Komputery osobiste rocznik 95

Firmy produkujące komputery osobiste wprowadzają każdego roku na rynek po kilkanaście nowych modeli, a podstawowym czynnikiem wpływającym na cykl innowacji jest pojawianie się nowych wersji procesorów. Nie oznacza to, że typ jednostki centralnej jest jedynym czynnikiem - ważne są też takie czynniki jak architektura czy wyposażenie dodatkowe.

Firmy produkujące komputery osobiste wprowadzają każdego roku na rynek po kilkanaście nowych modeli, a podstawowym czynnikiem wpływającym na cykl innowacji jest pojawianie się nowych wersji procesorów. Nie oznacza to, że typ jednostki centralnej jest jedynym czynnikiem - ważne są też takie czynniki jak architektura czy wyposażenie dodatkowe.

Zgodnie z przewidywaniami, w mijającym roku można było zaobserwować zanikanie oferty komputerów z procesorem 486 i szybki wzrost podaży modeli z kolejnymi wersjami Pentium, które opanowały również rynek najtańszych komputerów popularnych tzw. "low end".

Jakie były komputery

Na początku tego roku, Digital wprowadził na rynek komputery Celebris z procesorem 486DX2 66 MHz i 486DX4 100 MHz (także z Pentium 60 i 90 MHz), Compaq rozwijał sprzedaż zaprezentowanych nieco wcześniej multimedialnych modeli Presario CDS 524 z 486DX2 66 MHz oraz wprowadził DeskPro i ProLinea z 486DX2 50 MHz (także z Pentium do 100 MHz), a Optimus - nowe komputery PC z 486DX2 66 MHz, Pentium 75 i 100 MHz (tzw. oferta dla biznesu). Większość firm już od początku tego roku prezentowała jednak głównie nowe modele z układami Pentium, w tym także firmy polskie - np. Inwar przedstawił serwer Invar H54PCI/E Dual z dwoma procesorami Pentium 90 lub 100 MHz, Optimus stację graficzną SGO Pentium 100 MHz, a JTT komputery Adax Delta.

Wraz z pojawianiem się nowych wersji Pentium, zróżnicowanie modeli komputerów pod względem zastosowanego procesora przesunęło się zdecydowanie w kierunku oferowania Pentium o różnych częstotliwościach zegara. W maju br. IBM wprowadził na rynek dwie linie komputerów - PC 300 i PC 700 wyposażone w Pentium 75-120 MHz, podobnie jak Digital oferujący nowe modele Venturis, Dell - linię OptiPlex, a Hewlett-Packard modele Vectra XM3.

Praktycznie wszyscy liczący się producenci, natychmiast lub w krótkim czasie po pojawieniu się kolejnej wersji procesora oferują wykorzystujące go maszyny, które są najczęściej rozszerzeniem linii komputerów. Obecnie praktycznie wszyscy oferują modele z Pentium 133 MHz, np. Zenith Data Systems (Z-Station GT), Hewlett-Packard (Vectra VL Series 4) czy Intergraph (2-procesorowe stacje TD2). Jedną z nielicznych firm, która już kilka miesięcy temu oficjalnie zapowiedziała, że będzie oferować komputery wyposażone tylko w Pentium, jest Digital Equipment Corp.

Warto jednak zauważyć, że nawet pod koniec roku pojawiały się nowe modele komputerów z procesorem 486 lub najsłabszymi wersjami Pentium oferowane przez liczących się producentów. Komputery te przeznaczone są jednak dla węższych kręgów odbiorców, głównie dla czułych na cenę małych firm lub krajów rozwijających się. Tego typu modele zaproponował IBM (rodzina PC 100 z 486 66 MHz i 100 MHz), Compaq (ProLinea "e" z Pentium 75 MHz i 100 MHz), a także Optimus oferujący względnie tanie komputery "dla biznesu" z procesorami od 486DX2 66 MHz do Pentium 100 MHz wyposażone, co jest wyjątkiem, w monitory monochromatyczne.

