Komputery w zawieszeniu

Błąd odkryty w procesorach Pentium i Pentium MMX powoduje zawieszanie się komputerów.

Błąd odkryty w procesorach Pentium i Pentium MMX powoduje zawieszanie się komputerów.

Od poprzedniego weekendu inżynierowie i programiści Intela intensywnie pracują nad znalezieniem metody przeciwdziałania zawieszaniu się komputerów spowodowanego przez niedawno ujawniony nowy błąd w architekturze procesorów Pentium i Pentium MMX. Nie dotyczy on układów Pentium Pro i Pentium II.

Problem został zasygnalizowany przez anonimowego użytkownika, który opublikował w Internecie sekwencję instrukcji, powodującą wprowadzenie systemu w pętlę programową, wymagającą sprzętowego restartu komputera. W przypadku komputerów pracujących pod kontrolą Windows NT lub Linux może to powodować uszkodzenie systemu plików - ponowne uruchomienie serwera wymaga jego odtworzenia.

Jak twierdzą przedstawiciele Intela, sekwencja instrukcji wywołująca tę sytuację jest nielegalna i nie występuje w zwykłym oprogramowaniu. Tym niemniej może ona zostać uruchomiona przez użytkownika i wywołać poważne problemy, zwłaszcza w przypadku komputerów unixowych, pracujących w charakterze ogólnie dostępnych serwerów internetowych.

Do chwili obecnej nie udało się jeszcze znaleźć rozwiązania - inżynierowie Intela sprawdzili tylko i potwierdzili, że problem ten rzeczywiście istnieje.


TOP 200