Komputeryzacja Urzędu Miejskiego w Szczecinie

W lipcu br. zakończono pierwszy etap komputeryzacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Przedsięwzięcie rozpoczęto w 1992 r. Zakończenie przewidywane jest na rok 1996. Jego celem jest usprawnienie bieżącej pracy wydziałów urzędu oraz zapewnienie skutecznej realizacji coraz poważniejszych zadań, stawianych przed administracją samorządową.

W lipcu br. zakończono pierwszy etap komputeryzacji Urzędu Miejskiego w Szczecinie. Przedsięwzięcie rozpoczęto w 1992 r. Zakończenie przewidywane jest na rok 1996. Jego celem jest usprawnienie bieżącej pracy wydziałów urzędu oraz zapewnienie skutecznej realizacji coraz poważniejszych zadań, stawianych przed administracją samorządową.

Środki przeznaczone na informatykę pochodzą w całości z Urzędu Miasta, który w 1992 r. wyasygnował ogółem 9 mld zł, w 1993 - 27,2 mld, natomiast na rok 1994 planuje się wydatkowanie rzędu 22,9 mld zł. Są to kwoty niebagatelne, lecz już teraz okazuje się, że takie inwestowanie w informatykę ma również wymierne korzyści finansowe. Wspomaganie informatyczne realizacji dochodów pozwoliło uszczelnić systemy podatkowe, doprowadzając do przyrostu dochodów miasta, przewyższających nakłady poniesione dotąd na informatykę. Komputeryzacja opłat z tytułu dzierżawy gruntów, wraz z należnymi z tego tytułu podatkami, również spowodowała wielomiliardowy wzrost dochodów Miasta. Działania związane z komputeryzacją doprowadzą także do zwiększenia efektywności pracy urzędu. Przy zbliżonych kosztach jego funkcjonowania i skróceniu czasu załatwiania poszczególnych spraw, zwiększy się liczba wydawania decyzji administracyjnych, a tym samym efektywność pracy zatrudnionych tam urzędników.

Komputeryzacją bieżącą objęto dotąd niemal wszystkie wydziały UM: podatki i finanse, dział geodezji, komunikacji, działalności gospodarczej, planowania oraz lokalowy. Komputery są także szeroko stosowane do wspomagania pracy biurowej - edytory tekstów i arkusze kalkulacyjne są już narzędziami codziennej pracy. Równolegle Wydział Informatyki Urzędu Miejskiego, przy aktywnym udziale merytorycznie zainteresowanych wydziałów, prowadzi prace nad stworzeniem baz danych, bowiem sprawne zarządzanie miastem wymaga zgromadzenia różnorodnych informacji. Strukturę wprowadzania danych tak zaprojektowano, aby możliwe było ich późniejsze łączenie oraz przejście do użytkowania w relacyjnej bazie danych.

Komputerowa mapa miasta

Prowadzone przez Wydział Informatyki prace inaugurujące Szczeciński System Informacji Geograficznej z udziałem szczecińskich firm doprowadziły do utworzenia pierwszej cyfrowej mapy Szczecina. Obecnie utworzona mapa służy zarządzaniu miastem i planowaniu przestrzennemu. Mapa składa się z wielu warstw, które w zależności od potrzeb mogą być dowolnie ze sobą zestawiane. Wykonano warstwy zawierające ulice, drogi, budynki, adresy, zieleń, wody, podział miasta na rejony i obręby geodezyjne, osiedla, podziały urbanistyczne oraz inne. Aby możliwe były pełne i wszechstronne analizy przestrzenne mapa wektorowa będzie uzupełniona o zdjęcia satelitarne i lotnicze, numeryczny model terenu (komputerowy widok ukształtowania terenu z dowolnego miejsca na dowolnej wysokości) oraz komputerowe fotografie szczegółowych map geodezyjnych (skanowanie map w skali 1:500). W połączeniu z utworzonymi bazami danych opisowych można otrzymać wszechstronny obraz miasta wraz z dynamiką jego zmian.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200