Komputerowy bazar

Tegoroczne targi CeBIT obfitowały w premiery nowych produktów i technologii. Znaczna część prezentowanych rozwiązań pojawi się na rynku w ciągu kilku miesięcy.

Tegoroczne targi CeBIT obfitowały w premiery nowych produktów i technologii. Znaczna część prezentowanych rozwiązań pojawi się na rynku w ciągu kilku miesięcy.

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego hanowerskiego CeBIT-u była rywalizacja producentów mikroprocesorów - Intela i jego konkurentów.

Po raz pierwszy, inna firma niż Intel zaprezentowała układ najnowszej generacji przeznaczony do masowych zastosowań. AMD K6 - układ typu Pentium II (Klamath)- którego premiera,według zapowiedzi przedstawicieli firmy, przewidziana jest na 2 kwietnia br. Ponieważ wprowadzenie na rynek Pentium II zostało opóźnione o 1-2 miesiące (układ pierwotnie miał być dostępny w marcu), oznacza to istotne zmniejszenie dystansu technologicznego, jaki dzieli konkurentów od Intela.

Procesor K6, podobnie jak Pentium II, był na targach prezentowany jako prototyp.

Zdaniem przedstawicieli AMD, za miesiąc układ K6 będzie pokazany na targach Infosystem w Poznaniu.

Cyrix Corp., drugi konkurent Intela, promował nowy procesor MediaGX, który już znalazł zastosowanie w nowej linii komputerów Compaq Presario 2100. Układ zawiera zintegrowane funkcje do obsługi grafiki i dźwięku. Dzięki temu wykorzystujące go komputery nie muszą być wyposażane w karty graficzne i dźwiękowe - nowe komputery Compaqa mają kosztować mniej niż 1000 USD. Cyrix pokłada duże nadzieje w tym układzie i jego wersjach multimedialnych MMX, twierdząc, że umożliwi on bardziej efektywną konkurencję z Intelem.

Do największych konkurentów Intela, obok AMD i Cyrix ,dołączył w br. Digital Equipment Corp., który rozpoczął promocję układu Alpha 21164PC przeznaczonych dla wysokiej klasy komputerów PC. Dotychczas względnie drogie procesory Digitala były wykorzystywane wyłącznie w serwerach i silnych stacjach roboczych. Masowa produkcja wersji Alpha 21164PC 400 i 533 MHz ma się rozpocząć latem tego roku.

Wprowadzając w styczniu br. procesor Pentium MMX, Intel oznaczył nazwę MMX jako zastrzeżony znak towarowy, wykorzystując go intensywnie w swojej kampanii reklamowej. Ponieważ AMD i Cyrix również używają skrótu MMX do określania procesorów, Intel wytoczył im proces o naruszenie praw do znaku towarowego. Jak powiedział przedstawiciel AMD, oskarżenie jest całkowicie bezpodstawne, ponieważ MMX jest powszechnie używanym skrótem (MultiMedia eXtensions) i nie może być zastrzeżone. Jeśli sąd przychyli się do tej argumentacji, AMD i Cyrix skorzystają na tym, ponosząc mniejsze koszty w kampanii promocyjnej nowych układów.

Wojna modemów

W zakresie komunikacji modemowej za najważniejszą podczas CeBIT-u należy uznać konfrontację dwóch standardów umożliwiających transmisję z szybkością 56 Kb/s - K56flex i x2. Pierwszy rozwijany jest wspólnie przez firmy Rockwell i Lucent Technologies, drugi oferuje US Robotics.

US Robotics prezentował na swoim stoisku modemy Sportster Flash zgodne z technologią x2. W rzeczywistości nie oferują one jeszcze przepustowości 56 Kb/s. Wyposażone są za to w pamięć typu Flash, której zawartość może być aktualizowana za pośrednictwem oprogramowania ściąganego z firmowego serwera WWW lub też BBS-u firmy US Robotics. Upgrade pozwalający komunikować się w nowym standardzie dostępny ma być "wkrótce". Prototypy modemów spełniających wymogi standardu K56flex pracowały na stoisku firmy Rockwell. Firmy Rockwell i Lucent, które zintegrowały własne rozwiązania technologii 56 Kb/s, uzyskały już poparcie producentów komputerów (m.in. Compaq, Hewlett-Packard, Toshiba, AST), a także firm oferujących produkty sieciowe (m.in. Cisco). Według analityków, liczba producentów sprzętu zdalnego dostępu, którzy potwierdzili poparcie dla standardów K56Plus Rockwella lub V.flex2 Lucent Technologies, stanowi ponad 70% rynku.

Bliżej fotostudia

Fotograficzna jakość druku kolorowego przy wykorzystaniu popularnych, względnie tanich drukarek atramentowych nabiera realnych kształtów. Prawie każdy z liczących się producentów prezentował drukarki w połączeniu z cyfrowymi aparatami fotograficznymi lub systemami do obróbki fotografii.

Ostra walka konkurencyjna na rynku drukarek powoduje jednocześnie, że firmy starają się wyróżnić swoje produkty spośród innych, wprowadzając sprzęt o nietypowych parametrach lub funkcjach. Na przykład Citizien zaprezentował nowy model drukarki wykorzystującej technologię suchego atramentu (Micro Dry) - Printiva 1700, która jest zintegrowana ze skanerem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200