Komputery na salonach

Dla nielicznych wystawców targi Komputer Expo były okazją do premierowych pokazów.

Dla nielicznych wystawców targi Komputer Expo były okazją do premierowych pokazów.

Podczas targów swoją ofertę, po raz pierwszy w większej liczbie, prezentowały serwisy internetowe. Oprócz znanych, takich jak Wirtualna Polska, Expander.pl czy Literatura.net, był także serwis www.polskieprodukty.pl, prezentujący katalog wyrobów produkowanych w Polsce.

Na targach premierę miał branżowy wortal Kopernik.pl. Serwis ten, poświęcony branży telekomunikacyjnej, e-biznesowi oraz innym formom działalności internetowej, ma dostarczać nie tylko serwisy informacyjne, ale także rozbudowane katalogi ofert firm działających w Polsce. Użytkownik serwisu będzie mógł na jego stronach dokonać interaktywnego porównania różnych ofert czy dotrzeć do firmy, która np. w jego okolicy oferuje dostęp do Internetu.

Firma Aldoo, działająca w sektorze B2B, zaprezentowała platformę www. aldoopro.pl, służącą do wymiany informacji o zamówieniach, przetargach i zleceniach. Serwis zawiera 3 podstawowe platformy: handlu i usług, inwestycji oraz zamówień publicznych.

Veracomp prezentował rozwiązanie OpenShop przeznaczone do two-rzenia zaawansowanych aplikacji e-biznesowych. Firma ta prowadzi również centrum szkoleniowe OpenShop i współpracuje z kilkoma integratorami (m.in. Prokom Software). OpenShop w wersji B2B ma rozbudowane interfejsy do pakietów ERP. Współpracująca z Veracomp opolska spółka e-direct przygotowuje interfejsy w OpenShop do systemów autoryzacji kart płatniczych firm eCard i Polcard. Opracowuje również interfejs integrujący OpenShop z systemem logistycznym firmy kurierskiej Stolica. Dzięki niemu klienci internetowych sklepów, opartych na OpenShop, będą mogli sprawdzać, gdzie aktualnie znajduje się zamówiona przesyłka.

Nowością jest aplikacja PEM-Heart 3.0 firmy kryptograficznej Enigma. Najnowsza wersja tego produktu do szyfrowania poczty elektronicznej została zintegrowana z aplikacją Microsoft Outlook. Enigma wyposażyła również swoje programy w możliwość obsługi kart procesorowych i zamierza oferować kompleksowe rozwiązania sprzętowo-programowe, służące do zabezpieczenia przesyłanych i gromadzonych informacji.

Ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników korzystających z urządzeń ISDN przy dostępie do Internetu jest aplikacja Fritz!Web prezentowana przez firmę Asterix. Pozwala ona na przesyłanie danych z szybkością do 240 Kb/s na standardowej dwukanałowej linii ISDN o nominalnej przepus- towości 128 Kb/s. Aby jednak takie zwiększenie szybkości było możliwe, wymagane jest odpowiednie ustawienie central operatora ISDN. Przykładowo, w Warszawie nie można obecnie korzystać z tej funkcji.

Fritz!Web dostępna jest bezpłatnie z urządzeniami ISDN, oferowanymi przez Asterix. Oddzielnie program kosztuje ok. 200 zł.

Telefon w sieci

Firma Ryand przedstawiła dwie przystawki VoIP - IPStar i InterStar firmy DSG Technology, do nawiązywania połączeń telefonicznych za pośrednictwem łącza do Internetu, odpowiednio komutowanego lub stałego. Umożliwiają one nawiązanie łączności między dwoma aparatami, wyposażonymi w takie przystawki (koszt rozmowy odpowiada kosztom połączenia lokalnego z Internetem) lub z dowolnym aparatem telefonicznym poprzez specjalną bramkę internetową (na świecie działa obecnie kilkaset takich bramek), ale po wykupieniu odpowiedniej usługi. Ceny netto tych urządzeń wynoszą odpowiednio: ok. 1400 i 1500 zł.

Rozwiązania bramek VoIP przeznaczone dla firm zaprezentowała również firma OKI, znana dotychczas w Polsce wyłącznie z drukarek. W ofercie , dystrybuującej sprzęt Oki Electric, znajdują się bramki wyposażone w 4 porty analogowe lub 2 porty ISDN BRI oraz zaawansowane bramki OKI BV7000, które można wyposażyć w nawet 4 porty E1 z sygnalizacją Q.SIG lub 4 porty ISDN PRI z sygnalizacją DSS-1. Firma oferuje również "stróża" (gatekeeper) BS1200GK, który zapamiętuje 2000 numerów telefonicznych i współpracuje z bramkami VoIP zgodnymi z H.323 v.2.

Ciekawostką jest prosta bramka OKI VoIP-TA wyposażona w port analogowy, do którego można podłączyć telefon lub faks. Urządzenie zawiera również zintegrowany gatekeeper, zapamiętujący 100 numerów.

Komputery i monitory

Firma JTT Computer zaprezentowała 2 nowe komputery o ciekawej konstrukcji. Adax Alfa Slim to model o małych rozmiarach przeznaczony do zastosowań biurowych i pracy sieciowej. Wyposażony jest w procesor Celeron 633 MHz, dysk o pojemności 10 GB, zintegrowane karty: graficzną, dźwiękową i sieciową 10/100 Mb/s oraz modem. Jego sugerowana cena wynosi ok. 2500 zł.

