Komputery kwantowe przyspieszą rozwój sztucznej inteligencji

Okazuje się, że komputery kwantowe potrafią podejmować decyzję i generalnie rozumować w podobny sposób, jak robi to ludzki mózg, czyli nie mając pełnych danych, działając intuicyjnie i do pewnego stopnia w nieprzewidywalny sposób. Do takiego zaskakującego i na swój sposób rewolucyjnego wniosku doszli brytyjscy informatycy z Cambridge Quantum Computing.

Komputer kwantowy

Jeśli teza ta potwierdzi się, to oznacza to iż formułowane od jakiegoś czasu podejrzenia wielu naukowców, że komputery kwantowe mają z racji swojej architektury naturalne predyspozycje do autonomicznego rozumowania, nie są pozbawione podstaw. Otworzy to być może zupełnie nowy rozdział w historii rozwoju sztucznej inteligenci.

Naukowcy z CQC w opublikowanym niedawno w prestiżowym czasopiśmie naukowym arXiv szczegółowo opisali, jak procesory kwantowe uczą się wykorzystując technologię wnioskowania probabilistycznego, co w przypadku komputerów klasycznych jest bardzo trudne, jeśli w ogóle możliwe. Wiąże się to między innymi z tym, że musiałyby wtedy wykonać olbrzymią ilość obliczeń analizujących dostępne im informacje, co zajęłoby im bardzo dużo czasu.

Zobacz również:

Komputery kwantowe nie mają z tym problemu, ponieważ mówiąc najprościej, ich tok rozumowania czy cała logika, jest zupełnie inna niż ta, z jaką mamy do czynienia w przypadku bazujących na krzemie i tranzystorach klasycznych komputerów. Zostało to szczegółowo opisane w dokumencie noszącym tytuł „Variational inference with a quantum computer”.

Informatycy z Cambridge opracowali dwa nowatorskie algorytmy wspierające tzw. wnioskowanie wariacyjne. Jest to specyficznego rodzaju metoda analizowania informacji oparta na uczeniu maszynowym, wykorzystująca unikalne możliwości komputerów kwantowych, takich jak np. kwantowa supremacja. Pozwalają one im obsługiwać bardzo szybko aplikacje wykorzystujące rachunek prawdopodobieństwa, a tym samym określić szansę zaistnienia pewnego określonego zdarzenia.


TOP 200