Komputerowy bazar

NC kontra NetPC

Zainteresowani technologią komputerów sieciowych NC nie znaleźli na tegorocznych targach odpowiedzi na najważniejsze pytania. NC, które rok temu były przebojem CeBIT-u, w tym roku zeszły na dalszy plan.

Okazało się, że nie stanowi problemu wyprodukowanie urządzenia, które będzie pełnić funkcję komputera sieciowego, ale konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oprogramowania serwerowego i klienckiego, mającego umożliwić wykorzystanie możliwości NC.

Korzyścią, jaką miały osiągnąć przedsiębiorstwa wykorzystujące komputery sieciowe, miała być duża redukcja kosztów ich utrzymania w stosunku do komputerów PC. Niestety, na razie nikt nie potrafi oszacować, jak duże są redukcje kosztów przy wykorzystaniu komputerów sieciowych - obecnie nie można bowiem ocenić kosztów implementacji takiej technologii w firmach.

Zamieszanie wprowadziły również firmy: Microsoft i Intel, ogłaszając specyfikację taniego komputera sieciowego NetPC, który funkcjonalnie zachowywałby się jak standardowy komputer PC, przy jednoczesnym koszcie jego utrzymania zbliżonym do NC. NetPC będzie wyposażony w procesor Pentium 100 MHz lub silniejszy, 16 MB RAM i porty komunikacyjne.

Microsoft zmuszony był do pracy nad NetPC, ponieważ komputery NC nie korzystają z jego oprogramowania. Firma Netscape, największy konkurent koncernu Billa Gatesa, utworzyła specjalny dział, odpowiedzialny za produkcję aplikacji dla komputerów NC. Podobnie postąpiły: Oracle, Lotus i Corel. Ta ostatnia firma zaprezentowała pełną wersję pakietu Corel Office for Java, który zawiera podstawowe aplikacje biurowe, działające na dowolnej platformie sprzętowej, w tym także na komputerach NC. W skład pakietu wchodzą: WordPerfect, Quattro Pro, CorelCHART, Corel Presentations, klient poczty elektronicznej ze zintegrowanym kalendarzem, kalkulator, aplikacja do tworzenia schematów biznesowych oraz komponenty, umożliwiające realizację mechanizmów pracy grupowej.

Wiele rozwiązań dla własnych komputerów sieciowych JavaStation zaprezentował Sun Microsystems. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się "kioski informacyjne" - specjalna wersja komputerów JavaStation przystosowanych do pracy w centrach handlowych, na wystawach itp.

Sun prezentował także serwery, które obsługują podłączone do nich komputery JavaStation. Są nimi serwery serii Netra, które funkcjonują zarówno jako serwer sprzętowy, jak i aplikacyjny. Wyposażone są w narzędzia niezbędne do zarządzania sieciami składającymi się z komputerów sieciowych, a ich ceny rozpoczynają się już od poziomu 5 tys. USD (czyli kwoty, za którą można nabyć ok. 10 komputerów NC).

Wraz z Sunem prezentowali swoją ofertę partnerzy tej firmy. Jeden z nich, firma Applix, zaprezentował pakiet Applix Anyware, który zawiera najpopularniejsze aplikacje biurowe napisane w Javie: edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny i bazę danych. Według danych IDC, w ub.r. sprzedano 264,5 tys. komputerów sieciowych.

Telefonia komórkowa

Rok temu sensacją CeBIT-u był telefon GSM Nokia 9000 Communicator, który oferował oprócz standardowych funkcji telefonu GSM także możliwość wysyłania i odbierania poczty elektronicznej. Choć telefon ten nie znalazł wielu nabywców, w tym roku inne firmy telekomunikacyjne próbowały dorównać Nokii, prezentując podobne własne rozwiązania.

Telefon oferujący użytkownikowi funkcję "organizera" - One Touch COM - zaprezentowała firma Alcatel. Jest on standardowo dostarczany ze stacją dokującą, która umożliwia jego podłączenie do komputera PC. Komunikacja z telefonicznym terminarzem odbywa się za pośrednictwem specjalnego rysika i dotykowego wyświetlacza. Telefon umożliwia także wysyłanie poczty elektronicznej i oferuje dostęp do Internetu. Przebojem były jednak telefony, które można używać w każdej części świata, czyli obsługujące różne standardy telefonii komórkowej.

Godny polecenia osobom często przemieszczających się między Europą, Azją, Afryką, Australią a Stanami Zjednoczonymi jest telefon firmy Dancall Telecom. Działa on zarówno w standardzie GSM 900 MHz, jak i północnoamerykańskim PCS 1900 MHz. Ponadto użytkownik telefonu tego typu nie musi mieć dwóch oddzielnych numerów - w obu standardach numer telefonu jest ten sam. Identyczny w działaniu telefon pod nazwą MicroTAC International 8800 zaprezentowała Motorola.

Coraz większy i bardziej znaczący staje się również rynek akcesoriów dla telefonów przenośnych. Rozwiązania umożliwiające podłączanie telefonów do komputerów zaprezentowali na hanowerskich targach wszyscy liczący się producenci. Niektórzy z nich (Nokia i Erricson) pokazali także karty PCMCIA, które pełnią funkcję telefonów GSM - po ich instalacji w notebooku można natychmiast przesyłać komunikaty SMS, faksy i dane komputerowe. W taki sposób działa Nokia Cellular Card oraz Data Card GC25 firmy Ericsson. Data Card GC25 oferuje także możliwość podłączenia słuchawek i mikrofonu. Karta Nokii wymaga zaś stosowania notebooka wyposażonego w głośniki i mikrofon (do prowadzenia rozmów).


TOP 200