Komputery przenośne w planach IBM

IBM ujawnił swoje plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych modeli komputerów przenośnych - średniej klasy notebooków ThinkPad oraz tanich urządzeń do łączności sieciowej IPC (InterPersonal Computer).

IBM ujawnił swoje plany dotyczące wprowadzania na rynek nowych modeli komputerów przenośnych - średniej klasy notebooków ThinkPad oraz tanich urządzeń do łączności sieciowej IPC (InterPersonal Computer).

Do połowy roku ma się pojawić seria nowych modeli ThinkPad wyposażonych w Pentium, które mają zastąpić oferowane dotąd ThinkPad 365 z procesorem 486. Niektóre z tych komputerów będą wyposażone w wyświetlacze 12,1". Jak zapowiadają przedstawiciele firmy, ceny nowych modeli mają wynosić 2000-3000 USD, a przynajmniej jeden z nich ma kosztować poniżej 2000 USD.

IBM opracowuje też specjalny, lekki i mały model o wydajności i możliwościach leżących między notebookami linii 300 i 700. Komputer wyposażony w Pentium 100 MHz i wyświetlacz 12,1" ma mieć grubość tylko 1,25" i ważyć ok. 1,8 kg.

Kilkunastu użytkowników testuje już prototypowe modele IPC -urządzeń do łączności sieciowej. Są to małe, wyposażone w procesor 486 lub Pentium, komputerki w cenie 300-500 USD przeznaczone do zastosowań specjalnych, przede wszystkim do komunikacji sieciowej.

OverDrive i Mobile Pentium 133

W pierwszej połowie marca Intel zamierza wprowadzić na rynek procesory Pentium OverDrive, które pozwolą na upgrade systemów z układami 486 100 MHz, a także z Pentium 60 i 66 MHz (umożliwiając wzrost wydajności do odpowiednio Pentium 100 i 133 MHz). Jednocześnie można się spodziewać premiery układu Mobile Pentium 133 MHz - kolejnej wersji przeznaczonej dla komputerów przenośnych.

Liderzy tracą dystans

Jak podaje IDC, trzech spośród czterech czołowych dostawców notebooków na rynek USA zmniejszyło w ub.r. swoje udziały w rynku, który w sumie wzrósł o 12% - ogółem w Stanach Zjednoczonych sprzedano w 1995 r. ok 3,6 mln komputerów przenośnych.

Pozycję lidera umocniła Toshiba America Information Systems Inc. opanowując 20% rynku. Udział IBM spadł z 12,6% do 11,5%, Compaqa z 12,3% do 10,8%, a Apple z 10,2% do 8,4%.

Przed-CeBIT-owe obniżki Compaqa

Przed planowaną na targach CeBIT premierą nowych modeli, Compaq obniżył ceny dostępnych obecnie komputerów stacjonarnych o 10-27%, a także notebooków rodziny LTE 5000 o 25-30%. Mimo silnej konkurencji ze strony IBM i Toshiby, rodzina komputerów LTE 5000 została dobrze przyjęta i zdobyła pewien udział w rynku notebooków wysokiej klasy. Modele LTE 5000 mają modularną konstrukcję umożliwiającą wymienne instalowanie takich urządzeń, jak napędy CD-ROM, dyski stałe czy napędy dyskietek. Na targach CeBIT zaprezentowane mają być nowe modele wyposażone przede wszystkim w najnowsze wersje Pentium oraz nowe wyświetlacze.

Corel oferuje CAD

Corel Corp. i Numera Software Inc. zawarły porozumienie dotyczące wspólnej promocji pakietu Visual CADD - profesjonalnego pakietu do wspomagania projektowania przeznaczonego zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników . Visual CADD będzie sprzedawany w kanałach dystrybucji Corela oraz Numera Software, która ma też kontynuować prace nad rozwijaniem tego programu.

Jak stwierdził prezydent Corel Corp., dr Michael Cowpland, pakiet "jest szybkim, jak błyskawica narzędziem do projektowania, które nie tylko stanowi uzupełnienie produktów graficznych Corela, ale daje też użytkownikom programu AutoCAD prawdziwą alternatywę przy wyborze narzędzi do rysowania". Visual CADD zapewnia zgodność plików z formatami AutoCAD i Generic CADD i stanowi konkurencję dla pakietu AutCAD LT.

Program pracuje pod systemami Windows 95 lub Windows NT, wspiera OLE 2.0 i jest zgodny ze standardem MDI (Multiple Document Interface). Jego otwarta architektura ułatwia tworzenie dostosowanych do potrzeb użytkownika aplikacji dla Visual CADD przy wykorzystaniu takich języków, jak Visual Basic, C++ czy Delphi.

Podstawowe wymagania pakietu to komputer z procesorem co najmniej 386, 8 MB RAM, 18 MB pamięci dyskowej oraz monitor VGA. Zalecane jest korzystanie z koprocesora oraz myszy.

Sugerowana cena detaliczna Corel Visual CADD wynosi ok. 495 USD.


TOP 200