Komputery kwantowe z coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów

Komputery kwantowe od lat pobudzają wyobraźnię naukowców, natomiast ostatnio zwracają uwagę także inwestorów - i to bardzo zamożnych.

Komputery kwantowe to przyszłość rynku IT / Fot. Michael Dziedzic, Unsplash.com

Komputery kwantowe to przyszłość rynku IT / Fot. Michael Dziedzic, Unsplash.com

Z analizy opracowanej przez serwis Pitchbook wynika, że w tym roku prywatne pieniądze o wartości 1,02 miliarda dolarów trafiły do branży komputerów kwantowych – więcej niż w ciągu trzech poprzednich lat razem wziętych, nawet jeśli pozostało jeszcze kilka miesięcy do 2021 r.

Dla porównania, zaledwie dwa lata temu zainwestowano w tę branżę 187,5 miliona dolarów, a w 2015 roku łącznie bylo to 93,5 miliona dolarów.

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
  • IBM wprowadza watsonx.governance

W dużej mierze wynika to po prostu z rozwoju branży. Według innej analizy przeprowadzonej przez McKinsey, liczba startupów zajmujących się obliczeniami kwantowymi wzrosła z garstki w 2013 roku do prawie 200 w 2020 roku.

Zobacz: Microsoft Teams

Wraz z rozwojem pojawił się jaśniejszy harmonogram, kiedy komputery kwantowe mogą zacząć spełniać swoje niezwykłe obietnice.

W zeszłym roku IBM był liderem w przedstawianiu mapy drogowej dla obliczeń kwantowych i chwalił się maszyną z 1121-kubitowym procesorem na 2023 rok, który firma postrzega jako "punkt zwrotny do pokonania przeszkód ograniczających komercjalizację systemów kwantowych".

Podobne zapowiedzi wystosowały mniejsze firmy. Amerykański startup ColdQuanta, który buduje procesor kwantowy oparty na zimnych atomach, wprowadził w tym roku procesor ze 100 kubitami, który ma nadzieję zwiększyć wydajność do 1000 kubitów w ciągu najbliższych trzech lat. PsiQuantum, kolejna amerykańska firma z branży kwantowej, zobowiązała się do zbudowania pełnowymiarowego komputera kwantowego do 2025 roku.

Inwestorzy zaczynają zauważać, że branża rośnie i chcą zacząć na niej zarabiać. Zdają sobie też sprawę, że nowa technologia zasadniczo przyczyni się do przełomu w praktycznie każdej branży, od projektowania leków po zarządzanie łańcuchem dostaw i finanse, transport czy energię.

Sprawdź: Discord

Jednocześnie kubity są niezwykle trudne do manipulowania. Większość firm wciąż pracuje nad zbudowaniem komputera kwantowego, który faktycznie działa na dużą skalę, co oznacza, że jak dotąd technologia ta ma bardzo małe zastosowanie. Wielu naukowców jest zdania, że w pełni sprawny, funkcjonalny komputer kwantowy, który zapewnie praktyczne zastosowania, pojawi się nie wcześniej niż za 10 lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200