Komputery Apple z rodziny Quadra

Firma Apple, promuje obecnie dwie rodziny komputerów - jedna to urządzenia typu notebook (Powerbooki), zaś druga to kontynuacja Macintoshy Quadra.

Firma Apple, promuje obecnie dwie rodziny komputerów - jedna to urządzenia typu notebook (Powerbooki), zaś druga to kontynuacja Macintoshy Quadra. Nowe komputery Quadra Macintosh używają najnowszego procesora Motoroli o symbolu 68040. Przedstawiciel Apple twierdzi, że komputery z tym procesorem są dwa razy szybsze niż niż ich poprzednik, komputer Macintosh IIfx. W Quadrach można konfigurować grafikę na ekranie monitora poprzez dodawanie modułów pamięci VRAM SIMM (na jeden piksel przypada od 1 do 32 bitów). Apple wypuścił na rynek dwa komputery Quadra - model 700 i 900. Oba typy komputerów pasują do wszystkich monitorów Apple, posiadają port typu AppleTalk i możliwości korzystania z sieci Ethernet, mają jednostkę zarządzającą stronicowaną pamięcią, są wyposażone w 8 kB (cache) i pracują z częstotliwością 25 MHz. Komputer Quadra 700 o takiej obudowie jak popularny Macintosh IIci, posiada 4 MB RAM (z możliwością poszerzenia do 20 MB), 9 wbudowanych portów do przyłączania urządzeń zewnętrznych i dwa gniazda (sloty) do rozszerzenia konfiguracji. Posiadacze komputerów Macintosh IIci i IIfx mogą je zmodernizować przez dodanie do nich karty Quadra 700 o cenie 3500 USD. Cena Quadra 700 wynosi zależnie od wielkości dysku twardego (do 400 MB) od 5700 do 7700 USD. Komputer Quadra 900, w obudowie typu wieża stawiana na podłodze, jest wyposażony w 4 MB RAM (z możliwością poszerzenia do 64 MB), 10 wbudowanych portów do urządzeń zewnętrznych i 5 gniazd (slotów) typu NuBus do rozszerzenia konfiguracji. Z tym komputerem mogą pracować stacje dysków do CD-ROM - ów i dysków magneto - optycznych, urządzenia do archiwowania zasobów dysku twardego na taśmie (backup) oraz sam dysk twardy o pojemności do ponad 1 gigabajt. Cena Quadra 900 wynosi od 7200 do 9200 USD, zależnie od zastosowanego HDD. Oba typy komputerów mogą pracować z dotychczasowymi aplikacjami Macintoshy oraz, co jest sprawą bezprecedensową, z oprogramowaniem MS - DOS. Aby wykorzystać wielkie możliwości komputerów Macintosh Quadra szczególnie w dziedzinie oprogramowania graficznego Apple opracował nowy typ monitora o przekątnej 21" zamiast dotychczasowych 16". Wyjście tych komputerów na rynek to być może narodziny nowego standardu komputerów przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań graficznych i multimediów, a w szczególności do DTV (Desktop video - odpowiednik DTP dla multimediów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200