Komu CAD/CAM/CAE?

Termin ''oprogramowanie CAD/CAM/CAE'' to worek, do którego wkłada się wiele całkowicie różnych pakietów, służących zarówno do projektowania autostrad, jak i płytek drukowanych.

Termin ''oprogramowanie CAD/CAM/CAE'' to worek, do którego wkłada się wiele całkowicie różnych pakietów, służących zarówno do projektowania autostrad, jak i płytek drukowanych.

Ich wspólną cechą jest właściwie tylko ogólnie sformułowane przeznaczenie - są to programy używane do komputerowego wspomagania procesu projektowania, opracowania i wytwarzania produktów. Spróbujmy zatem najpierw uściślić samo pojęcie CAD/CAM/CAE, a następnie opisać ten specyficzny rynek.

Co to jest CAD/CAM/CAE?

W skład pakietów CAD/CAM/CAE wchodzą:

- oprogramowanie CAD (Computer Aided Design), czyli komputerowe wspomaganie pracy konstruktora i kreślarza

- CAM (Computer Aided Manufacturing), czyli komputerowe przygotowanie operacji produkcyjnych maszyn sterowanych numerycznie

- CAE (Computer Aided Engineering), czyli dokonywanie analiz (wytrzymałościowych, dynamicznych itp.) na zaprojektowanym elemencie.

Do tego wszystkiego często dochodzi oprogramowanie wiążące pracę inżyniera z procesem technologicznym i produkcyjnym, a także z wieloma bazami danych, jak normy czy wymagania zakładowe.

Pakiety CAD/CAM/CAE pracują na silnych stacjach graficznych (stosowane tu systemy operacyjne to przeważnie VMS, Ultrix, Unix). Ich uproszczone wersje powoli przenikają też na rynek stacji opartych na PC i stanowią coraz silniejszą konkurencję dla panujących tam do tej pory programów typu AutoCAD.

Rynek oprogramowania CAD/CAM/CAE

Pakiety te najszerzej stosowane są na rynku amerykańskim - stąd też pewne istniejące tam tendencje można uważać za tendencje ogólnoświatowe. W USA, w 1991 r., sprzedano oprogramowania CAD/CAM/CAE za ponad 5 mld USD, co odpowiadało sprzedaży ponad 230 tys. zestawów CAD/CAM/CAE. Oprogramowanie CAD/CAM/CAE jest sprzedawane na kilku rynkach

- elektrycznym i elektronicznym, mechanicznym, tzw. rynkach AEC (Architecture, Engineering, Constructing) oraz GIS (Geographic Informations Systems).

Największy dla tego typu pakietów był rynek mechaniczny - obroty osiągnęły tu wartość 2,2 mld USD. Na rynku elektryczno-elektronicznym - 1,4 mld USD, 0,85 mld USD na AEC i 0,76 mld USD na GIS.

COMPUTERWORLD USA szacuje, że do 1995 r. nastąpi znaczny wzrost sprzedaży tych programów. Wyniesie on 23% dla rynku mechanicznego, 69% dla rynku elektrycznego, 69% dla AEC i 112% dla rynku GIS. W dalszym ciągu największy będzie rynek mechaniczny z obrotami 2,7 mld USD.

Systemy CAD/CAM/CAE pracują przeważnie na stacjach roboczych o mocy kilkudziesięciu MIPS, wyposażonych w akceleratory graficzne i grafikę trójwymiarową. Jedno stanowisko pracy (sprzęt i oprogramowanie) inżyniera korzystającego z oprogramowania CAD/CAM/CAE kosztuje kilkadziesiąt tysięcy USD (czyli ok. 0,5 do 1,5 mld zł).

Kto opracowuje oprogramowanie?

Jest kilka firm liczących się na rynku CAD/CAM/CAE. Do największych, zajmujących się sprzedażą gotowych systemów CAD/CAM/CAE należą: IBM, Intergraph, Computervision, Hewlett-Packard, DEC, Sun.

Najwięksi producenci programów CAD to: Computervision (pakiety Medusa Draft, Dimension III), Matra Datavision (Euclid-IS), MCS (Anvil 5000), Schlumberger (Bravo 3), SDRC (I-DEAS).

Twórcy pakietów CAE to np. Cisigraph (program STRIM 100 z analizą obróbki detali plastikowych (plastic molding)), Computervision (pakiet Dimension III z analizą instalacji rurowych, stalowych, żelbetowych i innych), Matra Datavisiona (FEM/Quicksolver z analizą strukturalną, termiczną, wibracji itp.), MCS (Anvil-5000), Schlumberger (Bravo-3 z analizą statyczną, kinematyczną, temperaturową, odporności na wstrząsy, wibracje i naprężenia), SDRC (I- DEAS, stresy, termiczna).

Producenci oprogramowania CAM to m.in.: Computervision (program Medusa SMM), Matra DataVision (Surfmaster), Schlumberger (Bravo 3), SDRC (I-DEAS).

