Komputery kwantowe tuż tuż?

Naukowcy z austriackiego Institute of Quantum Optics and Quantum Information poinformowali, że udało im się stworzyć bajt kwantowy złożony z 8 jonów wapnia (bitów). Jest to kolejny krok na drodze do budowy maszyny kwantowej - komputera przyszłości.

Komputer kwantowy to układ działający w oparciu o prawa mechaniki kwantowej, którego ewolucję można kontrolować w ten sposób, aby otrzymać w jej wyniku rozwiązanie wybranego problemu obliczeniowego. W takim układzie stan komputera to dane, a jego ewolucja to procesy obliczeniowe. Komputery te - dzięki zastosowanym w nich algorytmom kwantowym - mogą być o wiele bardziej wydajne od standardowych komputerów. Ponadto, ten sam algorytm uruchomiony dwukrotnie na układzie kwantowym może przynieść zupełnie odmienne wyniki (algorytmy probabilistyczne).

Dotychczas najlepszym osiągnięciem w tej dziedzinie były wyniki doświadczeń naukowców amerykańskiego National Institute of Technology w Kolorado, którym udało się stworzyć kwantowy bajt złożony z 6 jonów. Przypomnijmy, że w używanych dziś powszechnie komputerach dane przechowywane są w tranzystorach w formie bitów (0 lub 1), natomiast w komputerach kwantowych jednostką informacji jest kubit. Może on mieć jednocześnie wartość 0 i 1. To właśnie ta cecha jest kluczem do zrozumienia potęgi komputerów kwantowych. Przykładowo - 3 bity mogą przechowywać tylko jedną z ośmiu możliwych wartości jednocześnie, 3 kubity - wszystkie osiem na raz.

Zobacz również:

  • LG dołącza do IBM Quantum Network
  • Microsoft i KPMG pracują nad projektami chmury kwantowej dla biznesu

Więcej informacji: Technology Review

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200