Komputery markowe

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z zarzutami, że w swoich zestawieniach dotyczących cen PC nie zajmujemy się komputerami markowymi, czyli sprzętem dobrej jakości i relatywnie drogim, produkowanym przez firmy cieszące się zasłużoną renomą na całym świecie.

Niejednokrotnie spotkaliśmy się z zarzutami, że w swoich zestawieniach dotyczących cen PC nie zajmujemy się komputerami markowymi, czyli sprzętem dobrej jakości i relatywnie drogim, produkowanym przez firmy cieszące się zasłużoną renomą na całym świecie.

Otóż przyjęliśmy założenie, że w cotygodniowej tabeli pt. "Średnie ceny PC" zamieszczamy zestawienie cen i własności oferty tzw. "low end", a więc najtańszej, często anonimowej, kierowanej do popularnych zastosowań. Wielu naszych Czytelników korzysta z tych tabel w celu nabycia pierwszego komputera do użytku domowego czy dla zastosowania w swej firmie.

Tam gdzie istotne jest stosowanie sprzętu wysokiej jakości oraz opieka serwisowa producenta, w zastosowaniach np. typu "mission critical" (serwery w bankach, urzędach, instytucjach rządowych czy dużych przedsiębiorstwach) używamy komputerów markowych. Na rynku polskim można kupić urządzenia tego typu pochodzące od wielu producentów, w tym komputery firm: ALR, AST, Acer, Apple, Bull, Compaq, DEC, DTK, Dell, Elonex, Gulipin, Hewlett-Packard, Hyundai, IBM, Intel, NEC, Olivetti, Siemens-Nixdorf, Tulip, Zenith oraz jeszcze wielu innych.

Ze względu na mnogość istniejących na rynku krajowym katalogów i cenników przedstawiamy dzisiaj markowy sprzęt zaledwie kilku firm. Warto zwrócić uwagę na kilka wspólnych cech tej oferty. Są to m.in. duże możliwości upgrade'u sprzętowego włącznie z wymianą procesorów na szybsze i nowsze układy, elastyczność i uniwersalność w doborze odpowiedniej konfiguracji oraz przeznaczenie większości oferowanego sprzętu do stosowania jako stacje robocze czy serwery sieci LAN. W tym celu producenci z reguły oferują także wyposażenie uzupełniające, jak streamery taśmowe czy napędy dyskowe, karty graficzne, monitory, moduły pamięci RAM, adaptery sieciowe, napędy dysków optycznych czy klawiatury i myszy. Oferowany sprzęt może pracować po kilka lat nie tracąc na wartościach technicznych, a w miarę rosnących potrzeb użytkowników tych komputerów można urządzenia te tak rekonfigurować, by ich własności nadążały za tymi potrzebami.

Podane w zestawieniu ceny pochodzą z I kw. br. (oczywiście tam, gdzie wyrażono je w USD czy DM należy je przeliczyć po odpowiednim kursie tych walut na złp.). Ceny te wzięto z katalogów kilku przykładowych firm - stanowczo nie rościmy sobie pretensji do wyspecyfikowania danych wszystkich sprzedawców zajmujących się komputerami markowymi. Dzisiejszy cennik napisany został na podstawie katalogów firm: Karen, W-wa, tel. 25 58 84; Potronics, Łódź, tel. 31 94 90; Samba, Gdynia, tel. 21 95 58; Techmex, Bielsko-Biała, tel. 230 11.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200