Komputerowy geniusz

Geniusz 2.0 - multimedialne narzędzie do tworzenia systemów wiedzy - autorstwa SuperMemo World.

Geniusz 2.0 - multimedialne narzędzie do tworzenia systemów wiedzy - autorstwa SuperMemo World.

SuperMemo World, firma znana z multimedialnych produktów do nauki języków obcych, wprowadziła na rynek pakiet Geniusz 2.0 dla Windows. Jest to edukacyjny, multimedialny program autorski oparty na metodzie szybkiego uczenia SuperMemo - narzędzia do tworzenia systemów wiedzy. Podstawowe zastosowania Geniusza to indywidualna nauka wspomagana metodą SuperMemo oraz tworzenie prezentacji i kursów edukacyjnych na dyskach CD-ROM. Pakiet nie jest sprzedawany na rynku. Firmy, które chcą go wykorzystać do tworzenia własnych systemów wiedzy, mogą zakupić licencję od SuperMemo World. Program jest produktem oryginalnym. Firma podejmuje próby jego sprzedaży w krajach zachodnich, m.in. we Francji i USA, gdzie utworzyła swoje przedstawicielstwa.

Funkcje Geniusza

Geniusz jest multimedialnym wcieleniem SuperMemo, a po swym przodku odziedziczył skuteczny system optymalizacji powtórek. Nowy Geniusz oferuje znaczne możliwości strukturyzacji wiedzy, pełną interakcję z użytkownikiem oraz obsługę prezentacji multimedialnych. Nowa wersja systemu pozwala ukryć bogaty zestaw opcji pod powłoką systemu. Dzięki temu użytkownik ma do czynienia tylko z materiałem dostępnym w systemie wiedzy i standardowymi opcjami nawigacyjnymi, takimi jak: treść, szukaj, wstecz, wprzód, historia itd. Gdy opcje nauki są aktywne, w dolnej części okna systemu wiedzy pojawiają się przyciski nauki i powtórek. Geniusz umożliwia użytkownikowi korzystanie na stronach systemu wiedzy z przycisków uruchamiających skrypty napisane w wewnętrznym języku systemu bądź niezależne programy dostępne w postaci plików EXE lub DLL. W skryptach można wykorzystać specjalne funkcje stosowane w ćwiczeniach, takie jak: przeciągnij i upuść (drag & drop) czy wskaż i kliknij (point & click).

Geniusz 2.0 pozwala importować nowe typy plików graficznych i dźwiękowych w formatach JPEG, MIDI i RIFF. System uzupełniono o schowek umożliwiający przenoszenie między stronami systemu wiedzy wybranych elementów wraz z przypisanymi im atrybutami. Schowek hiperpołączeń pozwala - za pomocą kliknięcia i przeciągnięcią myszą - stworzyć połączenia między dowolnymi obiektami i stronami systemu wiedzy. Można też operować całą grupą składników systemu i wprowadzać i zmieniać dźwięki.

Systemy wiedzy stworzone w Geniuszu mogą być otwierane w trybie tylko do odczytu, co uniemożliwia ich modyfikację przez użytkownika. Natomiast pozwala korzystać z systemów wiedzy bezpośrednio z dysku CD-ROM, bez potrzeby instalacji na twardym dysku. Program wyposażono w interaktywny mechanizm tłumaczenia, dzięki któremu można w prosty sposób przełożyć interfejs programu bądź system wiedzy na różne języki. Każda publikacja oparta na Geniuszu może zawierać kilkadziesiąt zmienianych dynamicznie wersji językowych.

Pakiet wyposażono również w domyślne mechanizmy dołączania, ułatwiające dodawanie do systemu nowych stron. Specjalny tryb dostępu do plików SM7-CDROM umożliwia używanie Geniusza do nauki z systemami wiedzy wydanymi na płytach CD-ROM SuperMemo 7. Możliwe jest także importowanie baz danych SuperMemo stworzonych na Amigę i Macintosha.

Zastosowania

Geniusz ma być dołączony do przygotowywanej przez Wydawnictwo PWN Multimedialnej Encyklopedii, umożliwiając jej użytkownikom tworzenie własnych systemów wiedzy.

Pierwszym produktem SuperMemo World opartym na systemie Geniusz 2.0 jest Cross Country - aplikacja do nauki amerykańskiej wersji języka angielskiego i przeznaczona przede wszystkim dla młodzieży. Program oferuje wiele multimedialnych elementów korzystających z możliwości Geniusza, takich jak: zdjęcia, rysunki, nagrania lektorów, gry, piosenki i dialogi. Cross Country wraz z wersją run-time Geniusza jest już dostępny w cenie 146 zł (z VAT).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200