Komputery HEDT czy stacje robocze dla biznesu - co wybrać?

Coraz częściej producenci oferują komputery typu HEDT. Czym różnią się od klasycznych stacji roboczych oraz czy mogą być dobrym wyborem dla organizacji?

Na przestrzeni ostatnich lat wiele organizacji zainwestowało w nowy sprzęt dla swoich pracowników. Przeważająca większość firm kupuje różnego rodzaju laptopy - podstawowe konstrukcje biznesowe, ultra przenośne modele lub wydajne jednostki mające zastąpić komputery stacjonarne. Miniaturyzacja oraz zmniejszenie procesu technologicznego pozwalają zaoferować wysoką wydajność w niewielkiej obudowie komputera przenośnego.

Czym różni się komputer HEDT od stacji roboczej?
Źródło: Lenovo.com

Czym różni się komputer HEDT od stacji roboczej?

Źródło: Lenovo.com

W praktyce nadal znajdziemy wiele branż, w których konieczne jest wykorzystanie klasycznego komputera stacjonarnego o topowej wydajności. Dotychczas w organizacjach wymagających wysokiej mocy obliczeniowej dominowały stacje robocze lub serwery. Aktualnie na rynku znajdziemy jeszcze jeden rodzaj komputerów, które mogą być dla nich alternatywą. Mowa o jednostkach nazywanych HEDT.

Zobacz również:

  • Dell wprowadza na rynek nowe modele z serii Precision

Słowo HEDT coraz częściej pojawia się w opisach producentów komputerów. Oznacza ono High End Desktop, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza komputer stacjonarny o wysokiej wydajności. Klasyfikacja komputerów typu HEDT nie została ustandaryzowaną, więc czasami odnosi się również do serwerów i stacji roboczych.

W praktyce HEDT oznacza wysoko wydajny komputer, a słowo HEDT odnosi się głownie do zastosowanego procesora. Komputery stacjonarne typu High End Desktop wyposażane są w najwydajniejsze jednostki typu Intel Core i7 lub wyższe, Intel Xeon, AMD Ryzen 7 lub inne o zbliżonej wydajności. Warto zaznaczyć, że są to procesory o podwyższonym TDP, które często charakteryzują się również zwiększoną liczbą rdzeni.

Granica pomiędzy komputerami typu HEDT, a biznesowymi stacjami roboczymi jest niezwykle cienka. Oba typu komputerów skierowane są do podobnego, niszowego odbiorcy i charakteryzują się podobnymi cechami. Czym zatem różni się komputer HEDT od stacji roboczej i czy warto wykorzystać go w zastosowaniach biznesowych?

Stacja robocza firmy Dell
Źródło: dell.com

Stacja robocza firmy Dell

Źródło: dell.com

Komputer typu HEDT - definicja

HEDT to skrótowe określenie od angielskich słów High End Desktop. Aktualnie producenci sprzętu elektronicznego często używają stwierdzeń typu "wysokiej klasy" lub "premium" więc definicja tego typu jest czasem używana na wyrost.

Definicję komputerów typu HEDT wprowadziła do wykorzystania firma Intel, która skrótem HEDT określiła linię wysoko wydajnych procesorów stacjonarnych, które pozycjonowane są powyżej stacjonarnych układów konsumenckich, ale nieco poniżej układów dla stacji roboczych/serwerów. Procesory HEDT posiadają więcej rdzeni, wyższe taktowanie oraz większą cenę od klasycznych modeli.

Procesory typu HEDT posiadają wydajność podobną do układów dla stacji roboczych, ale brakuje im niektórych funkcji biznesowych, które pozwalają na łatwe zarządzanie urządzeniami w organizacji. Komputery typu HEDT w zamyśle Intela skierowane są dla odbiorców indywidualnych będących entuzjastami nowych technologii oraz jednoosobowych działaności gospodarczych wymagających wysokiej mocy obliczeniowej. W praktyce również wiele firm z sektora biznesu korzysta z komputerów typu HEDT, ponieważ są one tańsze od dedykowanych stacji roboczych.