Istnieją także kompletne programy CAD/CAM/CAE jak CADDS 5 firmy Computervision. Znana firma PRIME, która w 1987 r. stała się właścicielem Computervision, ze względu na kłopoty finansowe ostatnio zrezygnowała z obecności na rynku sprzętowym i po zmianie nazwy na Computervision swą przyszłość upatruje w tematyce reprezentowanej przez CADDS 5. Pakiet ten jest m.in. stosowany w Texas Instruments oraz w General Electric. Innym przykładem takiego "kombajnu" jest program I-DEAS firmy Structural Dynamics Research Corp. (SRDC), która razem z Parametric Technology Corp. są ważnymi konkurentami Computervision.

To tylko niewielka część oferty CAD/CAM/CAE pokazująca jej różnorodność i charakter programów "szytych na miarę". Warto też podkreślić inną specyfikę tego typu oprogramowania: przede wszystkim ze względu na szybki rozwój technologiczny, niestety, szybko się one starzeją. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę przed, a nie po zakupie pakietu.

Kto stosuje CAD/CAM/CAE?

Tak specjalistyczne oprogramowanie jest stosowane w dużych przedsiębiorstwach typu: zakłady zbrojeniowe, stocznie, fabryki samochodów, traktorów czy samolotów. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że korzystanie z systemów CAD/CAM/CAE przynosi efekty w warunkach intensywnej i wydajnej pracy. Obecnie powstają także takie systemy przeznaczone do obsługi pracy mniejszych przedsiębiorstw czy nawet pojedynczych stanowisk pracy.

A co u nas?

Do tej pory przed oprogramowaniem CAD/CAM/CAE typu high end (kosztowne, wielofunkcyjne i skomplikowane) byliśmy skutecznie zasłonięci barierami COCOM i organizacją naszych przedsiębiorstw (organizacja ta nie dawała się ująć w komputerowe karby). Należy odnotować jednak istnienie rodzimych programów CAD/CAM/CAE typu low end (tanich, dostępnych dla szerszego kręgu odbiorców). Są to programy oferowane przez gdyńską firmę SAMBA (analiza przestrzenna MES, inżynierskie obliczenia statyczne PARK itp.).

Obecnie kilka firm oferuje omawiane produkty na rynku polskim. W Warszawie istnieje przedstawicielstwo dużej firmy Computervision. Firma ta w 1991 r. miała obroty 1,3 mld USD i zatrudnia obecnie 18 tys. osób w 60 krajach. Oferuje ona swoje produkty za pośrednictwem firmy TORUS. Nie musimy od razu kupować największego osiągnięcia firmy Computervision jakim jest CADDS 5. Torus oferuje także program VersaCAD, który jest odpowiednikiem znanego u nas AutoCAD-u. Oprogramowanie typu CAD/CAM/CAE dla komputerów PC oferują również firmy: WIMAL (CAD-Star 6 prod. Racal-Redac, SysCAD 2D, 3D prod. Sysgraph oraz pakiet dla architektów ARC+ prod. ACA), Visitronics (Design CAD prod. ASBC, MathCAD z nakładkami dla mechaników, elektroników, statystyków itp. prod. MathSoft) czy Evatronics (DesignCAD).

Computervision w Polsce, wspólnie z katowicką firmą Logotec Engineering, zamierzają stworzyć uzupełniającą się ofertę oprogramowania CAD/CAM/CAE w kraju, wspólne kampanie reklamowe, prezentacje, usługi konsultingowe dla przedsiębiorstw, oferty handlowe.

O wyborze za partnera dla olbrzymiej (nawet jak na światowe warunki) firmy Computervision katowickiego przedsiębiorstwa Logotec Engineering zdecydowała zapewne dobra pozycja tej ostatniej na polskim rynku oprogramowania. Logotec Eng. jest dystrybutorem niemieckiego oprogramowania LogoCAD (autorem jest Logotec Software, zaś właścicielem firma Wiechers&Partner GmbH z Mannheim). Działalność ta przyniosła jej obroty 1 mln USD w kraju i kilkaset tys. USD za granicą. Licząca 20 osób firma jest dość aktywnym dystrybutorem, gdyż dysponując programem źródłowym LogoCAD-u dokonała istotnych uzupełnień w jego treści. Jest także autorem uzupełniającego LogoCAD pakietu LogoArchiv (zarządzanie dokumentacją - archiwum, rysunki, dokumenty związane).

Znający polskie realia Logotec Eng. może podholuje swego gigantycznego wspólnika do czasów, gdy i u nas zaistnieje poważny rynek na oprogramowanie CAD/CAM/CAE typu "high end". Szczególnie, gdy wspólnik ten po organizacyjnych wstrząsach jest bardziej agresywny i chce "zaistnieć" w Europie Środkowo-Wschodniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200