązanie do tych urządzeń powoduje, że pracownicy chcą mieć możliwość korzystania z nich również w obrębie sieci firmowej. Zjawisko to, określane jako BYOD (Bring Your Own Devices), jest już istotnym problemem w wielu organizacjach.

Głównym zagrożeniem wynikającym z BYOD jest niemożność uzyskania pełnej kontroli nad prywatnym urządzeniem, które jednocześnie próbuje uzyskać dostęp do wewnętrznej sieci firmowej. Specjaliści działów IT często nie znajdują odpowiednich sposobów, by skutecznie chronić własne sieci przed zalewem "obcych" smartfonów, tabletów i laptopów. Wyniki badań firmy Zenprise wskazują, że administratorzy często skupiają się na blokowaniu dostępu do stron internetowych związanych z sieciami społecznościowymi czy grami online, zamiast spróbować podejść do tej kwestii systemowo.

Jedną z możliwości zwiększenia kontroli nad sprzętem używanym w obrębie firmy i żądającym dostępu do sieci, jest zastosowanie systemów MDM (Mobile Device Management). MDM pozwalają nadzorować i zarządzać urządzeniami mobilnymi za pomocą jednej, scentralizowanej konsoli, wdrażać i konfigurować nowy sprzęt przekazany pracownikom, narzucać reguły polityk bezpieczeństwa dla nowych urządzeń, przeprowadzać szczegółową inwentaryzację. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia możliwe jest jego zdalne zablokowanie, usunięcie danych czy zabezpieczenie hasłem utrudniającym dostęp. MDM umożliwiają także tworzenie sandboksów, specjalne wydzielonych miejsc w pamięci urządzeń mobilnych, separujących aktywność związaną z pracą (tworzenie dokumentów, przesyłanie plików itp.) od spraw prywatnych.

Nadchodzi mobilny VoIP

Wysoka dostępność smartfonów i szerokopasmowych sieci dostępowych (WLAN, 3G, 3,5G) powoduje, że przybywa użytkowników mobilnej technologii VoIP. Do skorzystania z tańszych połączeń wystarczy odpowiednia aplikacja zainstalowana w smartfonie, skonfigurowanie urządzenia jako klienta SIP i połączenie z internetem. W przypadku chęci uzyskania połączenia za pomocą sieci operatorów komórkowych należy dowiedzieć się, czy operator udostępnia taką możliwość, i czy nie obarcza jej dodatkową opłatą.

Użytkownicy smartfonów z łatwością znajdą w sieci aplikacje pozwalające korzystać z mobilnej wersji VoIP. Odpowiednie oprogramowanie dostępne jest m.in. w największych sklepach z aplikacjami (App Store, Android Market - Google Play). Używanie tańszych połączeń przez sieci bezprzewodowe (szczególnie szerokopasmowy WLAN) może być bardzo przydatne, szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych. Można w ten sposób uniknąć wysokich opłat roamingowych.

Komunikacja IP w mobilnej firmie

TOP 200