Pierwszym układem określonym jako HEDT był Intel Pentium 4 Extreme Edition.

Aktualnie komputery typu HEDT posiadają procesory z serii Core i7/i9, procesory Extreme Edition, procesory Intel Core X lub AMD z serii Threadripper. Topowe modele posiadają nawet do 64-rdzeni.

Komputer HEDT 
Źródło: dell.com

Komputer HEDT

Źródło: dell.com

Komputer HEDT, a stacja robocza - najważniejsze różnice

Wspominaliśmy już, że różnica pomiędzy komputerami HEDT, a stacjami roboczymi jest subtelna.

Komputery HEDT od stacji roboczych najcześciej różnią się wyglądem oraz sposobem promocji przez producentów. modele opisywane jako HEDT często posiadają bardziej atrakcyjnie wyglądające obudowy oraz dodatkowe oświetlenie LED. W przeciwieństwie do stonowanych stacji roboczych w komputerach typu HEDT może brakować technologii biznesowych takich jak np. Intel vPro do zarządzania komputerami w organizacjach, ale nie jest to reguła.

Płyta główna do komputera HEDT
Źródło: asus.com

Płyta główna do komputera HEDT

Źródło: asus.com

Modele HEDT są nieco tańsze od biznesowych stacji roboczych przy zachowaniu bardzo podobnej ceny. Odzwierciedleniem oszczędności są najczęściej gorsze warunki gwarancyjne. Często gwarancja wynosi 24 miesiące (w przypadku stacji roboczych nawet do 60 miesięcy) oraz nie obejmuje naprawy u klienta w przeciągu 24 godzin od wystąpienia usterki. Bardzo często producenci stacji roboczych gwarantują również podwyższone wskaźniki MTBF - czas pomiędzy awariami. Jest to możliwe dzięki stosowaniu podzespołów zaprojektowanych do pracy pod dużym obciążeniem w modelu 24/7/365.

Często komputery klasy stacji roboczych posiadają większe możliwości rozbudowy od swoich odpowiedników oznaczanych jako HEDT. Najcześciej widczonel są ograniczenia w ilości linii PCI Express. Dla przykładu procesory AMD Threadripper w wersji Pro (dla stacji roboczych) posiadają 128 linii PCIe, a seria Threadripper HEDT obsługuje 64 linii PCIe. Podobnie sprawa ma się z pamięcią operacyjną - układy Threadripper Pro obsługuje pamięć ośmiokanałową, a Thredripper HEDT pamięć czterokanałową.

Komputery HEDT to najcześciej stacje robocze w wersji lite

Komputery HEDT bardzo często posiadają wydajność podobną do stacji roboczych. Diabeł tkwi jednak w szczegółach - nie oferują one często tak zaawansowanych możliwości rozbudowy lub gwarancji bezawaryjnego działania przez wiele lat i możliwości szybkiej naprawy w dowolnym miejscu na świecie.

Komputer HEDT
Źródło: hp.com

Komputer HEDT

Źródło: hp.com

Jednostki typu HEDT można określić jako domowe odpowiedniki stacji roboczych.

W praktyce komputery HEDT mogą sprawdzić się w wykorzystaniu biznesowym. Na stanowiskach, na których wymagana jest wysoka wydajność, ale można pogodzić się z nieco wyższą awaryjnością lub mniejszymi możliwościami rozbudowy, komputery typu HEDT sprawdzą się równie dobrze, jak dedykowane stacje robocze, a niższy koszt zakupu można przeznaczyć na wybór lepszych akcesoriów np. monitora o podwyższonej rozdzielczości.

Komputery typy HEDT świetnie sprawdzą się w zadaniach takich jak montaż wideo, obróbka fotografii, tworzenie animacji, kompilacja skomplikowanych projektów, projektowanie CAD czy przetwarzanie dużej ilości danych.

Komputer HEDT
Źródło: hp.com

Stacja robocza HP

Źródło: hp.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200