Na rynku pojawiło się też kilka niestandardowych propozycji. Tulip zaoferował wyjątkowo małe, zwarte i pozbawione wentylatora konstrukcje stacji roboczych Tulip id z układem 486DX4 100 MHz oraz gniazdem PC Card (PCMCIA), Optimus komputery Plus 5N90 z procesorem NexGen 90 MHz, a Compaq konsekwentnie rozwija modele multimedialne, takie jak Presario CDTV wyposażony w zintegrowane głośniki, kartę dźwiękową, tuner TV i kartę modemu lub proponuje Vocalist Keyboard - klawiaturę wyposażoną w mikrofon oraz głośniki.

Hitem końca tego roku są oczywiście komputery wyposażone w najnowszy procesor Intela Pentium Pro. Są to oczywiście pierwsze, drogie i dopiero wchodzące do produkcji modele, które tak naprawdę zaistnieją na rynku dopiero w przyszłym roku. Można jednak odnotować, że polskie firmy nie pozostają daleko w tyle za producentami o zasięgu światowym - Optimus i JTT już opracowały konstrukcje wykorzystujące ten najnowszy układ - nie są to oczywiście komputery biurkowe, ale szybkość reakcji liderów naszego rynku warta jest odnotowania.

Architektura i wyposażenie

Obserwując nowe modele komputerów PC, wprowadzane w 1995 r., warto też zauważyć nowe tendencje w ich architekturze i wyposażeniu. Praktycznie wszystkie modele wyższej klasy są obecnie wyposażane w lokalną szynę PCI, która stała się prawie standardowym wyposażeniem, podobnie napędy CD-ROM stają się standardem, przede wszystkim w modelach przeznaczonych dla domowego użytku. Niektóre komputery, takie jak np. Zenith Data Systems Z-Station są też oferowane z nowym typem szybszych pamięci - EDO DRAM, który umożliwia wzrost wydajności przy utrzymaniu umiarkowanej ceny. Coraz częstszym wyposażeniem są też karty modemów, sieciowe, dźwiękowe oraz zaawansowane karty graficzne wspomagające wideo. W pierwszej połowie br. AT&T wprowadził na rynek linię komputerów Globalyst z procesorami od 486DX2 50 MHz do Pentium 100 MHz przystosowanych specjalnie do pracy w sieciach i komunikacji zgodnie z ideą tej firmy - PC&C (Personal Computing & Communication). Wzrost wyposażenia komputerów w urządzenia do komunikacji zewnętrznej jest wynikiem lub przyczyną (pewnie jednym i drugim) wzrastającego zainteresowania użytkowników multimediami oraz komunikacją sieciową.

Intel i inni

Na rynku procesorów swoją dominującą pozycję wyraźnie umocnił w tym roku Intel. Firmy wytwarzające procesory o intelowskiej architekturze nie potrafią dotrzymać mu kroku - AMD i Cyrix istotnie opóźniły premiery swoich modeli Pentium. Z kolei potężnemu konsorcjum IBM-Apple-Motorola też nie udało się w tym roku dostatecznie spopularyzować procesora PowerPC. Mimo dobrego początku i szumnego marketingu już na targach CeBIT '95, liczba producentów komputerów z PowerPC nie jest imponująca. Najbardziej widocznymi są oczywiście wspólnicy - Apple, który konsekwentnie wprowadza nowe modele Power Macintosh, Motorola ze swoimi komputerami PowerStack, a także IBM, który wydaje się działać najwolniej i najmniej zdecydowanie - jego oferta choć obejmuje obecnie nie tylko serwery, ale i komputery osobiste oraz przenośne z PowerPC wydaje się pozostawać wyraźnie w cieniu modeli z procesorami Intela. Dodatkowym problemem, który pojawił się pod koniec tego roku są kłopoty i opóźnienia we wprowadzeniu na rynek najnowszej wersji procesora PowerPC 620 - okazało się, że ma on zbyt małą wydajność i nie jest w stanie konkurować z układami Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200