Komputery z supersamu

Fujitsu Siemens, jako pierwszy zachodni producent, wprowadza do Polski komputery z Pentium 4.

Fujitsu Siemens, jako pierwszy zachodni producent, wprowadza do Polski komputery z Pentium 4.

Fujitsu Siemens Computers (FSC) zaprezentowała komputery wyposażone w procesory Pentium 4. Należą do nich: Scenic L, przeznaczony dla firm, stacje robocze Celsius 460 oraz modele serii Scaleo i Silverline, adresowane do odbiorców indywidualnych. Te ostatnie mają być dostępne od początku stycznia w sieciach supermarketów MediaMarkt, Selgros, Macro i innych. FSC jest pierwszym zachodnim producentem, który zdecydował się na wprowadzenie na polski rynek komputerów z Pentium 4. Wcześniej modele takie zapowiedziały tylko JTT i Optimus.

Komputery FSC z Pentium 4 1,4 GHz lub 1,5 GHz są standardowo wyposażone w chipset Intel 850, ale wykorzystują płyty D1192 zaprojektowane i wytwarzane przez Fujitsu Siemens. Ponieważ nowe procesory Intela generują względnie dużą ilość ciepła, w ich konstrukcji zastosowano dodatkowe wentylatory chłodzące. Płyty są wyposażone w 4 gniazda RIMM, umożliwiające instalację do 1 GB pamięci Rambus, którą można będzie rozszerzyć do 2 GB, gdy dostępne będą moduły RDRAM o pojemności 512 MB.

Wśród oferowanych obecnie czterech serii Scenic firma zdecydowała się na wprowadzenie nowych procesorów tylko do linii Scenic L, w obudowie typu miniwieża w cenie ok. 9,5 tys. zł (Pentium 4 1,4 GHz, 128 MB RDRAM, 15 GB HDD, DVD), oraz jednego modelu stacji roboczych Celsius 460 kosztującego ok. 15 tys. zł (Pentium 4 1,5 GHz, 256 MB RDRAM, 30 GB HDD, CD-ROM). Scenic L jest dostępny w kilku standardowych konfiguracjach, zawierających sprzętowo-programowe pakiety z funkcjami zabezpieczania dostępu, zdalnego monitorowania pracy i zarządzania przez sieć. W modelach przeznaczonych dla firm FSC wykorzystuje wyłącznie chipsety intelowskie, ale firma planuje wprowadzenie w I kw. 2001 r. płyt głównych z zestawami VIA Apollo Pro 266, a więc również komputerów z pamięciami DDR SDRAM.

Modele Scaleo i Silverline dla odbiorców indywidualnych wykorzystują tę samą serię płyt głównych D1192, ale zawierają tylko 2 gniazda RIMM, pozwalające na instalację maksymalnie do 256 MB RDRAM. W porównaniu z Scenic i Celsius nie są m.in. standardowo wyposażane w karty sieciowe.


TOP 200