Adax Bravo Relax natomiast bardziej przypomina magnetowid niż komputer. Oferuje jednak identyczne możliwości z Alfa Slim. Dodatkowo jest wyposażony w czytnik DVD, głośniki, mysz, klawiaturę bezprzewodową oraz wyjście sygnałów TV. Adax Bravo Relax jest przeznaczony dla użytkowników indywidualnych, głównie miłośników kina domowego. Jego cena wynosi ok. 3 tys. zł.

Karen Notebook przedstawiła najnowszy model notebooka Acer Travel Mate 739 TLV, jednego z pierwszych oferowanych w Polsce modeli standardowo wyposażonych w zintegrowany czytnik linii papilarnych, zabezpieczający dostęp do komputera i danych. Jego cena to ok. 22 tys. zł.

Ważnym elementem Expo była prezentacja monitorów. Widoczna jest rywalizacja producentów dwóch podstawowych ich typów; z jednej strony znajdują się coraz tańsze i coraz doskonalsze monitory CRT, z drugiej - nadal kosztowne monitory LCD.

Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji targów w zakresie tradycyjnych monitorów kineskopowych był model LiteOn - 17" monitor prezentowany przez JTT o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 960 pkt. w cenie ok. 1000 zł. Do modeli atrakcyjnych cenowo należy zaliczyć też 19" monitor Iiyama Vison Master Pro 451 o maksymalnej rozdzielczości 1840 x 1440 pkt. (częstotliwość odświeżania 76 Hz), wyposażony w płaski kineskop Diamondtron, 2 głośniki i koncentrator USB. Kosztuje on ok. 2500 zł.

Nowością w zestawie monitorów LCD jest 17,4" Iiyama AS4431D wyposażony w interfejsy DVI i S-Video. Ma on rozdzielczość 1280 x 1024 piksele, kontrast 300:1, jasność 250 cd/m2 i krótki czas reakcji - 25 ms, który umożliwia wyświetlanie wideo o wysokiej jakości obrazu. Cena monitorów nie jest jeszcze ustalona, ale przedstawiciele firmy zapowiadają, że będzie ona konkurencyjna - poniżej 10 tys. zł.

Pomoc przed migracją

Ogromną pomocą dla administratorów przeprowadzających migrację do systemu Windows 2000 lub też firm planujących jego wykorzystanie będzie z pewnością polskie tłumaczenie Windows 2000 Resource Kit, udostępnione przez firmę APN Promise. To kompendium wiedzy o Windows 2000, przydatne dla programistów i administratorów. W skład zestawu, kosztującego ok. 700 zł, wchodzi 7 tomów o łącznej objętości blisko 5 tys. stron oraz CD-ROM z elektroniczną wersją oryginalnych książek amerykańskich i narzędziami do administrowania Windows 2000 (w oryginalnej wersji językowej).

Inaczej niż w amerykańskim wydaniu, polski wydawca zrezygnował z tłumaczenia tomu Windows 2000 Server Deployment Planning Guide, poświęconego problematyce wdrożenia Windows 2000 w dużych sieciach korporacyjnych, w środowisku wieloserwerowym. Cena przetłumaczonej książki jest zdecydowanie niższa niż oryginału.

Szaro i w kolorze

Wśród kilku obecnych na targach producentów drukarek, najwięcej nowości zaproponowały firmy Canon i For-Ever (Epson).

Pierwsza z tych firm przedstawiła nową serię drukarek Canon S 300, 450 i 4500, które zastępują dotychczas oferowane modele odpowiednio: BJC 300, 6200 i 6500. Wprowadzone zmiany to nowy typ , większa szybkość druku i ulepszony mechanizm prowadzenia papieru. Drukarki mają się pojawić na rynku w lutym br. w cenie od ok. 500 zł. Ciekawostką na stoisku Canona był prototyp nowej , która pojawi się w sprzedaży w II połowie br. Ma ona oferować fizyczną rozdzielczość 2400 dpi. Dodatkowe informacje o jej parametrach zostaną ujawnione dopiero podczas marcowych targów CeBIT.

Szczególnie dużo nowych produktów Epsona zaprezentowała For-Ever. Były to nowe fotograficzne drukarki Stylus Photo 790, 890 i 1290, laserowy model mono EPL-5800L (zastępuje EPL-5700L) i kolorowy skaner AcuLaser Color Copy Station 8500, współpracujący bezpośrednio z drukarką AcuLaser 8500 i umożliwiający rozszerzenie jej funkcji o kopiowanie dokumentów. Może on również funkcjonować jako skaner sieciowy po wyposażeniu go w kartę sieciową.

Nowe modele Stylus Photo mają efektywną rozdzielczość 2880 x 720 dpi, wykorzystują 6 kolorów i różnią się szybkością druku, która wynosi nominalnie 7,8-9,6 str./min (mono, tryb draft), i formatem (Stylus 1290 drukuje na papierze o rozmiarach A3+). Ceny wszystkich prezentowanych urządzeń Epsona nie zostały jeszcze ustalone, a w sprzedaży mają się pojawić najwcześniej za miesiąc.


TOP 200